четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: Србија би могла да буде један од победника Четврте индустријске револуције; Бићу у изборној кампањи, али искључиво у моје слободно време
Хроника

Ана Брнабић: Србија би могла да буде један од победника Четврте индустријске револуције; Бићу у изборној кампањи, али искључиво у моје слободно време

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 03. март 2020.

 КОПАОНИК - Дигитализација доноси велике промене и изазове, а Србија би могла то да прекрене у своју корист и буде један од победника Четврте индустријске револуције, изјавила је данас на Копаонику премијерка Ана Брнабић на "Блиц панелу" под називом "Геополитика у дигитално доба. Може ли Србија да искористи шансу?"

"Сматрам да свет постаје врло комплексно место, како за велике тако и мале земље као што је Србија", рекла је Брнабић на панелу који су организовали компанија "Ringier Axel Springer" и Привредна комора Србије.

Каже да се Србија налази између истока и запада и да покушава да се бави својим послом фокусирајући се на решавање својих проблема и побољшавање живота грађана.

Брбнабић истиче да у тој политичкој борби великих сила Србија покушава пажљиво да балансира.

"Када живите у сложеним временима не желите да будете трава на којој се слонови боре. Покушавамо кроз регионалну стабиност да решимо ту врсту изазова", рекла је премијерка.

Брнабић каже да је очигледно да се свет мења са дигитализацијом, али да су те промене управо велика шанса за мале земље и оне који могу брже да се прилагоде.

Нагласила је да је сада право време да Србија ухвати корак са Четвртом индустријском револуцијом.

Како је рекла, у пословном свету мале старт ап компаније се лакше прилагођавају од великих компанија зато што су флексибилније и динамичније.

"У Четвртој индустријској револуцији мањи могу да постану лидери", нагласила је Брнабић и истакла да то што је Србија раније каснија у индустријским револуцијама, то сада може да буде њена предност.

Премијерка каже да је Србија навикла на промене и решавање разних изазова и да је управо то наша предност у свету Четврте индустријске револуције.

У Конгресном центру хотела "Горски", у фокусу учесника су две теме: "Геополитика у дигитално доба: Лекције за државе и компаније" и "Дигитализација Србије - најбитније препреке на путу".

Брнабић је учествујући у дискусији на прву тему оценила да дигитализација у потпуности мења политику и указала да су друштвене мреже постале важне за политичаре, што је покренуо председник САД Доналд Трамп који на Твитеру објављује све важне политичке одлуке.

"Видимо да је то тренд који би требало да следимо. Друштвене мреже, такође, мењају однос између грађана и политичар, јер су политичари данас због тога постали присутнији, можете прочитати шта други мисле о вашем раду, да вам се пожале...За мене је тешко одбити и непоступити тим захтевима и питањима", каже Брнабић.

Као проблем који је дигитализација донела види лажне вести, додајући да ће се све државе тиме у будућности бавити и наводи да је главни "камен темељац" у борби против лажних вести образовање.

"Од 1. септембра уводимо предмет Дигитални свет у први разред основне школе, тако да ће деца моћи да виде и схвате свет у којем живе, али и његове изазове и могућности", најавила је Брнабић.

Сматра да је дигитализација све променила - политику, економију, друштво, додајући да је истовремено допринела већој демократији.

Говорећи о инфраструктури коју дигитализација захтева, каже да је Србија у последње три године доста урадила на том пољу, постављањем широкопојасне мреже, увођењем е-управе, покретањем Дата центра и почетком изградње Државног дата центра у Крагујевцу, наводећи да уколико Србија жели да напредује на том пољу мораће да настави са улагањем у инфраструктуру.

То ће, истиче, повећати број стартап компанија и охрабрити људе да учествују у дигиталној трансформацији и дају своје идеје.

"Имамо пуну инфраструктру спремну за еру дигитализаицје, а што се тиче широкопојасне мреже, око 60 одсто територије Србије су покривене том мрежом. До краја марта објавићемо позив за покривање 30 одсто широкопојасне мреже. Фокусираћемо на 19.000 домаћинстава и надам се да ћемо у томе успети", рекла је Брнабић.

Најавила је и да ће до краја 2020. године Србија имати четири научно-технолошка пака, додајући да држава улаже 100 милиона евра у истраживање и развој.

Брнабић је одговарајући на питања публике рекла да су људи у Србији прихватили дигитлизацију много брже и спремније него што је очекивала, као и да је веома срећа због тога пошто је то био кључни концепт и висок приоритет владе коју води.

Већина људи у Србији схватају дигитализаци у Србији као јединству могућност за раст и развој, приметила је премијерка.

Како каже, чак и старији део популације је разумео које су то користи дигиталних услуга и сервиса, на пример, да не морају да чекају у редовима за добијање неког рецепта за лек, пошто то све може да се уради електронски.

"Пре само четири године је добијање извода из матичне књиге рођених била ноћна мора, док се сада документа могу добити електронски".

Брнабић је констатовала да се Србија брже мења на боље него што је то очекивала.

Професор међународног бизниса на Харвард Бизнис Школи Рави Абделал на панелу "Геополитика у дигитално доба" истакао је да све више забрињава "пад Запада" и померање ка Истоку.

Објашњава да то показују и подаци који говоре да БДП САД у последњих 30 година пада, не апсолутно, али се примећује његов пад, док, истиче, Кина је већ постала велика привреда у свету која бележи раст.

Други геополитички изазов данашњице су, додаје професор, масовне миграције, оцењујући да живимо у "ери масовних миграција" које су изазване климатским променама, јер поједина места на свету постају пренасељена и клима се изразито мења.

Међутим, примећује, иако се пре десетак година говориле о томе да идемо ка "свету без граница", те миграције људи су данас само ојачале границе и на њима све има више нових ограда и полицијске контроле.

"Транзиција великих сила, повратак граница суверених држава и све већа неједнакост прихода између држава је оно што обележава данашњи геополитички свет”, закључио је професор.

Нова мигрантска криза поново изненадила Европу

Чини ми се да је нова мигрантска криза поново изненадила Европу, изјавила је Брнабић и најавила да ће у петак одржати састанак са својим тимом за миграције на коме ће се разматрати како Србија да заштити своје границе.

"Имаћу састанак са мојим тимом у петак ујутру да размотримо како да заштитимо наше границе. Ипак, потребна нам је једна општа политика ЕУ", рекла је Брнабић на "Блиц панелу" под називом "Геополитика у дигитално доба. Може ли Србија да искористи шансу?".

Брнабић је истакла да је важна општа заштита граница.

Указала је на чињеницу да мигранти долазе из земаља које су чланице ЕУ и да иду из Србије опет ка земљама ЕУ.

Србија је 2015. и 2016. највише била погођена мигрантском кризом, подсетила је Брнабић и нагласила да је поносна на начин на који смо успели да заштитимо своје границе.

"Пустили смо легалне мигранте да уђу, отворили смо и школе за мигранте, али ми од тада позивамо Европу да заједно размотримо могућа решења.

Приметила је да ће због климатских промена климатске промене бити све већи проблем.

Бићу у изборној кампањи, али само у слободно време

Председница Владе Србије Ана Брнабић изјавила је данас да жели да учествује у кампањи за парламентарне изборе, али да ће то радити искључиво у слободно време, како не би мешала своје чланство у Српској напредној странци (СНС) са радом у Влади.

„Желим да имам улогу у кампању, али то ћу морати да радим у слободно време, не у радно време“, казала је она на Копаоник бизнис форуму.

Нагласила је да ће посебно водити рачуна да не води функционерску кампању и да не меша своје чланство у СНС са радом у Влади Србије.

Брнабић је казала да је заповољна радом Владе Србије и оценила да је добро што је Влада „изгурала цео мандат од четири године“.

Она је оценила да су створени основа и смернице за будућу владу о томе како треба да се наставе реформе у Србији и шта су приоритети.

Према њеним речима, и када се распишу избори, Влада ће наставити да ради несметано, јер је у пуном мандату, тако да може да доноси одлуке.

„Задовољна сам радом Владе. Да ли је могло боље? Увек може боље. Могли смо да радимо још ефикасније, могли смо да радимо у бољој координацији“, рекла је Брнабић.

(Танјуг, Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер