Početna strana > Hronika > Banjaluka: Narodna skupština raspravlja o vraćanju nadležnosti Republike Srpske. Milorad Dodik: Građani će se na referendumu izjasniti o vraćanju nadležnosti i novom Ustavu RS
Hronika

Banjaluka: Narodna skupština raspravlja o vraćanju nadležnosti Republike Srpske. Milorad Dodik: Građani će se na referendumu izjasniti o vraćanju nadležnosti i novom Ustavu RS

PDF Štampa El. pošta
petak, 10. decembar 2021.

Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik izjavio je, na posebnoj sednici parlamenta Republike Srpske, da bi građani tog entiteta trebalo da se izjasne na referendumu o vraćanju entitetskih nadležnosti prenetih na državni nivo i novom Ustavu, koji bi potom bio donet.

Lider vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata Dodik je kazao da bi građani RS na referendumu trebalo da se izjasne o zakonima, koji će značiti uspostavljanje entitetske vojske, obaveštajne agencije, Visokog sudskog i tužilačkog saveta RS i Uprave za indirektno oporezivanje.

Republika Srpska neće uvek dobiti ono što želi, ali da to ne znači da treba odustati

To bi značilo i ustavne promene u RS, o kojima bi trebalo da se na referendumu izjasne građani ovog entiteta.

To je novi momenat koji je iznet u vezi sa namerama vladajuće koalicije u RS da povuče saglasnost sa postojanja institucija iz ovih oblasti na državnom nivou i njihovog formiranja na nivou RS.

„BiH ide u pravcu na koji nismo pristali. Zašto ne možemo da imamo ono što smo potpisali? Jedan za drugim menjaju se nadležnosti u korist BiH i ne primećujemo da je iko zbog toga zabrinut. Tako možemo odgovoriti na pitanje o opstanku i izlasku“, kazao je Dodik, obraćajući se poslanicima.

On je ocenio da RS neće uvek dobiti ono što želi, ali da to ne znači da treba odustati, ističući da RS po Ustavu BiH ima pravo na svoje oružane snage.

„O novom ustavu RS građani će se izjasniti na referendumu“, rekao je Dodik.

On je ponovio da BiH „nikada nije imala teritoriju niti je ikada bila međunarodno priznata“, nazvavši je „papirnatom republikom“.

Prema predloženim zaključcima vladajuće koalicije, parlament RS bi danas trebalo da povuče saglasnost na formiranje Oružanih snaga BiH, VSTS, UIO BIH, OBA i SIPA, posle čega bi Vlada RS trebalo da pripremi zakone za formiranje tih institucija na entitetskom nivou.

Ti zakoni stupili bi na snagu za šest meseci.

U predloženim zaključcima nije pominjano održavanje referenduma o tim zakonskim rešenjima.

Rat nije opcija Republike Srpske

Dodik izjavio je u Narodnoj skupštini RS da ratna opcija nije ona na koju u budućnosti računa Republika Srpska.

„Dozvolite da se političkim sredstvima borimo za naša prava. RS se neće vojnim sredstvima braniti ni ako bude oružano napadnuta“, kazao je Dodik.

Prema njegovim rečima, rat nije opcija za Republiku Srpsku.

On je ponovio da za njega ne postoji Visoki predstavnik i da je potrebno pokrenut dijalog strana u BiH, kako bi se rešila postojeća politička kriza BiH.

Dodik je naveo da je od potpisivanja Dejtonskog sporazuma doneto oko 140 zakona, kojima su entitetske nadležnosti prenete na nivo BiH, dodavši da će neke od tih nadležnosti biti u potpunosti vraćene na nivo RS, dok se o nekima može razgovarati da ostanu na državnom nivou, uz mogućnost da RS uvek pokrene pitanja njihovog vraćanja na entitetski nivo.

Još je kazao da će RS ubrzo doneti odluku kojom se osporava delovanje Suda i Tužilaštva BiH na teritoriji ovog entiteta.

Dodik je istakao da „nije kukavica“ i da je odlučan da se donesu odluke koje su predložene, bez obzira na reakcije međunarodne zajednice.

 

Pozvao je sve poslanike, posebno iz opozicionih stranaka, da podrže njegove predloge.

U Banjaluci je počela posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske o vraćanju nadležnosti prenesenih na nivo BiH.

Na posebnoj sjednici trebalo bi da budu razmatrane Informacija o prenosu nadležnosti sa Republike Srpske na nivo BiH, Informacija o prenosu nadležnosti u oblasti indirektnog oporezivanja, Informacija o pravosudnim institucijama BiH, Informacija o prenosu nadležnosti sa Republike Srpske na nivo BiH u oblasti odbrane i bezbjednosti i Deklaracija o ustavnim principima.

O svim tačkama dnevnog reda je objedinjena rasprava.

Sjednici prisustvuju srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, čije obraćanje poslanicima će trajati do 60 minuta, predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović, premijer Radovan Višković, predstavnici Republike Srpske u zajedničkim institucijama BiH i lideri parlamentarnih političkih stranaka čije obraćanje bi poslanicima trebalo da traje do 10 minuta.

Predstavljajući Informaciju o prenosu nadležnosti sa Republike Srpske na nivo BiH, šef Kluba poslanika SNSD-a Igor Žunić rekao je da je Dejtonski sporazum derogiran odlukama visokog predstavnika, Ustavnog suda BiH i uslovljavanjem međunarodne zajednice, te da je krajnje vrijeme da otete nadležnosti budu vraćenje Republici Srpskoj u skladu sa izvornim Dejtonom.

(N1, RTRS)