субота, 20. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Антонио Гутереш и Оливер Вархељи: Неприхватљиво је негирање геноцида у Сребреници, или величање ратних злочинаца - у ЕУ нема места за то
Хроника

Антонио Гутереш и Оливер Вархељи: Неприхватљиво је негирање геноцида у Сребреници, или величање ратних злочинаца - у ЕУ нема места за то

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 11. јул 2021.

Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш оценио је данас да геноцид у Сребреници никада неће бити заборављен, као и да су неприхватљиви негирање геноцида и величање ратних злочинаца.

"Никада нећемо заборавити геноцид у Сребреници. Негирање геноцида и ратних злочина или величање ратних злочинаца неприхватљиви су. Морамо радити на мирној будућности за све. То дугујемо жртвама, преживелима и свима", написао је Гутереш на Твитеру.

Европски комесар за проширење Оливер Вархеји обратио се путем видеопоруке учесницима комеморације сребреничким жртвама.

"Заједничка нам је дужност да се данас сећамо геноцида у Сребреници, памтимо и одајемо пошту жртвама, делимо тугу њихових породица и преживелих", истакао је он.

Додао је да Европа није заборавила ни своју одговорност због немогућности да спречи и заустави рат и геноцид.

"Важно је сваке године понављати исту поруку, Сребреница је стални подсетник, наша заједничка одговорност да се геноцид никада не понови. Стога је наша дужност заувек памтити Сребреницу, једнако нас подсећа да се геноцид догодио не само у Сребреници већ и другде", истакао је европски комесар.

Вархеји је навео да су дешавања у Сребреници два међународна суда означила као геноцид, истичући да те чињенице треба признати, нагласивши да у ЕУ нема места негирању геноцида и величању ратних злочинаца.

"Неприхватљиви су покушаји прекрајања историје. Политички лидери на Западном Балкану морају бити пример у супротстављању корену мржње, превладавању трагичног наслиједја прошлости", казао је он.

Додао је да Европска комисија наставља да помаже и прати реформске процесе у земљи за убрзање европских интеграција БиХ.

(021.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер