четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасадор САД у БиХ Ерик Нелсон: Дејтонски споразум и дејтонски устав треба реформисати, грађани БиХ желе да буду део трансатлантске заједнице
Хроника

Амбасадор САД у БиХ Ерик Нелсон: Дејтонски споразум и дејтонски устав треба реформисати, грађани БиХ желе да буду део трансатлантске заједнице

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 18. август 2020.

 Амбасадор САД у БиХ Ерик Нелсон изјавио је да је да је очигледно да и Дејтонски споразум и дејтонски устав треба реформисати.

Како сматра, Дејтонски споразум треба да буде живи документ који би омогућио доношење амандмана.

Нелсон је за Глас Америке рекао да је Дејтонски споразум окончао ужасни рат 90-тих година у Босни и Херцеговини и у смислу окончања конфликта се показао врло ефикасним, као и у смислу послератне реизградње.

"Дејтон је Босни и Херцоговини такође донео и Устав, то се може сматрати једним почетним уставом, сваки устав треба да буде живи документ који се допуњава, и мора дефинисати процес доношења амандмана. Тако да пре или касније свака земља схвати да су јој потребне неке реформе, и очигледно је да су Уставу БиХ потребне реформе”, рекао је Нелсон.

И Дејтонски споразм и Устав БиХ треба да се реформишу зато што грађани БиХ желе да буду део трансатлантске заједнице

И Дејтонски споразм и Устав БиХ треба да се реформишу зато што, како каже, грађани БиХ желе да буду део трансатланске заједнице.

"Има један цели низ уставних питања којима се у том смислу треба позабавити да би земља испуњавала транс-атланске стандарде. Многа од тих питања је тешко решити, али ни једно није немогуће решити. Неслагање око избора у Мостару се вукло више од деценије, и није било немогуће за решити. Наравно била је потребна снажна воља и време да се каже сада се коначно иде напред", рекао је амерички дипломата.

Одговарајући на део питања да ли је БиХ и даље пројекат САД, Нелсон каже да јесте пројекат, али, како је рекао, босанскохерцеговачки.

А на питање да ли је могућа боља регионална комуникација и сарадња, као просиривање тржишта која би могла зауставити одлив мозгова, Нелсон каже да су из тог разлога и оворени тзв. зелени коридори којима се брзо и ефикасно одвијао саобраћај и опреме и хране и других роба које су биле неопходне за борбу против корона вируса.

“Ту смо видели могућност да се стандардизује овај вид комуникације, да се на тај начин помогне и стандардизује и трговина и све регулативе и процеси у целом региону и да се тако побољшава пословна средина. То даје могућност свим бизнисима у региону да једноставно прошире своје тржисте, али у исто време креира много атрактивније тржиште за директне стране инвестиције и из Сједињених Држава и од других кредибилних инвеститора који желе да донесу нова радна места ии позитивне промене”.

Додаје да ће и они желети да добију гаранције да ће њихове инвестиције бити у фер процесу и заштићене.

“Дакле, опет се враћамо на борбу против корупције и за слово закона, као највећи приоритет да би се пословало на прави начин", рекао је Нелсон.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер