субота, 20. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бангладеш: Полиција пуцала и гађала сузавцем демонстранте, најмање 105 мртвих на студентским протестима. У целој земљи искључен интернет и телефонске везе
Хроника

Бангладеш: Полиција пуцала и гађала сузавцем демонстранте, најмање 105 мртвих на студентским протестима. У целој земљи искључен интернет и телефонске везе

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. јул 2024.

Број погинулих у студентским протестима у Бангладешу достигао је вечерас 105 мртвих, према пребројавању које је извршио АФП користећи податке које су дале болнице.

Укупно 24 додатна смртна случаја пријављена су у три болнице у главном граду Даки, и још шест у Рангпуру, граду на северу ове земље, што је одато претходном броју од 75 погинулих.

Полиција у Бангладешу пуцала је и гађала сузавцем демонстранте, пошто је у целој земљи искључен интернет и телефонске везе, након демонстрација око доделе владиних послова.

Демонстрације, које су почеле пре неколико недеља и ескалирале у понедељак, представљају досад највећи изазов за премијерку Шеику Хасина, откако јој је у јануару почео четврти мандат.

Опозиционе странке бојкотовале су последње изборе.

Нови сукоби су уследили после „најкрвавијег“ дана демонстрација до сада, а локални медији извештавају да су 22 особе убијене.

Репортер агенције АП известио је да је видео једног чувара како испред зграде државне телевизије пуца у групу од преко хиљаду демонстраната који су стајали испред телевизије.

Чувари су пуцали у окупљене из пушака, док је полиција на демонстранте бацала сузавац.

Новинари државне телевизије јуче су рекли АП-у да су демонстранти пробили главну капију и запалили возила и простор за пријем. Говорили су анонимно због страха од одмазде.

Најмање 22 особе су убијене у четвртак, известила је локална ТВ станица, након шест смртних случајева раније ове недеље. Власти нису одмах потврдиле број погинулих.

У главном граду Даки од јутрос не ради интернет ни телефонске услуге.

У саопштењу Регулаторне комисије за телекомуникације наводи се да нису били у могућности да обезбеде услугу након што су њихов центар података јуче напали демонстранти који су запалили опрему.

Демонстранти се рекли да позивају на затварање и данас и позвали џамије широм земље да одрже џеназу за убијене.

Демонстранти траже да се прекине систем квота који резервише до 30 одсто државних послова за рођаке ветерана који су се борили у рату за независност Бангладеша 1971. године против Пакистана.

Они тврде да је систем дискриминаторски и користи присталицама премијерке Шеик Хасине, чија је странка Авами лига предводила покрет за независност и желе да се он замени меритократским системом.

Али Хасина је бранила систем квота, рекавши да ветерани заслужују највеће поштовање за свој допринос у рату без обзира на њихову политичку припадност.

Иако су могућности запошљавања порасле у неким деловима приватног сектора, многи људи преферирају послове у влади јер се сматрају стабилнијим и уноснијим. Межутим, нема довољно радних места за све – сваке године око 400.000 дипломаца се такмичи за око 3.000 радних места на испиту за државну службу.

„Оно што се дешава у Бангладешу трагично је за генерацију која је тражила само поштену прилику за запошљавање у државним службама. Чињеница даа је миран протест против државне политике склизнуо у безакоње показује недостатак далековидости владе и неефикасно вођење политике“, рекао је Саад Хамади, аналитичар са канадској школи за међународне послове Балсиј.

(Бета, АФП)

Видети још: Дака: Демонстранти запалили седиште јавног медијског сервиса у главном граду Бангладеша, јурећи за полицијом која је потражила склониште у просторијама БТВ-а. Много људи је заробљено у згради

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер