четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александра Смиљанић: Продају Телекома треба спречити, уколико се прода велика средства ће се "одливати" из Србије
Хроника

Александра Смиљанић: Продају Телекома треба спречити, уколико се прода велика средства ће се "одливати" из Србије

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. април 2015.

БЕОГРАД - Телеком Србија има већи приход, профит и инвестиције од свих његових конкурената на тржишту у фиксној и мобилног телефонији заједно, и због тога је одлука о продаји Телекома лош потез економске политике српске власти, оцењено је данас на трибини у Савезу самосталних синдиката Србије (СССС).

"Продају Телекома треба спречити, јер боље је спречити, него лечити. Када дође до отпуштања, онда је касно да се боримо, јер више пара нема, зато треба да спречавамо оне потезе Владе који ће нас довести до тога да пара у земљи буде још мање", казала је некадашња министарка телекомуникација Србије Александра Смиљанић.

Према њеној оцени, уколико се Телеком прода, велика средства ће се "одливати" из Србије, инвестиције ће се смањити, велики број запослених у том предузећу ће бити отпуштен, а телекомуникациона услуга ће бити лошија.

"Дојче Телеком улагао 3,5 пута мање него Телеком Србија"

Смиљанић је навела пример Хрватске, која је продала свој Телеком Дојче Телекому, који је улагао у инфраструктуру 3,5 пута мање него Телеком Србија, иако су им приходи били слични.

Према њеним подацима, годишњи приход Телекома Србија је око 80 милијарди динара, нето добит је 2014. године била 15 милијарди динара, док се следеће године може очекивати и много већа нето добит.

"Продаја ће бити велики ударац и за информационо комуникационо телекомуникациону (ИКТ) индустрију, јер ће бити пара мање, и купац Телекома ће користити своје добављаче према својој пословној политици", казала ја она.

Смиљанић је објаснила да је ИКТ индустрија данас најмодернија грана привреде, која је од Кине и јужне Кореје направила развијене земље, а Србија ће пропустити прилику да на факултетима ствара способне кадрове у тој области и потпуно ће изгубити могућност да утиче на развој ИКТ индустрије.

Продаја Телекома везана је и за безбедност, навела је Смиљанић, јер кроз Телеком пролазе информације свих грађана, предузећа, државне управе, војске, полиције, које ће поседовати нови власник.

"ММФ никакво добро ниједној земљи није донео"

Економиста Јован Душанић упозорио је да се Влада Србије најновијим аранжманом са Међународним монетарним фондом (ММФ) обавезала на продају Телекома, иако је, према његовим речима, то једно од највећих и најпрофитабилнијих српских предузећа.

"Тешко да Србија може очекивати неко добро од ММФ, јер до сада никакво добро ниједној земљи није донео", казао је Душанић, који је и професор на Београдској пословној школи.

Како је навео Душанић, продаја Телекома био би лош потез, јер велики део буџетских прихода Србија остварује од Телекома, а та компанија значајно улаже и у науку, културу, уметност, образовање, здравство и спорт.

"Вучић се обавезао, али не на развој Србије"

На скупу, који су организовали СССС и Самостални синдикат Телекома Србије, речено је да је премијер Србије (Александар Вучић) изјавио како ће Србија учинити све што тражи ММФ, али да се у потписаном меморандуму са том финансијском институцијом не помиње развој Србије и повећање БДП.

"Нема ниједне речи о разлозима зашто смо дошли овде где смо. 'Ја те као ММФ лечим, а да се уопште не бавим дијагнозом'. Потребно је супротставити се целокупном концепту ММФ, јер само на тој платформи може да се прикупи снага да се продаја Телекома спречи", казао је адвокат и некадашњи директор Агенције за приватизацију Бранко Павловић.

Он је казао да је данас много теже изборити се са продајом Телекома, него 2010. године, "јер су они који су били против продаје Телекома сада власт, а они који су хтели да га продају опозиција, и сви раде за страни интерес".

Већински пакет одлази у новембру

Како је објаснио, по меморандуму са ММФ, не постоји никаква дилема да ће се продати већински пакет Телекома и он предвиђа да би то могло да се деси већ у октобру или новембру ове године.

"Морамо се борити против целине од онога што ММФ захтева. А врло брзо ћете добити савезнике у новинарима РТС и Танјуга, јер по меморандуму са ММФ и они остају без пара, а не могу се финансирати из претплате", казао је Павловић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер