среда, 08. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ало: Шеф дипломатије изгубио кредибилитет да представља Србију
Хроника

Ало: Шеф дипломатије изгубио кредибилитет да представља Србију

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 14. јул 2012.

Вук Јеремић могао би бити или прва жртва метле нове владе или први председавајући Генералној скупштини Уједињених нација који је опозиција у сопственој земљи.

Бивши дипломата Бранко Бранковић наглашава за „Ало!“ да је мандат председника 67. заседања ГС УН добила Србија, а не Вук Јеремић, и да би нова влада могла да уместо њега у Њујорк пошаље другог представника.

- Није познато да је председавајући ГС био неко ко није био и део актуелне власти. Свих ових месеци се лобирало за Србију, а не за Јеремића. Њега јесу помињали, али се претпостављало да ће бити део власти и после избора. Он је у кампањи за избор на ово такозвано часничко место ирелевантан и погрешно је тумачити да је он за нешто именован. Суштина је да је држава добила тај мандат. Сада се, међутим, поставља озбиљно политичко питање: кога ће Јеремић тамо да представља ако није ни министар спољних послова  а није у власти ни он ни његова странка - објашњава Бранковић, који је радио у тиму југословенског дипломате Лазара Мојсова док је председавао ГС УН. 

Он каже да нова влада, уколико одлучи да је Јеремић због тражења раскалашног буџета изгубио кредибилитет за ту функцију, може да се одлучи за другог представника Србије и о томе обавести генералног секретара УН. 

С друге стране, Владислав Јовановић, бивши амбасадор СР Југославије у УН, сматра да би такав потез Србије био преседан јер ниједна држава чланица у историји светске организације није повукла свог кандидата за поменуто место. 

- Кандидат за председавајућег ГС УН мора да има одређене квалитете којим се препоручује да може да обавља ту функцију и с обзиром на то се и бира ко ће председавати. Ако би земља повукла свог кандидата, бојим се да би морало да дође и до новог гласања у УН. Јеремић онако нескромним буџетом који је предложио ризикује чак и да доведе у питање ту функцију. Тако озбиљна организација неће имати разумевања за наше несташлуке - упозорава Јовановић за наш лист. 

И професор међународних односа Предраг Симић сматра да би отказивање Јеремићевог пута у Њујорк било бламажа за Србију.

- Не верујем да ће се нова влада одлучити на тако драстичну меру јер би то за државу била огромна срамота и изазвало би међународни скандал. Био би то ударац и за Русију и остале земље које су нам помогле у лобирању за ову позицију у УН. Јеремић ће морати да се вози скромнијим аутомобилом и да смањи број апарата за копирање - процењује Симић.

Вук Јеремић нашао се усред афере у вези с енормно великим буџетом који је намеравао да потроши током једногодишњег мандата у УН. Трошковник који је предложен влади показује да је реч о суми од 7,3 милиона долара, од тога ће само на Јеремића бити потрошено 1,3 милиона, а на разне саветнике 2,1 милион долара. Бензин и канцеларијски материјал прогутаће 280.000, селидбе 112.000, а аутомобили 86.000 долара. Познаваоци рада ГС УН наглашавају да је присуство председавајућег неопходно од септембра до краја године, али је упркос томе Јеремић за своју свиту предвидео трошкове за 15 месеци.

Ивана Кљајић

(Ало!)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер