петак, 29. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић и министри Владе Србије положили венац на место убиства Зорана Ђинђића
Хроника

Ана Брнабић и министри Владе Србије положили венац на место убиства Зорана Ђинђића

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 12. март 2019.

 Београд -- Председница Владе Србије Ана Брнабић, праћена министрима, положила је венац у дворишту владе, где је на данашњи дан пре 16 година убијен премијер Зоран Ђинђић.

Брнабић је венац положила у присуству министара Небојше Стефановића, Александра Антића, Зоране Михајловић, Синише Малог, Ненада Поповића, Младена Шарчевића, Вање Удовичића, Неле Кубуровић, Славице Ђукић Дејановић, као и државног секретара у Министарству спољних послова Вељка Одаловића.

Чланови Владе Србије, предвођени премијерком Аном Брнабић, положили су венац испод спомен-плоче у дворишту зграде Владе у Београду, на месту где је на данашњи дан пре 16 година убијен тадашњи премијер Зоран Ђинђић. Министри су поставили венац са натписом "Др Зоран Ђинђић - Влада Републике Србије". 

Зоран Ђинђић убијен је 12. марта 2003. у дворишту зграде Владе Србије, а за његово убиство на 40 година затвора осуђен је официр Јединице за специјалне операције (ЈСО) Ресора државне безбедности Звездан Јовановић. На исту казну за организовање убиства осуђен је и командант ЈСО Милорад Улемек. 

Политичка позадина убиства Ђинђића никада није откривена. 

Ђинђић је био први премијер Србије после пада режима Слободана Милошевића 2000. године и доласка на власт Демократске опозиције Србије (ДОС), а за време његовог мандата покренут је процес демократизације друштва и коренитих економских и социјалних реформи. 

Ђинђићева влада се снажно залагала за сарадњу с Хашким трибуналом за ратне злочине и за време те владе ухапшено је и том суду изручено неколико оптуженика, међу којима и бивши председник Србије и СРЈ Слободан Милошевић. 

Ђинђић је био и један од оснивача ДС-а, у којој је био председник Извршног одбора, а од јануара 1994. до убиства био је председник ДС-а.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер