Početna strana > Hronika > Barak Obama: NATO upravo razmatra i vojnu opciju prema Libiji
Hronika

Barak Obama: NATO upravo razmatra i vojnu opciju prema Libiji

PDF Štampa El. pošta
utorak, 08. mart 2011.

Američki predsednik Barak Obama izjavio je da je među opcijama koje NATO upravo razmatra kao odgovor na libijsku krizu, i „moguća vojna opcija”.

„Upravo dok ovde razgovaramo, u toku su konsultacije NATO-a u Briselu o širokom krugu potencijalnih opcija, uključujući i moguću vojnu opciju, kao odgovor na nasilje koje se nastavlja u Libiji”, rekao je Obama u Beloj kući.

On je u zajedničkom obraćanju novinarima sa australijskom premijerkom DŽulijan Gilard, rekao da je nasilje u Libiji, „koje se odvija i čiji ne počinilac vlada - neprihvatljivo”.

„Želim da pošaljem jasnu poruku onima koji su oko (libijskog lidera) pukovnika Gadafija: Njihova je odluka kako će delovati i biće smatrani odgovornim ako se nasilje nastavi”, rekao je Obama.

On je dodao da, kad je u pitanju Libija, SAD predvode u humanitarnim naporima i da je odobrio dodatnih 15 miliona dolara za te svrhe.

„SAD i Australija, rame uz rame, šaljemo jasnu poruku da podržavamo demokratiju i ljudska prava i šaljemo poruku libijskom narodu da ćemo biti uz njega dok je suočen sa nasiljem”, rekao je američki predsednik.

NATO započinje 24-časovno nadgledanje Libije

NATO je doneo odluku o uvođenju 24-časovnog nadgledanja Libije izviđačkim avionima „avaks”, saopštio je američki ambasador u Alijansi Ivo Dalder, koji smatra da ne postoji potreba za uvođenje zone zabrane letenja jer je smanjena aktivnost libijskih vojnih aviona tokom vikenda.

Konstantno vazdušno nadgledanje će, prema njegovim rečima, omogućiti „bolju sliku onoga što se stvarno dešava u tom delu sveta”.

NATO zvaničnici razmatraju i druge moguće mere, uključujući zonu zabrane leta i pomoć u sprovođenju embarga na oružje koje su Ujedinjene nacije uvele Libiji, rekao je Dalder, uoči sastanka ministara odbrane drzava članica te vojne alijanse, koji će biti održan u četvrtak i petak.

Dalder je dodao da je zabrana letanja nad Libijom jedna od opcija, ali da je nejasno koliki će uticaj takva mera imati na nasilje u zemlji, preneo je Rojters.

Vazdušna aktivnost nije do sada bila odlučujući faktor u neredima, rekao je američki zvaničnik, naglasivši da je primećeno smanjenje vazdušnih napada tokom vikenda.

„Kada stvarno pogledate šta se dešava, u stvari vidimo smanjenje ukupne vazdušne aktivnosti tokom vikenda. Ona je zaista dostigla vrhunac krajem prošle sedmice i počinje da opada”, rekao je Dalder.

Uvođenje zone zabrane letenja podrazumevalo bi da avioni NATO-a štite pobunjenike tako što bi primoravali libijske ratne avione i helikoptere da se prizemlje.

Letovi aviona „avaks” su do sada, u okviru redovnog patroliranja nad Mediteranom, obezbeđivali nadzor nad Libijom oko 10 sati dnevno.

Povećanje njihovih letova će, prema rečima Daldera, pružiti NATO bolji uvid razvoj situacije i moglo bi da bude korisno u eventualnim budućim naporima da se primeni embargo na oružje UN.

Dalder je rekao da NATO, takođe, razmatra mogućnosti da pomogne humanitarnim akcijama u Libiji, uključujući slanje brodova i aviona vojne alijanse koji bi dostavili potrebnu pomoć i evakuisali ljude iz te zemlje.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner