недеља, 21. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасаде Француске, Немачке, Италије, Велике Британије, САД и специјални представник ЕУ у Сарајеву: Ентитети без права на отцепљење од БиХ
Хроника

Амбасаде Француске, Немачке, Италије, Велике Британије, САД и специјални представник ЕУ у Сарајеву: Ентитети без права на отцепљење од БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 12. март 2021.

 САРАЈЕВО - Амбасаде Француске, Немачке, Италије, Велике Британије и САД, као и специјални представник ЕУ у Сарајеву издале су заједничко саопштење поводом закључака Народне скупштине Републике Српске.

"Поново изражавамо своје опредељење за територијални интегритет и фундаменталну структуру Босне и Херцеговине као јединствене, суверене државе са два ентитета који немају право на отцепљење од БиХ", наводи се у заједничком саопштењу, преноси Klix.ba.

У време када се земља суочава са бројним проблемима, укључујући пандемију, позивају све институције власти да се фокусирају на задовољење потреба њених грађана, укључујући потребу за реформама неопходним за економски опоравак и напредак на путу ка ЕУ, а не на изјаве које уносе поделе.

"Пут напред за БиХ је јасно формулисан у Мишљењу ЕУ и OHR-овој агенди 5+2, и то је оно на шта треба да се фокусирају институције које траже окончање међународне супервизије. У међувремену, настављамо пружати подршку и високом представнику и ЕУФОР", наводи се у саопштењу.

Истиче се да високи представник наставља са кључном улогом у спровођењу цивилног дела Дејтонског мировног споразума, у складу са својим мандатом и овлашћењима која му је дала међународна заједница.

НСРС усвојила је у среду у Бањалуци закључке у вези са оценом рада високог представника, применом Анекса 10 Општег оквирног споразума за мир у БиХ у периоду разговора о именовању новог високог представника. Усвојена је и информација о примени Анекса 10 Дејтонског мировног споразума.

Скупштина РС сматра да је време да БиХ са своја два ентитета и три конститутивна народа преузме одговорност за властити развој у складу са Дејтонским споразумом и међународним правом, а ако то не буде на дневном реду у скорије време, треба покренути разговоре о мирном разлазу, наводи се у закључцима скупштинске већине.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер