Početna strana > Hronika > Andrej Plenković: Obavestili smo naše partnere u EU i NATO o hapšenju pripadnika HVO u Orašju; Pružićemo našim braniteljima svu potrebnu pomoć
Hronika

Andrej Plenković: Obavestili smo naše partnere u EU i NATO o hapšenju pripadnika HVO u Orašju; Pružićemo našim braniteljima svu potrebnu pomoć

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 03. novembar 2016.

Hrvatske vlasti najmanje dve godine znaju da Tužilaštvo BiH protiv čelnih ljudi HVO-a Orašje vodi istragu za ratni zločin, a popisi osumnjičenih sedam-osam godina kruže internetom, tvrdi Jutanji list. List takođe navodi da je i sama Hrvatska pomogla istrazi dostavljanje dokumenata.

U poslednja dva dana u Hrvatskoj je zasedala Vlada, resorni ministri i bezbednosni čelnici, a predsednica Kolinda Grabar Kitarović izrazila čuđenje zbog hapšenja desetorice bivših pripadnika HVO u Orašju zbog zločina nad Srbima.

Ipak, Jutarnji list tvrdi da poseduje dokument hrvatskih obaveštajnih službi od 17. jula 2014. s informacijom o istrazi Tužilaštva BiH protiv 28 pripadnika HVO-a u Orašju, Hrvata i Bošnjaka, te o drugoj istrazi protiv pripadnika 101. brigade HVO-a u Bosanskom Brodu za period od marta do oktobra 1992. Na popisu je i Mato Baotić, koji je uhapšen u Orašju u julu prošle godine. U BiH mu se sudi zbog zlostavljanja i silovanja zatvorenica u Donjoj Mahali kod Orašja.

Portparol Tužilaštva BiH Boris Grubješić je za Jutarnji rekao da su dosad podigli pet ili šest optužnica za zločine u Orašju. Prema Državnoj strategiji za rad na predmetima ratnih zločina iz 2008, tada se 5895 osoba vodilo kao osumnjičene. Do danas ih je 635 optuženo, rekao je listu portparol Tužilaštva BiH. Pozivajući se na svoje sagovornike, Jutanji navodi da su obaveštajne službe redovno svih godina informisale državne vlasti o istragama koje vlasti BiH provode protiv pripadnika Hrvatske vojske i HVO-, a da su s tim upoznati i aktualni premijer i predsednica, a o svemu je detaljno upoznat glavni državni pravobranilac Dinko Cvitan.

Osim toga, tvrdi Jutanji, istražitelji iz BiH počeli su još 2005. dolaziti u Hrvatski državni arhiv (HDA), gde su, na osnovu sporazume dve države, proučavali, ali i fotokopirali deo građe vezane uz HVO i Domovinski rat.

Isti sporazum predviža i da dva državna pravobranioca mogu prema sporazumu i na temelju vlastitih saznanja razmenjivati podatke. Dva tužilaštva su potpisala i da će se obaveštavati o stanju spisa, traženim proverama, da će podatke razmenjivati u najkraćem, a najduže u roku od tri meseca.

Takvi sporazumi potpisani su i sa Srbijom i Crnom Gorom, navodi list.

Danas se oglasio i hrvatski premijer Andrej Plenković rekavši da svim građanima želi da pošalje jasnu poruku da će vlada učiniti sve da bi zaštitila legitimni intres Hrvatske i ljudska prava svih koji bi na ovaj način mogli biti ugroženi.

O hapšenju “desetorice” obavešteni su Evropska unija i NATO, rekao je Plenković na današnjoj sednici vlade.

Napomenuo je da je krivični postupak protiv hrvatskih branitelja pripreman duže vremena, a da je tajming njihovog hapšenja indikativan.

Plenković je na sednici Vlade Hrvatske saopštio da ima intenzivnu komunikaciju s nadležnim ministrima, Državnim tužilaštvom i direktorom hrvatske tajne službe.

- Naložio sam ministarstvima spoljnih poslova, odbrane, unutarnjih poslova i pravosuđa da prikupe sve relevantne podatke i da obezbede pravnu i konzularnu pomoć svim hrvatskim državljanima - kazao je Plenković.

Napomenuo je da je sa predsednicom Kolindom Grabar Kitarović dogovorio imenovanje osobe za saradnju s međunarodnim krivičnim sudovima.

(Blic) 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner