Početna strana > Hronika > Alfred Guzenbauer: Srbija ne može da očekuje da će ići brže ka EU od drugih zemalja
Hronika

Alfred Guzenbauer: Srbija ne može da očekuje da će ići brže ka EU od drugih zemalja

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 26. decembar 2013.

BEOGRAD - Savetnik srpskog vicepremijera Alfred Guzenbauer rekao je da se vrlo smele reforme Srbije u oblasti borbe protiv korupcije visoko cene širom Evrope.

Bivši austrijski kancelar je istovremeno ocenio da bi vladavina prava trebalo da pospeši investicije i poslovne aktivnosti.

"Uspešne evropske kompanije koje investiraju u Srbiji vaši su najbolji ambasadori", poručio je Guzenbauer u intervjuu za "Novi magazin".

On kaže da Srbija u kontinuitetu radi na unapređenju svog imidža i da će se on popravljati kroz proces reformi, čiji je cilj unapređenje političkog i pravosudnog sistema.

Prema njegovim rečima, članstvo u EU predstavlja glavni prioritet u spoljnoj politici Srbije.

"Ipak, čak i kao buduća zemlja članica EU, Srbija bi trebalo da ima rasprostranjene diplomatske odnose. Pošto će Srbija biti čvrsto usidrena u EU, njeni odnosi sa Rusijom, SAD i mnogim drugim zemljama još su značajniji nego sada".

Bivši austrijski kancelar je ocenio da su namere Srbije jasne i iskrene, da vlada shvata da je ključ za održiv politički i ekonomski napredak Zapadnog Balkana u evropskim integracijama, i ističe da bi voleo da EU bude posvećena Srbiji kao što je Srbija EU.

Zvaničan početak pregovora 21. januara predstavlja rezultat ogromnog napora koji je uložen u čitav proces i u tom smislu početak pregovora ima ne samo opipljiv materijalni, već i simboličan značaj, smatra on.

"Kada se osvrnemo na iskustva zemalja koje su ne tako davno postale članice EU, poput Poljske, Slovačke i Rumunije, biće nam jasnije koliko je proces evropske integracije dug i težak. Imajući u vidu i zamor od proširenja unutar EU, sigurno je da Srbija ne može da očekuje da će ići brže ka EU od drugih zemalja koje su bile deo ovog procesa", ocenio je on.

Na pitanje kako komentariše zahtev da Srbija potpiše pravno obavezujući dokument o sveobuhvatnom uspostavljanju odnosa sa Kosovom, on je naglasio da veruje da "ćemo kasnije, uz dalji razvoj principa uspostavljenih Briselskim sporazumom, normalizaciju odnosa dve strane videti kao rezultat, a ne kao uslov procesa integracije u EU".

Prema njegovim rečima, Briselski sporazum predstavlja istorijsko dostignuće za političku stabilnost regiona.

"Ipak, lokalni izbori koji su održani u novembru 2013. godine pokazali su da još mnogo toga mora da se uradi na terenu (zbog čega je potreban pravno obavezujući sporazum). Ubeđen sam da će, pre ili kasnije, Srbija i Kosovo imati normalne odnose", rekao je Guzenbauer.

On je dodao da je Vlada Srbije uložila veliki napor u primenu Briselskog sporazuma i vrlo je posvećena procesu normalizacije odnosa sa Kosovom.

"Postoje jasni signali koji govore da je Vlada spremna da prevaziđe preostale političke prepreke. Ipak, najveći izazov i za Srbiju i za Kosovo biće poboljšanje ekonomske situacije. Politička stabilnost će biti postignuta onda kada se mladima budu obezbedili poslovi i nove životne prilike", istakao je Guzenbauer.

Upitan u čemu vidi odlučujući doprinos visokom stepenu razvijenosti Austrije, bivši kancelar kaže:

"Austrija uživa u neprekidnom ekonomskom uspehu još od kraja Drugog svetskog rata. Nema nezaposlenih mladih ljudi, nema štrajkova i u zemlji vlada socijalni mir. Životni standard prosečnog Austrijanca relativno je visok. Živimo u miru sa svojim susedima i zahvalni smo na političkoj stabilnosti koja postoji u EU".

(Tanjug)