петак, 03. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ален Жипе: Србија је заслужила статус кандидата за чланство у ЕУ
Хроника

Ален Жипе: Србија је заслужила статус кандидата за чланство у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. фебруар 2012.

СРБИЈА је заслужила статус кандидата за чланство у Европској унији! У ексклузивном интервјуу за ”Новости”, ово је поручио француски министар спољних послова Ален Жипе. Иако је Француска тренутно у великој мери заокупљена кампањом за председничке изборе, Жипе не крије да његова земља није заборавила на Србију. Како су ”Новости” већ писале, из Ке д’Орсеја недавно је упућено и заједничко писмо с аустријским министарством спољних послова, свим земљама чланицама ЕУ, којим се тражи да се очува кредибилитет проширења на западни Балкан и да се, у том смислу, Србији одобри статус кандидата.

Консултације великих сила о питању кандидатуре Србије за чланство у ЕУ тренутно улазе у фото-финиш. Остало је свега још неколико дана до бриселског састанка европских шефова дипломатија на којем ће се искројити европска будућност наше земље. Уколико одлука буде позитивна, почиње нова етапа односа с ЕУ. У супротном, све се одлаже на дуже стазе.

У овом процесу, Француска је велики савезник Србије. Париз здушно подржава Београд у процесу европских интеграција, а дипломатске активности су, у том смислу, последњих дана нарочито усмерене на наговарање Немачке да попусти.

* Да ли, по вашем мишљењу, Србија треба да добије статус кандидата почетком марта на заседању Европског савета, и да ли ће се то заиста и догодити? Да ли се, и шта, променило од последњег самита у децембру, а што би у том смислу могло да има утицаја на одлуку министара крајем фебруара?

- Односи историјског пријатељства повезују Француску и Србију. У нашим очима, европска судбина Србије је очигледна, и из све снаге желим да Србија добије статус кандидата током састанка Савета министара ЕУ 28. фебруара. Ваша земља је остварила велики напредак у областима политичких реформи, у сарадњи с Међународним кривичним судом за бившу Југославију, у дијалогу с Косовом... Србија је заслужила да пређе нову етапу ка Европској унији.

* Шта још тачно Србија треба да уради када је реч о Косову, да би добила статус кандидата?

- Европска унија је јасно ставила до знања своја очекивања. Напредак у дијалогу између Београда и Приштине треба да се усредсреди на управљање границама и на учешће Косова на форумима регионалне сарадње. Ваша земља је показала своју одлучност да се напредује у овим питањима. Од суштинске је важности да до састанка Савета министара ЕУ 28. фебруара буде послат јасан сигнал у вези са успостављањем интегрисаног управљања прелазима. Такође је важно да мисија Еулекса може слободно да извршава свој мандат на северу Косова.

* Како, по вашем мишљењу, генерално решити питање Косова, имајући у виду да га неке земље ЕУ признају, а неке не? Да ли Србија мора да призна независност Косова уколико жели да уђе у ЕУ?

- Нормализација односа између две земље представља политичку неопходност. То ће допринети стабилности у региону и европској перспективи обеју земаља. Свака страна мора да покаже веродостојност у својој европској посвећености и одлучност да се остваре неопходни напори. Искрено говорећи, не постоји алтернатива.

* Коначан улазак Србије у ЕУ све више личи на пусти сан... Када Србију видите у ЕУ, и да ли финансијска криза у Европи може да има негативни утицај на процес проширења?

- Приближавање Европској унији је процес заснован на испуњавању критеријума, а не на унапред утврђеном календару. Остваривањем реформи, преузимањем европских правила, свака земља кандидат се постепено припрема за завршну фазу приступања, истовремено извлачећи непосредну корист, као што су ојачање владавине права, успостављање тржишне економије и слично. Календар се не може вештачки убрзати.

* Како напредује остваривање пројекта метроа у Београду и како оцењујете економске односе између Француске и Србије?

- Пројекат метроа, који је уписан у Споразум о стратешком партнерству између Србије и Француске, потписан у априлу прошле године, направиће праву револуцију у свакодневном животу грађана Београда. Због тога се веома поносимо. Прва етапа овог пројекта је остварена 18. новембра прошле године у Београду, потписивањем споразума између Француске, Србије и Града Београда. На ширем плану, наши економски односи су добри. Србија има корист од присуства готово деведесет француских предузећа која запошљавају око девет хиљада радника, нарочито у финансијском, индустријском и агропрехрамбеном сектору. Постоји, међутим, реалан простор за напредак француских инвестиција у Србији. У том смислу, млада француско-српска Привредна комора, оформљена 2009. године, одиграће позитивну улогу.

* Како да Србија не буде жртва лоше атмосфере у самој Унији у вези с даљим проширењем?

- Једно је сигурно: проширење зависи и од капацитета прихвата Европске уније. У том смислу - да, суверена дужничка криза оваква каквом је познајемо навела је Унију да преиспита и побољша своју економску управу. Али то, у принципу, не доводи у питање признату перспективу проширења земљама западног Балкана. Желимо да је видимо да се оствари у разумној будућности. Недавно приступање Хрватске потврђује да су наши поступци у складу с нашим ангажманима.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер