Početna strana > Hronika > Andrija Mandić: Podaci na popisu u CG za srpski jezik i narod umanjeni za četiri odsto
Hronika

Andrija Mandić: Podaci na popisu u CG za srpski jezik i narod umanjeni za četiri odsto

PDF Štampa El. pošta
utorak, 12. jul 2011.

U Crnoj Gori se 44,98 odsto građana izjašnjavaju kao Crnogorci, a 28,73 odsto kao Srbi. Na konferenciji za novinare još je rečeno da 42,88 odsto građana – „srbista“ – govori srpski jezik, a crnogorski 36,97 odsto

Sve srpske i prosrpske partije ne kriju da su neprijatno iznenađene i kažu da Monstatove rezultate popisa koji se odnose na nacionalnu pripadnost, veroispovest i maternji jezik niti prihvataju niti priznaju.

Funkcioner opozicione Socijalističke narodne partije Vuksan Simonović je za „Politiku“ ocenio da je potpuno jasno da srpskim jezikom i dalje govori najveći broj građana Crne Gore i da će to „značajno uticati na njegovo drugačije, to jest, realno pozicioniranje, kao najdominantnijeg jezika u Crnoj Gori”.

Lider Nove srpske demokratije Andrija Mandić je saopštio: „Ne možemo da prihvatimo rezultate popisa, jer ne možemo da prihvatimo laž kao istinu. U Podgorici, Nikšiću, Herceg Novom, Pljevljima i Berana desila se krađa na nivou od pet do šest procenata.”

„Naši podaci ne odstupaju od saopštenih kada su u pitanju crnogorska nacija i jezik, ali su zato podaci u vezi sa srpskim narodom i jezikom umanjeni za četiri odsto”, pojasnio je on.  

Predsednik Srpskog nacionalnog saveta Momčilo Vuksanović rekao da saopšteni rezultati „potvrđuju opravdanost formiranja Saveta koji se bori protiv nasilne asimilacije Srba u nacionalne Crnogorce”.

On kaže da je Crnoj Gori neophodan dogovor između dve najbrojnije nacionalne zajednice – Crnogoraca i Srba „radi budućnosti države i svih građana, i to je mogućnost koja garantuje građanska prava i stabilnost u Crnoj Gore”.

U međuvremenu je stigla vest da će 25 opozicionih poslanika podneti zajedničke amandmane na Ustav Crne Gore, a zahtevaće se definisanje srpskog jezika kao „službenog”.

Direktorka Monstata Gordana Radojević rekla je da je više od 97 odsto stanovništva popisano, što odražava „punu reprezentativnost“. Ona je rekla da su slaganje ili neslaganje sa rezultatima stvar profesionalnog odnosa.

„Neslaganje mora biti metodološki i statistički dokazano. Popis je rezultat iza koga stoji rad više od pet hiljada ljudi, metodologija, izveštaji eksperata međunarodnih institucija, Zavod za statistiku i lično ja, kao najodgovornija osoba ove institucije. Pokretanja odgovornosti sigurno će biti ukoliko nastave da osporavaju rezultate Zavoda.”

U polovini crnogorskih opština Crnogorci su najbrojnija nacija, a najviše ih je na Cetinju, u Danilovgradu i Nikšiću. Srbi su većina u Beranama, Bijelom Polju, Pljevljima, Plužinama i Herceg Novom. Bošnjaci čine većinu u Rožajama i Plavu, dok su Albanci većina u Ulcinju.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner