недеља, 12. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амерички медији: После Тексаса, Оклахома друга америчка савезна држава која је донела закон којим се забрањује абортус након шесте недеље трудноће
Хроника

Амерички медији: После Тексаса, Оклахома друга америчка савезна држава која је донела закон којим се забрањује абортус након шесте недеље трудноће

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. мај 2022.

 После Тексаса, Оклахома је друга америчка савезна држава која је донела закон којим се забрањује абортус након шесте недеље трудноће, јављају амерички медији.

Тиме су ове две државе, којима владају републиканци, добиле рестриктивне законе, које онемогућавају прекид трудноће пошто се установи срчана радња фетуса, што се дешава до шесте недеље трудноће, пише Данас.

“Поносан сам што потписујем СБ 1503, Закон о откуцајима срца у Оклахоми. Желим да Оклахома буде држава која се највише залаже за живот у земљи јер представљам сва четири милиона грађана Оклахоме који у великој вец́ини желе да заштите нерођене”, саопштио је на Твитеру републикански гувернер Оклахоме Кевин Стит.

Претходно је државни парламент Оклахоме прихватио овај закон. Абортус поново постаје главно политичко питање у САД, пошто би Врховни суд САД могао да укине право на абортус дато пресудом Ро против Вејда из 1973, објавио је Политико који је имао увид у нацрт одлуке Врховног суда. Ако Врховни суд укине пресуду из 1973, то ће значити да у око половини савезних држава неће бити дозвољен абортус. Коначна пресуда очекује се крајем јуна.

Врховни суд је потврдио да је објављени нацрт аутентичан, али је саопштио да „не представља одлуку суда нити коначну позицију било ког члана о питањима у том случају“.

„Ро против Вејда је погрешан од почетка“, пише у нацрту који је потписао судија Самуел Алито, један од шесторице конзервативних судија у Врховном суду. Троје судија је либерално. У нацрту одлуке пише да, суштински, не постоји уставом загарантовано право на абортус, те да ће савезне државе имати више овлаштења да ту област регулишу, односно забране абортус.

„Сматрамо да пресуда Ро против Вејда треба да буде поништена“, пишу судије позивајући се на пресуду из 1992. којом се потврђује да је право на абортус уставно право, али се државама делимично дозвољава да уводе неке рестрикције. „Време је да уважимо Устав и да одлучивање о абортусу вратимо народним представницима.“

Председавајући судија Врховног суда Џон Робертс саопштио је да ће суд истражити како је процурео нацрт ове одлуке који је узбуркала САД, називајући то “издајом”.

„Ако је циљ ове издаје поверења унутар суда био да се подрије интегритет нашег рада, неће успети. Ово ни на који начин неће утицати на рад суда“, рекао је Робертс. Политико је навео да је редакцији једна особа, добро упозната са случајем, доставила копију нацрта одлуке. Наводи се и да су судије разговарале о поништавању права на абортус још у децембру прошле године, да је петоро гласало за, а да је судији Самуелу Алиту припало да образложи одлуку.

Амерички председник Џо Бајден рекао је да се нада да нацрт неће бити финализован, истичући да он одражава „суштинску промену у америчком правосуђу“ која прети „другим основним правима“ као што су „контрола рађања и брак“.

„Ако та одлука остане остане на снази, биће прилично радикална“, приметио је Бајден.“Ако суд укине право на абортус, званичници на свим нивоима владе ће имати одговорност да штите право жена на избор. А бирачи ће морати да у новембру гласају за званичнике који подржавају право на абортус. На федералним нивоу, потребно нам је више сенатора који подржавају то право, као и већина у Представничком дому да усвоји предлог да се одлука Ро против Вејда озакони, што ћу ја потписати“, рекао је Бајден, преноси Глас Америке.

(Данас-Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер