Početna strana > Hronika > Atifete Jahjaga: Ni podele Kosova, niti razmene teritorije
Hronika

Atifete Jahjaga: Ni podele Kosova, niti razmene teritorije

PDF Štampa El. pošta
sreda, 06. jun 2012.

ZAGREB – Neće biti nikakve podele Kosova, niti razmene teritorija, izjavila je danas u Zagrebu „kosovska predsednica“ Atifete Jahjaga, dodajući da Priština želi da ima dobre odnose sa Beogradom uz poštovanje suvereniteta.

Jahjaga je, posle razgovora sa hrvatskim predsednikom Ivom Josipovićem, rekla da je Kosovo zainteresovano za „dobrosusedske odnose sa Srbijom”, a od Srba na severu zatražila da se odreknu „ilegalnih grupa” koje, kako tvrdi, ometaju uvođenje reda.

Ona je navela da Kosovo želi da sarađuje sa svim državama regiona, pa i sa Srbijom, kao i da nema nikakve teritorijalne pretenzije prema susedima.

„Sa Srbijom želimo da imamo dobre odnose uz poštovanje suvereniteta”, istakla je Jahjaga.

Podsetivši na postojanje dijaloga između Beograda i Prištine, Jahjaga je kazala da svi sporazumi koji su potpisani imaju za cilj olakšavanje života građana. 

"Predsednica Kosova" Atifete Jahjaga, posle s predsednikom Hrvatske Ivom Josipovićem, razgovarala je s premijerom Zoranom Milanovićem i šefom Sabora Borisom Špremom, a ona je ocenila da će hrvatsko iskustvo u pristupanju EU biti od velike pomoći kako Kosovu, tako i ostalim zemljama u regionu.

"Skorašnji ulazak Hrvatske u EU signal je ostalim članicama da su zemlje u našem regionu spremne da sprovedu strukturne reforme u cilju ispunjavanja svih nužnih preduslova za članstvo", rekla je Jahjaga, saopšteno je iz Vlade Hrvatske.

Milanović je naglasio da će Hrvatska svojim iskustvom pomoći Kosovu i ostalim zemljama u regionu na njihovom putu u evro-atlantske integracije.

Razgovaralo se i o potrebi povećanja investicija i trgovinske saradnje između dve zemlje.

Jahjaga i Šprem razgovarali su o unapređenju prijateljskih bilateralnih odnosa i o situaciji u regionu, navodi se u saopštenju saborske službe za odnose s javnošću.

Šprem i Jahjaga su saglasni da treba intenzivirati ekonomsku saradnju, a kosovska strana posebno je zainteresovana za prenos iskustava iz priprema za članstvo u EU.

Predsednik Sabora je izrazio zadovoljstvo najavom izmena kosovskog ustava nakon kojih bi hrvatska manjina na Kosovu trebalo da dobije svog poslanika u parlamentu.

Podržao je politiku Kosova da sa susednim zemljama i zemljama regiona razvija saradnju na svim područjima, izrazivši uverenje da je ključ rešenja otvorenih pitanja među državama upravo evropska perspektiva kao i saradnja na području ekonomije, navodi se u saopštenju.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner