Početna strana > Hronika > Aleksandar Vučić za "Nojer Ciriher Cajtung": Tražimo alternativu ruskom gasu, a ne Evropskoj uniji; Bio sam iznenađen i zapanjen Putinovom odlukom o obustavljanju Južnog toka
Hronika

Aleksandar Vučić za "Nojer Ciriher Cajtung": Tražimo alternativu ruskom gasu, a ne Evropskoj uniji; Bio sam iznenađen i zapanjen Putinovom odlukom o obustavljanju Južnog toka

PDF Štampa El. pošta
utorak, 10. mart 2015.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da Srbija tražži alternativu ruskom gasu, i da je bio "zapanjen" odlukom ruskog predsednika Putina da obustavi izgradnju Južnog toka nakon što su prethodno gradnju pod pritiskom EU i SAD obustavili Bugari.

- Meni je svejedno da li energija dolazi sa Novog Zelanda ili Makedonije, ili bilo gde drugo. Potreban mi je gas po dobroj ceni - rekao je premijer u intervjuu za Noje Ciriher Cajtung, i istakao da za Srbiju to nije nikakva geopolitička igra, već igra za preživljavanje.

Zapanjen zbog odluke o Južnom toku

On je, na konstataciju da je predsednik Rusije Vladimir Putin iznenada obustavio izgradnju gasovoda Južni tok, objasnio da je time bio "iznenađen i zapanjen".

- Čuli smo o tome tek kada je Putin bio u Turskoj, ali ne i ranije - objasnio je premijer dodajući da Srbija nije zadovoljna ovom odlukom, jer investira sopstveni novac, a potreban joj je gas.

Moj posao je da obezbedim energetsku sigurnost zemlje, rekao je, i ukazao da druge države, za razliku od Srbije, raspolažu alternativnim izvorima gasa, te da u tom svetlu treba gledati njegovu nedavnu izjavu da bi američki gas mogao biti alternativa. Analiziraju se sve opcije.

Srbija nije isto što i Grčka

- Zbog toga razgovaramo sa Amerikancima, Rusima i drugima - naglasio je Vučić.

On je objasnio da Srbija neće napuštati put ka Briselu, ali naravno želi da sačuva i tradicionalno dobre odnose sa Rusijom.

To, kako kaže, ne znači da Srbija traži alternativnu rutu, već ostaje na kursu prema EU i - "tačka".

Na pitanje da li se ponekad oseća kao da je na čelu Grčke, imjući u vidu visok deficit budžeta, da javna preduzeća gomilaju gubitke, a privredni rast stagnira, kazao da taj osećaj može biti sličan, ali da je Srbija krenula potpuno drugim putem.

Bolne mere bez pritiska

On je ukazao da je Srbija izmenila zakon o radu, usvojila novi zakon o privatizaciji, smanjila plate u administraciji i penzije, što su, kako je dodao, bile bolne mere.

- Međutim kao prva zemlja jugoistočne Evrope sprovodimo fiskalnu konsolidaciju bez pritiska spolja. Zbog toga smo sa MMF-om mogli da sklopimo sporazum, a to nagrađuju i investitori - poručio je Vučić.

Govoreći o privatizaciji Vučić je kazao da je glavni problem što se radi pretežno o bankrotiranim fabrikama i preduzećima.

- I pored toga su zaposleni godinama dobijali plate, a za to ništa nisu pružali. Međutim postoje privredne grane, kao što su telekomunikacije, koje bude veće interesovanje - uveren je Vučić dodajući da je i dalje cilj okončanje privatizacija do kraja godine.

- Ili ćemo naći nekog ko će kupiti preduzeća i učiniti ih profitabilnim ili će ona biti likvidirana - naglasio je Vučić.

(Tanjug)