среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Барак Обама: Ко је крив за изливање нафте из потонуле бушотине?
Хроника

Барак Обама: Ко је крив за изливање нафте из потонуле бушотине?

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 12. мај 2010.

Надлежни из „Бритиш петролеума“ и још две компаније повезане са нафтном платформом која је експлодирала и потонула у Мексичком заливу, међусобно се окривљују за несрећу.

Директори „Бритиш петролеума“, швајцарске компаније „Трансокеан“ и америчког „Халибартона“, данас су сведочили пред сенатским Одбором за енергетику и природна богатства. Председник Управног одбора и председник америчког огранка „Бритиш петролеума“, Ламар Мекеј, изјавио је да је његова компанија, која је изнајмила бушотину, одговорна за трошкове чишћења истекле нафте, али је рекао да је „Трансокеан“ одговоран за радове на платформи.

Међутим, извршни директор „Трансокеана“ Стив Њумен тврди да су бушење и конструкција бушотине завршени данима пре експлозије 20. априла. Он је објаснио да је несрећа била последица „катастрофалног оштећења бетона, арматуре, или и једног и другог“, а да је за то одговоран „Халибартон“.

Председник „Халибартона“ Тим Проберт је рекао члановима одбора да је његова компанија извршила своје обавезе у складу са упутствима „Бритиш петролеума“.

Сенатор Џеф Бингмен, председник сенатског одбора, отварајућу претрес је истакао да је до несреће дошло због „каскаде“ људских, технолошких и законских грешака. Највише рангирана републиканска чланица одбора, Лиза Мурковски, сагласила се са Бингменом и затражила побољшање система да се сличне несреће не би поновиле.

„Трансокеан“ је власник бушотине, „Халибартон“ је извео бетонске радове, а „Бритиш петролеум“ је изнајмио платформу и одговоран је за бушотину.

У експлозији је погинуло 11 радника, а изливање нафте прети да изазове економску и еколошку катастрофу у америчком делу Мексичког залива. Јавни претреси се одржавају и у Њу Орлеансу у Лујзијани.

У међувремену, „БП“ планира да помоћу нове конструкције покуша да затвори пукотину из које се процењује да се дневно излива 795 хиљада литара сирове нафте. Нова конструкција је мања верзија куполе за прикупљање дела нафте која истиче, чије је прошлонедељно постављање било неуспешно.

Бела кућа је саопштила да је председник Барак Обама одредио секретара за енергетику Стивена Чуа да предводи тим највиших државних званичника и научника који одлази у Хјустон на разговор са „Бритиш петролеумом“ о изливању нафте, које је компанију до сада коштало 350 милиона долара. Том сумом су обухваћена и три и по милиона долара за исплату 295 захтева за обештећење за економску штету, од укупно 4700 колико је до сада уложено.

BBC: Барак Обама љут због истицања нафте

Бела кућа је саопштила да је председник Барак Обама дубоко незадовољан што још увек није заустављено истицање нафте у Мексичком заливу.

Нафта је почела да цури прошлог месеца после снажне експлозије која је разорила велику нафтну платформу у водама Мексичког залива.

Саопштење је уследило у тренутко док се представници три компаније које су имале везе са истицањем нафте после експлозије и потонућа нафтне платформе у водама Мексичког залива спремају за претрес у Сенату САД који настоји да утврди како је дошло до хаварије.

Компанија Бритиш Петролеум, власник нафтне платформе, тврди да је фирма Транзоушн, која је изводила радове, одговорна што је затајио џиновски вентил који је требало да спречи експлозију која се догодила прошлог месеца. Транзоушн пак указује да кривица почива на трећој фирми, компанији Халибартон, снабдевачу цементом који, како тврде, није успео да на одговарајући начин изолује подводну нафтну бушотину.

Обамина администрација је, у међувремену, предложила да се као одговор на изливање нафте у Мексичком заливу и у страху од сукоба интереса, постојећа федерална агенција за надзор над бушењем нафте у приобалном подручју, подели на неколико делова.

(VOA, BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер