субота, 30. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: Стање слободе медија у Србији боље него пре 2012. године; За услуге Института Тонија Блера Влада Србије не издваја ни динар из буџета
Хроника

Ана Брнабић: Стање слободе медија у Србији боље него пре 2012. године; За услуге Института Тонија Блера Влада Србије не издваја ни динар из буџета

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. фебруар 2019.

 Београд -- Премијерка Ана Брнабић изјавила је да се за услуге Института Тонија Блера, који саветује владу, не издваја ни динар из буџета.

"То је део њихових непрофитних активности, дакле про боно. Зашто Институт Тонија Блера има овакве непрофитне активности које се не односе само на Србију, него на још неке земље, морате да питате Институт. Не могу ја да говорим о њиховој стратешкој политици", рекла је Брнабић одговарајући на питања новинара.

Брнабић је захвалила том институту на свему што раде и подршци коју, како каже, пружају пре свега њеном кабинету. 

"То радимо и са УНДП и мислим да ту имамо резултате", рекла је председница владе. На инсистирање новинара да каже ко плаћа тај Институт, Брнабић је одговорила да "када неко има про боно активности, значи да не добијају новац". 

"Не знам зашто сте уверени да ако неко ради про боно да му неко други даје новац. Па ја сам радила тако. Имала сам посао, али сам радила про боно, помагала сам НАЛЕД-у. Нико ми то није плаћао. Није ми плаћао НАЛЕД, што не значи да ме је плаћао неко трећи", рекла је Брнабић.

 Стање слободе медија у Србији боље него пре 2012. године

Посао Владе је да направи атмосферу за дијалог у друштву и у томе је успела, изјавила је данас премијерка Србије Ана Брнабић и оценила да је стање слободе медија у Србији боље него пре 2012. године.

Не релативизујем како изгледа медијска сцена у Србији данас, можемо и морамо много боље и много више, изјавила је Брнабић новинарима након што је учествовала у јавној расправи о Медијској стартегији.

Брнабић је поновила како се не слаже са тврдњама да слобода медија у Србији не постоји.

Не слажем са са тврдњама да слобода медија у Србији не постоји

„Можете данас овде да ме питате шта год желите, да питате и да то емитујете, мислим да је то један од показатеља слободе медија“, рекла је, напомоњући да се слаже с оценама да је слобода медија неопходна за здраво, модерно, европско друштво.

Према њеном мишљењу, јавни дискурс је много мање чудан него што је био.

„Таблоида има, било је и биће, има их свуда у свету, ја не могу да утичем на уређивачку политику приватних медија“, навела је она.

Брнабић је нагласила да је Влада Србије потпуно посвећена да мења ствари у погледу стања медија и да ће, пошто увоји Медијску стратегију, наставити дијалог на изради сета медијских закона.

Она је рекла да је дијалог почео и да је из власти адекватно одговорено на сваку претњу и угрожавање новинара.

Брнабић сматра да је МУП радио свој посао, а нада се да ће и правосуђе бити ефикасно.

Цивилизацијска црвена линија мора да постоји, а то је да новинари не смеју да се нападају вербално, не дај Боже физички, рекла је премијерка.

Нажалост, све је више претњи и увреда према неистомишљеницима, што у највећој мери долази из опозиције, рекла је Брнабић и закључила како то није примерен дијалог.

Идеје о разграничењу које долазе од представника власти у Приштини немају везе са памећу, ни са реланошћу

Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је данас да идеје о разграничењу територија на Косову које долазе од представника власти у Приштини "немају везе са памећу".

"Покушаћу да будем политички коректна - то потпуно нема везе с памећу, ни са реланошћу", нагласила је Брнабић и оценила да би они који такве идеје износе требало да се врате у реалност "да идемо у дијалог, а не у подизање баријера".

Брнабић је новинарима у Клубу посланика на јавној расправи о медијској стратегији рекла и да је у Србији приметан тренд раста плата и да ће се он наставити.

Како је објаснила, да је Републички завод за статистику задржао стару методологију просечна плата у Србији би у децембру 2018. била 490 евра, што је близу оних 500 које је предвидео председник Србије Александар Вучић.

Она каже да је методологија промењена и према новој, конзервативној, децембарска просечна плата је износила 443 евра, али је додала како очекује да ће у јануару ове године она бити 460 евра.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер