петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Г20 преузима водећу улогу од Г8
Хроника

BBC: Г20 преузима водећу улогу од Г8

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 25. септембар 2009.

У америчком граду Питсбургу свечаном вечером почео је самит Групе 20 најмоћнијих земаља света, сазван како би се размотрила ситуација у којој се налази светска привреда.

У тренутку када већина земаља Г20 бележи прве наговештаје привредног опоравка, светски лидери ће размотрити како и када могу да повуку финансијске стимулативне пакете.

Амерички званичници кажу да ће самит донети велике промене на пољу управљања светском привредом.

Г20, у којој се налазе и водеће привреде у успону, преузеће водећу улогу од Г8, која је окупљала индустријализоване земље.

Светски лидери окупљени на самиту у Питсбургу наводно су постигли сагласност да такозваним привредама у успону дају већа овлашћења у управљању глобалним финансијским системом.

Очекује се да ће Кина добити више гласова у ММФ-у, док је Бела кућа већ ставила до знања да ће Група 20, у којој су и привреде у успону - Кина, Индија, Бразил, постати главни светски економски форум.

Још једна од тема разговора на самиту биће и ограничавање банкарских бонуса.

Амерички министар финансија Тимоти Гајтнер је изјавио да је унапред постигнута сагласност да је плате и бонусе у банкарском сектору потребно ограничити пре краја ове године.

Његов британски колега Алистер Дарлинг упозорио је банкаре да је "журка готова" и да морају да увиде да се свет променио.

У нацрту завршне декларације самита у Питсбургу владе се позивају да наставе да троше све док се не обезбеди трајни економски опоравак.

Француска и Немачка су се уочи овог састанка на врху противиле тој идеји, сматрајући да је дошло време за рационалније економске потезе.

Захтева се и ограничење банкарских бонуса. То је врло осетљива тема о којој не постоји пуна сагласност. Холандија је за сада једина земља чланица Групе 20 која се отворено и конкретно залаже за увођење плафона на бонусе. Друге развијене земље су опрезније, можда свесне тога да су најбољу прилику да промене систем бонуса већ пропустиле, како то у разговору за BBC примећује Питер Кан из школе бизниса Кас у Лондону:

"Владе су пропустиле шансу. Оне су морале да затраже поништавање свих уговора о великим платама онога дана када су, улагањем државног новца, постале сувласници банака које су спасиле. Оне то нису урадиле зато што тада нису имале довољно времена. Сада је, међутим, веома тешко поцепати те уговоре."

На дневном реду самита у Питсбургу биће још једно спорно питање које се тиче Америке и азијских земаља, пре свега Кине, јавља BBC-јев новинар који прати скуп, Ендру Вокер:

"Једна од важнијих тема је неравнотежа глобалне привреде, што је један од значајнијих фактора који су довели до кризе. Реч је о веома ниском нивоу штедње у САД, и још неким земљама, насупрот веома високој штедњи у другим земљама, посебно у Кини. То је произвело огроман амерички трговински дефицит са остатком света. Решење овог проблема захтева смањивање америчког буџетског дефицита упоредо са повећањем потрошње у Кини. А то повећање потрошње, поред осталог, подразумева успостављање ефикасног здравственог и пензијског система како би људи имали мање разлога да штеде."

Одговор Кине на овакве притиске, како се извештава, био је да би више пажње требало да се поклони укидању неравнотеже између богатих и сиромашних земаља.

Ни овај самит не пролази без демонстрација антиглобалиста и противника капитализма. На улицама Питсбуга снаге реда сукобиле су се са око хиљаду демонстраната.

Специјалне полицијске јединице су сузавцем и гуменим мецима растерале демонстранте који су се окупили у близини конгресног центра у којем се скуп одржава. Полиција је дејствовала када су окупљени покушали да крену ка том центру.

Како јавља BBC-јев дописник, живот у Питсбургу је озбиљно поремећен због опсежних мера безбедности.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер