недеља, 07. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасадор Алжира у Србији: КиМ саставни део Србије и зато Алжир није признао једнострано проглашену независност. Безрезервно подржавамо суверенитет и територијални интегритет Србије
Хроника

Амбасадор Алжира у Србији: КиМ саставни део Србије и зато Алжир није признао једнострано проглашену независност. Безрезервно подржавамо суверенитет и територијални интегритет Србије

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 07. јул 2024.

 Територија Косова и Метохије је саставни део Србије и зато Алжир није признао једнострано проглашену независност, поручује амбасадор Алжира у Србији, Фатах Махраз у разговору за "Политику".

"Алжир безрезервно подржава суверенитет и територијални интегритет Србије, која реафирмише своју приврженост поштовању међународног права по питању Западне Сахаре", подсетио је.

Коментаришући да многи поистовећују питање Косова и Метохије и Западне Сахаре, он истиче да су два питања различита по својој генези али им је заједничко што крше исти принцип поштовања међународно признатих граница.

"За Србију, реч је о поштовању једног од основних начела ХелсиншкоГ завршног акта из 1975, а за Западну Сахару, о поштовању светог принципа недодирљивости граница наслеђених од колонизације", подвлачи амбасадор, најављујући да ће ускоро бити успостављена и директна ваздушна линија између две пријатељске земље.

држава с којом Србија негује изванредне политичке односе, значајна је подршка Београду и у Уједињеним нацијама, како у Савету безбедности, тако и у Генералној скупштини.

"После једностране одлуке привремених власти у Приштини да наметну употребу евра у деловима с већински српским становништвом, наша подршка била је заснована на објективним разлозима, међу којима и на неопходности да се поврати и поверење између две стране ради наставка дијалога уз медитацију ЕУ, како би се избегла ескалација која би могла да доведе до међуетничких напетости, као и важности успостављања ЗСО, како је то предвиђено Бриселским споразумом", истиче Махраз.

Алжир је био уздржан приликом гласања о резолуцији о наводном геноциду у Сребреници, а амбасадор ове државе у Србији наводи како је њихов став да је Дејтонски споразум једина консензуална основа на којој је било могуће да се рат у БиХ оконча, као да се при сваком кораку и иницијативи предност мора дати духу сарадње и дијалога ради очувања мирољубивог суживота и развоја БиХ.

"Алжир, веран својим начелима уписаним у Проглас Револуције од 1. новембра 1954. године, од стицања своје независности одлучно се залаже за мир и безбедност на регионалном и међународном нивоу, заговарајући немешање у унутрашње ствари држава, мирно решавање сукоба и успостављање добросуседских односа и сарадње са свим државама региона којима припада", истиче Махраз.

Он подсећа да је његовој држави јасно како је за постизање праведног и свеукупног мира на Блиском истоку неопходно оснивање независне и суверене државе Палестине са Јерусалимом као престоницом и "крајем окупације израелског ентитета на свим арапским земљама".

(Политика-РТ)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер