Početna strana > Hronika > Ana Brnabić: Nisu mi jasni ovi protesti - pre ove vlade Srbija bila potpuno devastirana i zapuštena zemlja
Hronika

Ana Brnabić: Nisu mi jasni ovi protesti - pre ove vlade Srbija bila potpuno devastirana i zapuštena zemlja

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 24. decembar 2018.

 Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić ocenila je da formiranje kosovske vojske i izjava portparola KFOR-a da jedinice ROSU mogu ući na sever Kosova i bez dozvole te misije, predstavljaju "izvrgavanje ruglu svih sporazuma i dogovora".

Navodeći da je formiranje kosovske vojske suprotno rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti UN, Briselskom sporazumu i samom kosovskom Ustavu, kao i da je NATO "jasno i nedvosmisleno" saopštio da se protivi formiranju oružanih snaga na takav način, premijerka je kazala da Srbija neće dopustiti da se "to tako radi".

"Što se tiče ulaska ROSU na sever Kosova, do sada smo imali pet takvih slučajeva i o tome sam razgovarala sa generalnim sekretarom NATO Jensom Stoltenbergom i rekla da je to izvrgavanje ruglu svih sporazuma i dogovora i da oni ne smeju da idu sa dugim cevima na sever Kosova", kazala je premijerka za Radio-televiziju Srbije.

Prema njenim rečima, predsednik i Vlada Srbije vode intenzivnu aktivnost, kako bi svim međunarodnim akterima, i onima koji su priznali Kosovo i podržali formiranje oružanih snaga i onima koji su protiv toga, ponovo ukazali na sve sporazume i podsetili ih na rezoluciju 1244.

Komentarišući odluku Prištine da taksu na uvoz robe iz centralne Srbije poveća na 100 odsto, premijerka je rekla da je to "bahata, neodgovorna, potpuno nepredvidiva politika" i ocenila da je u vezi sa tim jedina dobra stvar što "konačno i drugi prepoznaju da je to takva politika".

"Mislim da se to obilo Prištini o glavu, mislili su da ćemo reagovati kontramerama, pa ne znaju više šta da rade sa tim taksama kad su videli da se ponašamo odgovorno i racionalno", kazala je Ana Brnabić, dodajući da je Brisel odao veliko priznanje Beogradu jer nije uvodio kontarmere i time podrivao regionalnu stabilnost i mir.

Ona je ponovila da se Beograd neće vraćati dijalogu dok su takse na snazi i dodala da Brisel to "razume i podržava".

Govoreći o pismu koje je predsednik SAD Donald Tramp uputio kosovskom predsedniku Hašimu Tačiju, premijerka je kazala da to pismo razume kao poziv Prištini da se "malo urazumi i prekine sa dodatnim provokacijama kao što je okvir za dijalog

Govoreći o pismu koje je predsednik SAD Donald Tramp uputio kosovskom predsedniku Hašimu Tačiju, premijerka je kazala da to pismo razume kao poziv Prištini da se "malo urazumi i prekine sa dodatnim provokacijama kao što je okvir za dijalog".

"Mislim da su tu malo dobili po prstima od SAD", ocenila je Ana Brnabić.

Upitana za moguće uključivanje SAD, Rusije i Kine u dijalog, ona je kazala da ne bi išla tako daleko u ovom trenutku jer dijaloga nema.

"Sve je ovim blokirano, otišli smo 50 koraka unazad ne samo u smislu dijaloga već onoga što je EU, posebno Nemačka, radila na regionalnoj stabilnosti. Nama je neophodan mir i stabilnost, preduslov bilo kakvog ekonomskog napretka je regionalni mir i stabilnost", kazala je premijerka.

Nisu mi jasni ovi protesti, jer je Srbija demokratska zemlja, a pre ove vlade bila je potpuno devastirana i zapuštena zemlja

Ljudi mogu da protestuju, ovo nisu ni prvi ni poslednji protesti građana, jer je Srbija demokratska zemlja, izjavila je večeras premijerka Ana Brnabić.

Ona je za RTS istakla da joj ipak protesti nisu jasni jer je zemlja pre ove vlade u potpunosti bila devastirana i zapuštena i nije se brinulo o građanima.

- Protestuju sa ljudima koji su promenili Ustav u mnogo većem obimu 2006. bez javne rasprave i slanja Venecijanskoj komisiji. Kada je menjana medijska strategija 2011. godine, u radnoj grupi bio je jedan predstavnik medijskih udruženja, a usvojena je na telefonskoj sednici vlade. Toliko je to bilo važno. Je l' tu vladavinu hoćemo, jer zato protestujemo - upitala je Brnabićeva.

Govoreći o mogućoj rekonstrukciji Vlade, ona je rekla da u ovom trenutku rekonstrukcija nije opcija.

Protestuju sa ljudima koji su promenili Ustav u mnogo većem obimu 2006. bez javne rasprave i slanja Venecijanskoj komisiji

- Previše je stvari sada. Najvažnija stvar nam je dugoročna normalizacija i stabilizacija, da izađemo iz zamrznutog konflikta. Pokušavamo da to rešimo. Nama treba jaka, stabilna Srbija. Ministri su tu da rade danonoćno a ne da se vozikaju, piju visku, primaju ljude. Ponašam se kao da će sutra biti izbori. Ni meni ni vladi to sada nije ni problem ni izazov, bitno mi je šta smo uradili - rekla je Brnabićeva.

Ona je dodala da smatra da je Vlada sada mnogo bolji tim nego na početku mandata, kao i da svi ministri ne treba da se slažu oko svega, jer to ne bi bilo dobro za građane. Govoreći o ulasku u EU, ona je rekla da su reforme važnije od priključenja.

- Ne želim da budemo zemlja koja će samo ući u EU, već da se takmičimo s drugim zemljama. Moramo da završimo naše strukturne reforme pre nego što uđemo - rekla je premijerka.

Svi da pokažu odgovornost u poslu koji rade

Premijerka Srbije uputila je saučešće porodicama žrtava u saobraćajnoj nesreći kod Niša i poručila da će na pružnom prelazu na kome je voz udario u autobus biti postavljena rampa.

"Postojala je odgovarajuća signalizacija, a da li je trebalo da postoji rampa, to je na stručnjacima da kažu. Mislim da stručnjaci i dalje tvrde da tu ne treba rampa, ali zbog ovakve nesreće ona će biti postavljena", rekla je Brnabić.

Upitana da li se oseća odgovornost zbog nesreće, Brnabić je odgovorila da oseća odgovornost svakog dana, ali je pozvala da svi pokažu odgovornost u poslu koji rade.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner