понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Аналена Бербок: Несхватљиво да се Ердоган слика са Путином и Раисијем. Чињеница да је турски председник на овој фотографији је, најблаже речено, изазов за НАТО
Хроника

Аналена Бербок: Несхватљиво да се Ердоган слика са Путином и Раисијем. Чињеница да је турски председник на овој фотографији је, најблаже речено, изазов за НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 23. јул 2022.

Чланство Анкаре у НАТО-у чини фотографију турског и руског лидера „неразумљивом“, наводи немачки министар спољних послова.

Немачки министар спољних послова Аналена Бербок означила је недавну заједничку фотографију Владимира Путина са Реџепом Тајипом Ердоганом као изазов за НАТО. Фотографија је снимљена током састанка руског и турског лидера у Ирану.

На фотографији су Путин и Ердоган са својим домаћином Ебрахимом Раисијем у средини, који се држе за руке уз осмех. У интервјуу за Билд, Бербок је напоменула да је ова фотографија за њу „више него несхватљива посебно из угла чланице НАТО-а“.

Док је Турска чланица војне, она је одступила од других држава чланица избором неутралног става око украјинског сукоба. НАТО у целини званично сматра Русију претњом.

„Чињеница да је турски председник на овој фотографији је, најблаже речено, изазов за НАТО, да тако кажем”, рекла је она и додала да је то „једноставно несхватљиво”.

Према њеном мишљењу, фотографија доказује колико је важно стајати заједно „са партнерима који вреде“ који „не само да верују у међународна правила, већ се и залажу за њих“.

„Зато што има и других актера који се не залажу за наше вредности, а када су у недоумици, они удружују снаге“, додала је она.

Осим тога, она је прокоментарисала оптужбе за „слабо снабдевање” Кијева оружјем, уверавајући да Немачка „нема циљ да превари своје европске суседе”.

Трилатерални преговори у иранској престоници одржани су раније ове недеље у оквиру такозваног мировног процеса у Астани, који су покренули Москва, Техеран и Анкара 2017. године у циљу постизања мирног решења сукоба у Сирији. Путин је такође водио билатералне разговоре са сваким од својих колега. Ситуација у Украјини била је на дневном реду оба састанка.

У међувремену, Турска је, заједно са УН-ом, одиграла улогу посредника у посредовању споразума између Русије и Украјине о деблокирању извоза житарица из украјинских црноморских лука. Споразум, који је генерални секретар УН Антонио Гутереш назвао „светиоником наде, могућности и олакшања“, потписан је у петак у Истанбулу, у присуству Ердогана.

(РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер