Početna strana > Hronika > Andreas Šokenhof: Neophodni konkretni sporazumi Srbije i Kosova
Hronika

Andreas Šokenhof: Neophodni konkretni sporazumi Srbije i Kosova

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 18. april 2013.

BERLIN - Frakcija nemačke vladajuće stranke CDU/CSU u Bundestagu saopštila je danas da ostaje pri stavu da Srbija mora da ispuni svih sedam zahteva koje je Berlin postavio Beogradu kao uslov za početak pristupnih pregovora i ocenila da su sada neophodni konkretni sporazumi Beograda i Prištine.

Šokenhof je ocenio da do sastanka ministara spoljnih poslova EU u ponedeljak, treba da se dve strane jasno, detaljno i nedvosmisleno u pisanoj formi dogovore i da to vlade obeju zemalja treba potpuno da prihvate, kako bi se omogućilo proverljivo sprovođenje navedenih sporazuma do samita EU 27. i 28. juna, a do kada i Bundestag treba da odluči o početku pristupnih pregovora Srbije.

"Frakcija CDU/CSU je 13. septembra 2012. godine u Beogradu predstavila 'Sedam zahteva Srbiji za početak pristupnih pregovora' i odluku o početku pregovora sa Srbijom doneće u skladu sa tim u kojoj meri su ti uslovi stvarno ispunjeni i koliko je održivo sprovođenje reformi i sporazuma", rekao je zamenik predsednika frakcije u Bundestagu Andreas Šokenhof.

On je u danas objavljenom saopštenju na sajtu stranke kazao da frakcija CDU/CSU u Bundestagu podržava približavanje Srbije i Kosova EU i pozdravlja spremnost visoke predstavnice EU Ketrin Ešton da nastavi proces dijaloga između Beograda i Prištine, kao i da su tokom procesa dijaloga obe strane napravile važne korake, ali da treba još otkloniti brojne razlike.

Imajući u vidu dijalog Beograda i Prištine, Šokenhof je oceniio da su sada neophodni "jasni i konkretni dogovori" o pravima Srba i ukidanju paralelnih struktura na severu Kosova, kao i o transparentnosti tokova srpskog novca, koje mora da prihvati stanovništvo na severu Kosova.

Neophodno je takođe doneti jasan plan za implementaciju ovih sporazuma koji uključuje izveštaj o monitoringu EU, ocenio je on.

Za pozitivnu odluku frakcije CDU/CSU Bundestaga ovi sporazumi moraju, kako je naveo, i da se sprovedu, a to pre svega, važi za oblasti kao što su bezbednosni sektor, uprava i transparentnost tokova novca.

Kako se navodi u saopštenju, za pozitivnu odluku CDU/CSU u Bundestagu neophodno je da obe strane pre početka pregovora - u formi pisanog ili usmenog saopštenja - pokažu "vidljivu volju" da će tokom pristupnih pregovora želeti da pravno obavezujuće urede normalizaciju svojih odnosa sa ciljem da Srbija i Kosovo kao punopravne članice nezavisno i zajednički mogu da ispunjavaju svoja prava i obaveze.

Frakcija CDU/CSU će odluku o početku pristupnih pregovora sa Srbijom doneti samo ako Srbija ispuni prethodno navedene uslove.

Prema njegovim rečima, za demohrišćane nije prihvatljiv predlog da se u junu Srbiji dodeli datum početka pregovora, pod pretpostavkom da do tog datuma ispuni određene uslove.

U saopštenju se takođe navodi da je za pozitivnu odluku demohrišćana u Bundestagu, važna dobra saradnja Srbije sa Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju, kao i proces regionalnog pomirenja.

Zbog toga je, kako navodi Šokenhof, govor predsednika Tomislava Nikolića prošle nedelje na Generalnoj skupštini UN "jasan korak nazad".

"Ako predsednik jedne zemlje uporedi tribunal sa inkvizicijom ili staljinističkim montiranim procesima i ako proces dijaloga koji vodi Ketrin Ešton nazove "krađom Kosova", onda se postavlja pitanje da li srpska strana podržava eventualni dogovor", navodi se u saopštenju.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner