понедељак, 06. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасадор Кубе у Србији: Након одласка Раула Кастра са чела Комунистичке партије, досадашња политика Кубе се неће мењати
Хроника

Амбасадор Кубе у Србији: Након одласка Раула Кастра са чела Комунистичке партије, досадашња политика Кубе се неће мењати

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 27. април 2021.

 БЕОГРАД - Амбасадор Кубе у Србији Густаво Триста дел Тодо изјавио је данас да ће та земља, након одласка Раула Кастра са чела владајуће партије, наставити досадашњу политику и да нема разлога да било шта мења, али да највећи проблем Кубе остају санкције САД, које ометају даљи развој.

Дел Тодо је, у разговору за Танјуг, појаснио да је одлука о промени на челу Комунистичке партије донета на Осмом конгресу на коме се разговарало и о другим стварима, попут унапређења привреде и истакао да се ради о природном процесу, који је раније најављиван.

"Морамо да гледамо на кубанску револуцију као један феномен, историјски процес који је почео доста давно. Чини ми се да је то нешто природно што је морало да се деси. Он (Раул Кастро) није морао да иде, нико га није терао. Ради се само о уступању простора новој генерацији, да води револуцију. Они су добро припремљени и револуција ће ићи истим путем", истакао је амбасадор.

Америчке санкције највећи проблем

Како је рекао, највећи проблем даљем развоју Кубе представљају санкције које су САД увеле још шездесетих година и нагласио да ће крајем јуна Куба поново предложити Резолуцију против санкција Уједињеним нацијама, као и да је сигуран да ће је подржати огромна већина света.

"Наш највећи политички интерес је да Резолуција против блокаде у УН буде донета. То ће бити још један корак против блокаде и надам се да ће Американци једног дана то променити", додао је Дел Тодо.

Упитан шта би требало да се догоди да САД повуку санкције, он каже да би САД требало да промене концепт о Куби и да прихвате да та земља жели суверенитет и самосталност, као и да када то буду прихватили све ће бити другачије.

"Ми се боримо за наш суверенитет и да будемо ми слободни, да водимо наше политичке процесе на наш начин, који је увек за човека. За нас је човек на првом месту, а не новац, не капитал. Ми смо за равноправност међу људима, да сви имају исте могућности", рекао је Дел Тодо.

Како је казао, санкцијама су највише погођени привреда и народ, пре свега због тога што не може да се купује све што је потребно у Америци, а ни кубански производи не могу да се продају у суседној земљи, које је природно тржиште, због географске близине.

Такође, додао је, има чак и ограничења у трговини са трећим земљама.

"За време (бившег америчког председника Доналда) Трампа било је још теже, јер су усвојене бројне мере против Кубе, на пример, усвојена је примена ИИИ члана закона Хелмс-Бартон по којем су Американци могли пред судовима да покрену процесе против трећих који улажу у нашу земљу, што је проузроковало да потенцијални инвеститори одустану. А мањак инвестиција значи мањак развоја", рекао је амбасадор.

И поред санкција, Куба је развила једну од најбољих медицина на свету, каже Дел Тодо и додаје да су развили и науку, туризам и друге секторе.

Пет вакцина у развоју

Говорећи о вакцинама против корона вируса, амбасадор каже да се ради на развоју пет вакцина, од којих је Соберана 2 у трећој фази истраживања и у мају би требало да почне масовна вакцинација.

"Од маја намеравамо да вакцинишемо 1.700.000 становника само у Хавани. Тај процес ће ићи даље, у јулу и августу би требало око шест милиона да се вакцинише, до краја године свих 11 милиона грађана. Ове године ћемо целу популацију вакцинисати, што је подвиг за нашу земљу која је мала, у развоју, и под блокадом САД", рекао је дел Тодо.

Поред Соберане 2, која се даје у три дозе, у току је и развој вакцина Абдала и Соберана плус, као и још две које су тек у развоју и на које ће да се чека.

Дел Тодо је казао да ће након вакцинације грађана Кубе вакцина бити понуђена страним земљама, попут Ирана, Венецуеле, Мексика, а у плану је и да се вакцина да афричким земљама, за које дел Тодо каже да не примају много помоћи.

Он је похвалио процес вакцинације у Србији рекавши да то добро иде, а упитан да ли ће можда кубанске вакцине стићи у Србију, он каже да то не зависи само од Кубе.

"Овде је процес врло добро урађен, читам да ће бити две фабрике за руску и кинеску вакцину, али уколико нас питају, ја ћу то да пренесем даље. Мислим да ће Србија бити заинтересована. Србија је пријатељска земља, коме да дамо ако не Србији и ако ме неко пита за то ја ћу то подржати", рекао је Дел Тодо.

Амбасадор додаје и да се амбасади свакодневно јављају грађани Србије који се распитују о вакцинама.

"Понављам, ако се Србија заинтересује одмах ћу да изађем у сусрет, јер је Србија наша пријатељска земља. Пријатељима увек морамо да будемо на располагању", рекао је Дел Тодо.

Односи најбољи могући

Говорећи о односима Србије и Кубе, амбасадор каже да су односи најбољи постојећи, као и да ће та земља и даље подржавати Србију по питању Косова.

Он истиче да се ради на побољшању трговинске сарадње.

"Не видим ниједно отворено питање", рекао је он.

Говорећи о епидемиолошким мерама, дел Тодо каже да грађани Србије могу да без проблема уђу на Кубу, једино је потребно да, без обзира на потврду о вакцинацији или ПЦР тест, морају да буду шест дана у карантину у хотелу.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер