недеља, 21. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: Споразум отворио врата за боље односе Србије и САД, а не компромитује нашу сарадњу ни са Кином ни са Русијом - тек ћемо схватити његову важност
Хроника

Ана Брнабић: Споразум отворио врата за боље односе Србије и САД, а не компромитује нашу сарадњу ни са Кином ни са Русијом - тек ћемо схватити његову важност

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 05. септембар 2020.

 Премијерка Ана Брнабић оценила је да ће споразум, ако буде у потпуности имплементиран, значити боље односе Срба и Албанаца и "стабилнији и просперитетнији регион".

Она је гостујући на ТВ Прва казала да је споразум отворило врата за боље односе Србије и САД "да ћемо тек схватити важност" тог споразума.

Брнабић наводи да се ставке, која се тичу остварање државне канцеларије Србије у Јерусалиму, 5Г мреже, диверзификације набавки енергената, није замка за Србију и да је "свака реч српске делегације била одмерена".

"Американци су желели да се више пребацимо на течни природни гас који долази из САД... Председник Александар Вучић је рекао да не можемо да се пребацимо на скупљи гас и грађане изложи том трошку. (У споразуму) није ништа јасно дефинисано, отварамо врата за још више стратешку сарадњу са САД, а не компромитује нашу сарадњу ни са Кином ни са Руском Федерацијом... Споразум отвара једна врата, али не затвара сва друга", рекла је она.

Као три најважније тачке споразума, Брнабић наводи прикључивање Приштине иницијативи "мини Шенген", додатна путна и железничка инфраструктура, која ће значити повезивање региона и побољшавање економске ситуације, као и присуство Фонда за развој САД

"Ми желимо да кренемо у изградњу пута од Ниша до Плочника у првом кварталу 2021. године или на крају тог квартала, што је изузезно важно за грађане Прокупља и Ниша... Други инфраструктурни пројекат је железница која иде од Косова Поља до Мердара, што ће значити грађанима (на Косову)", оценила је Брнабић.

Она је навела да ће отварање те канцеларије привући америчке инвеститоре и веће финансирање за микро, мала и средња предузећа у Србији, а да ће споразум значити више радних места и боље плате за обе заједнице.

"Немамо ми овде такмичење са Приштином. Добар споразум је онај који је победа и за Београд и за Приштину. Видела сам да је њихова делегација била под великим притиском да ли да потпишу или не потпишу... Помирење је приоритет, ми желимо боље односе (свих у региону)", рекла је Брнабић.

Говорећи о ставки која се односи на језеро Газиводе, Брнабић је рекла да је она била "непријатно изненађење" за Србију, али да им је специјални представник председника САД Ричард Гренел рекао да најбољи споразуми долазе из нечега што је "изненађење за обе стране".

"То је занимљив угао посматрања, он је јако добар преговарач и без њега не би ни дошли до споразума... Нама је (међусобно признање) била црвена линија, тада ми је председник Вучић послао поруку и велика захвалност администрацији у Вашинготону што су нас чули и повукли то, и да наставимо преговоре", рекла је Брнабић.

На Гренелову изјаву, који је након преговора навео да ни једна страна није потписала документ са САД, те да то није билатерални споразум са САД, Брнабић је рекла да само Трамп може да буде гарант да ће Фонд за развој доћи, односно да је САД посредовала у преговорима и да је директан гарант његове имплементације.

"За нас је важно да ми нисмо потписали ништа директно са Приштином што би имплицирало да на било који начин признајемо државност Косова... Ви опет морате да надјете креативне начине да гурате неке ствари даље, да се окренете будућности а да ни имплицитно ни директно признате (Косово)", каже Брнабић.

О осталим спољнополитичким ставкама у споразуму, попут устручавања од 5Г компоненти од "непроверених добављача" или проглашење Хезболаха за терористичку организацију, премијерка је рекла да је било очекивано да САД "гурају" ставке важне за њих.

Као још једну важну ставку наводи и заштиту имовине Српске православне Цркве на Косову и Метохији, а да ће Србија на томе инсистирати и током наставка политичких преговора који се воде под окриљем Европске уније.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер