Početna strana > Hronika > BBC: Đukanovićeva banka kreditirala Stanka Subotića i Darka Šarića
Hronika

BBC: Đukanovićeva banka kreditirala Stanka Subotića i Darka Šarića

PDF Štampa El. pošta
sreda, 30. maj 2012.

U Crnoj Gori postoji politička i finansijska korupcija, u koju su umešani Milo Đukanović i njegovi saradnici i poslovni prijatelji, kao što je Stanko Subotić Cane, ali i odbegli mafijaški bos Darko Šarić, piše Bi-Bi-Si (BBC), prenose podgoričke Vijesti.

Bi-Bi-Si u sižeu specijalne emisije emitovane povodom tekstova Mreže za izveštavanje o korupciji i organizovanom kriminalu (OCCRP), navodi da je Crna Gora zvanični kandidat za pridruživanje Evropskoj uniji i pregovori treba da počnu u junu, "uprkos zabrinutosti u vezi sa navodima o političkoj i finansijskoj korupciji".

Britanski javni servis primećuje da je zabrinutost dovela do toga da se zemlja okarakteriše nedavno kao "mafijaška država", iako je vlada to odbacila kao neosnovano.

Bivšeg premijera Mila Đukanovića, koji je i dalje predsednik vladajuće partije u zemlji (DPS), ispitivala je italijanska jedinica za borbu protiv mafije u vezi sa optužbama da je povezan sa švercom cigareta, koji je išao preko Crne Gore, a na osnovu čega je, sumnja se, zarađeno preko milijardu dolara. Optužbe su odbačene 2009. godine, jer je Đukanović kao šef države uživao diplomatski imunitet, navodi Bi-Bi-Si.

U tekstu se dalje navode dokumenti do kojih su došli britanski novinari, koji samo povećavaju zabrinutost u vezi sa čovekom koga još opisuju i kao "oca crnogorske nacije".

Revizija, koji su radili revizori kompanije "Prajs Voterhaus" iz 2010, dovela je do mnogo pitanja u vezi sa Prvom bankom, koja je pod kontrolom porodice Đukanović.

Revizija ukazuje na to da je većina novca na računu banke došla iz državnih fondova, dok su dve trećine dodeljenih kredita dobili Đukanović i njegovi bliski saradnici, navodi se u tekstu.

Novinarka iz mreže OCCRP Miranda Petrućić rekla je da Đukanovići i njihovi saradnici "koriste banku kao bankomat, predivan izvor keša". U tekstu se citira i Vanja Ćalović koja kaže da "svako zatvara oči pred činjenicom da su država i svi delovi vlasti povezani sa organizovanim kriminalom".

Autori teksta konstatuju da je Đukanović, kao crnogorski premijer, tokom ratova na Balkanu devedesetih godina, "naredio napad na hrvatski grad Dubrovnik, kao i da je Crna Gora, koja ima samo 670.000 stanovnika, bila saveznik Srba, koje je tada vodio Slobodan Milošević".

"Svako zatvara oči pred činjenicom da su država i svi delovi vlasti povezani sa organizovanim kriminalom", izjavila je Vanja Ćalović.

Britanski novinari ističu da je 2009. godine firma "Prajs Voterhaus" angažovana da kontroliše Prvu banku, ali da "nacrt izveštaja nikada nije objavljen".

Međutim, Bi-Bi-Si je video dokument, a prema spisima, revizori su utvrdili da su najveće kredite podizali oni koji su povezani sa Đukanovićima. Istraga OCCRP-a pokazala je da su zajmovi uključivali i kompanije povezane sa Stankom Subotićem, koji je optužen od strane Italije, takođe za šverc cigareta, ali i kompanije Darka Šarića, odbeglog narko-bosa.

Iako su britanski novinari pokušali da kontaktiraju Đukanovića i Prvu banku, kako bi od njih uzeli izjave u vezi sa optužbama na njihov račun – odgovora nije bilo.

Posle krize u Grčkoj, postoje sumnje da u crnogorskim finansijama nema javnosti.

Uticajni američki magazin Forin afers opisao je ranije Crnu Goru kao "mafijašku državu", zbog čega se vlada Crne Gore žalila u pismu upućenom magazinu.

Tu optužbu je za Bi-Bi-Si objasnila novinarka Milka Tadić iz Monitora.

"Ako imate bivšeg premijera optuženog za šverc i druženje za mafijašima, kako možete da kažete da nismo mafijaška država", pita se Milka Tadić.

(RTS)