Početna strana > Hronika > Ambasada Srbije izrazila nezadovoljstvo izjavom hrvatskog predsednika
Hronika

Ambasada Srbije izrazila nezadovoljstvo izjavom hrvatskog predsednika

PDF Štampa El. pošta
utorak, 23. februar 2010.

ZAGREB – Ambasada Srbije u Zagrebu izrazila je danas nezadovoljstvo povodom intervjua predsednika Hrvatske Ive Josipovića datom zagrebačkom Jutarnjem listu od 20. februara.

„Iznošenje procena o spoljno-političkim opredeljenjima i sprovođenju spoljne politike druge suverene države, posebno susedne zemlje, nije uobičajeno u diplomatskoj praksi i ne doprinosi unapređenju odnosa i rešavanju otvorenih pitanja kakvi postoje između Srbije i Hrvatske”, ističe se u saopštenju ambasade Srbije.

„Uzimajući u obzir činjenicu da je Srbija u potpunosti opredeljena unapređenju bilateralnih odnosa i saradnji u duhu dobrosusedskih odnosa, smatramo da uvrede nisu uobičajen model komunikacije između država, kao ni davanje kvalifikacija tog tipa”, navodi se u saopštenju ambasade Srbije u Zagrebu.

Predsednik Josipović je u pomenutom intervjuu između ostalog izjavio da razlog zbog kog predsednik Srbije Boris Tadić nije došao na njegovu inauguraciju smatra potpuno iracionalnim jer je pitanje odnosa Srbije i Kosova u celosti van hrvatske politike.

Uz stav da Hrvatska niti može, niti želi uticati na srpsko-kosovske odnose, Josipović je izjavio da je Hrvatska svoj stav prema Kosovu izrazila njegovim priznanjem i da od toga ne odustaje.

„Jasno je da su najvažniji problemi između Zagreba i Beograda vezani uz rat i poratno vreme”, rekao je u tom razgovoru Josipović.

„Pri analizi tih problema treba poći od činjenice da je Hrvatska bila izložena agresiji i da i danas trpi posledice te agresije, bilo da se radi o razorenoj industriji ili, što je još mnogo gore, o stradalim ljudima, uništenim ljudskim sudbinama”, rekao je novi hrvatski predsednik.

Josipović je priznao da postoji „evidentan problem hrvatskih građana srpske nacionalnosti, koji su usled ratnih prilika izbegli u Srbiju” i naglasio da se njihov status mora rešiti.

„Oni imaju pravo na povratak, kao što imaju pravo na svoju imovinu”, rekao je i dodao da je „drugo pitanje štite li neke politike stvarne interese tih ljudi ili samo eksploatišu njihovu patnju”.

Na pitanje može li Srbija ući u pregovore o članstvu s Evropskom unijom pre nego što izruči Mladića i Hadžića, Josipović je rekao da za sve države treba da važe isti kriterijumi i da Mladić i Hadžić moraju biti izručeni.

„Hrvatska nije u poziciji da EU diktira koje će uslove postaviti Srbiji, ali verujem da će se EU držati jednakih kriterijuma koje je već bila primenila prema Hrvatskoj”, rekao je Josipović.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner