Početna strana > Hronika > Aleksandar Vučić: U Parizu mi je iskazana velika čast, bio sam u vinskom podrumu Jelisejske palate i dva puta sa Makronom razgovarao u "četiri oka"; Od jezera Gazivaode, osim kupanja, nemamo ništa
Hronika

Aleksandar Vučić: U Parizu mi je iskazana velika čast, bio sam u vinskom podrumu Jelisejske palate i dva puta sa Makronom razgovarao u "četiri oka"; Od jezera Gazivaode, osim kupanja, nemamo ništa

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 01. februar 2021.

 PARIZ - Predsednik Srbije Aleksandar Vučić preneo je da je sa predsednikom Francuske Emanuelom Makronom danas razgovarao u dva navrata u četiri oka, a najviše o odnosima Beograda i Prištine.

Vučić je sumirajući razgovore sa Makronom u Parizu, rekao da su razgovarali o evropskim integracijama Srbije, koja će imati podršku Francuske na tom putu.

"Očekujem da ćemo otvarati više poglavlja ove godine, po novoj metodologiji, kroz klastere", rekao je Vučić za TV Pink.

On je dodao i da će Francuska biti podrška Srbiji za evropske integracije i za dijalog sa Prištinom.

"Najviše smo govorili o odnosima Beograda i Prištine, to je teško i neuralgično pitanje za celu Evropu, ne samo za Srbiju", rekao je Vučić.

Za našu budućnost najvažnija naša snaga, a ne nečija pomoć

Vučić je istakao da je najvažnije da se Srbija oslanja na svoju snagu , a ne o na nečiju pomoć.

Vučić je, upitan da li aktuelna neaktivnost EU u procesu proširenja znači da smo prepušteni sami sebi, kazao da uvek veruje u nas i našu snagu, da više nije tako kao kada smo propadali 2008., nestajali, kako je rekao, sa lica zemlje.

"Sve zavisi od nas. Ne treba da učimo narod da nam je najvažnija nečija pomoć, već naša snaga, snaga naše privrede i politike da idemo evropskim putem, i radimo na pronalaženju kompromisnih rešenja", naglasio je on.

"U vreme pandemije koronavirusa ljudi izbegavaju susrete, tako da ovakcih sastanaka nema. Ovo je dokaz istinskog prijateljstva i istinske posvećenosti predsedniak Francuske emanuela Markona. Ja sam srećan što je moj odnos sa njim na veoma dobrom nivou. što razume poziciju Srbije", kazao je on.

Vučić je rekao da mu je u Parizu iskazana velika čast, da je bio u vinskom podrumu Jelisejske palate, te da su Makron obavili dva puta razgovore u "četiri oka".

"Najviše smo govorili o odnosima Beograda i Prištine, to je teško i neuralgično pitanje za celu Evropu, ne samo za Srbiju. Govorio sam ono što jeste pozicija Srbije. Verujem da ćemo imati ozbiljnu podršku Francuske na evropskom putu. Francuska će biti podrška Srbiji i na evropskom putu, verujem i u pronalaženju inovativnih kompromisnih rešenja za pitanje Kosova i Metohije" naveo je on.

Kako je rekao, poglavlja će biti otvarana po klasterima, te da je o tome posebno razgovarano sa inistarkom za evropske integracije Jadrankom Joksimović.

"Očekujem da ćemo otvarati više poglavlja ove godine, po novoj metodologiji, kroz klastere", rekao je Vučić.

Vučić je istakao da je najvažnije da se Srbija oslanja na svoju snagu, a ne o na nečiju pomoć.

Vučić je, upitan da li aktuelna neaktivnost EU u procesu proširenja znači da smo prepušteni sami sebi, kazao da uvek veruje u nas i našu snagu, da više nije tako kao kada smo propadali 2008., nestajali, kako je rekao, sa lica zemlje.

"Sve zavisi od nas. Ne treba da učimo narod da nam je najvažnija nečija pomoć, već naša snaga, snaga naše privrede i politike da idemo evropskim putem, i radimo na pronalaženju kompromisnih rešenja", naglasio je on.

On je povodom Kosova i Metohije naveo da je potrebno da druga strana shvati da "dijalog nije bunar želja".

"Ja ne vidim ništa što bi moglo da nas približi ozbiljnom dijalogu. Mi smo za razgovore uvek spremni, ali za svaki dogovor je potrebno dvoje, ali trenutno ne vidim drugog", kazao je on.

 Drugo pitanje su jezero Gazivaode, osim toga da se kupamo na Gazivodama i snabdemo po nešto u Zubinom Potoku drugo nemamo

Vučić je rekao da će Beograd sačekati da vidi da li će Priština bar deo Vašingtonskog sporazuma da ispuni.

Kako je naveo, Priština želi preko Kosovske Mitrovice prugu sa Kraljevom i Raškom da bi nam uzeli srpske železnice na severu Kosova.

"Mi smo tražili i put i prugu Priština - Merdare, ali oni nisu zaintereosvani jer tu nema srpske pruge koju mogu da uzmu. Drugo pitanje su jezero Gazivaode, osim toga da se kupamo na Gazivodama i snabdemo po nešto u Zubinom Potoku drugo nemamo", kazao je on.

"Video sam da je (zvaničnik američkog Stejt departmenta Metju) Palmer strahovito upirao da se završi sporazum Izraela i Kosova, a znam da je bio protiv vašingtonskog sporazuma. E sad ćemo da vidimo da li hoćeš da podelimo energetske reurse jezera Gazivoda", naveo je Vučić.

Na pitanje o vakcinaciji protiv koronavirusa, Vučić je kazao da je potrebno vakcinisati milion i po do 2 miliona stanovnika Srbije.

"Biću zadovoljan kada vakcinišemo tri miliona ljudi", rekao je on.

Srpskoj opoziciji – Mnogo pametniji kada ćute

Na opasku Mlađana Đorđevića, lidera opozicionog Pokreta „Oslobođenje“ da je „sramno i skandalozno“ to što srpska vlada i RTS pozivaju srpske građane da glasaju na „nelegalnim“ kosovskim izborima kojima se direktno daje legitimitet nezavisnosti Kosova, Vučić kaže:

Posle opaske na račun belogardejske ruske značke koju Đorđević nosi na reveru, nekadašnjeg savetnika Borisa Tadića optužio je za ćutanje „kada su nam spaljivali crkve i rušili krstove sa naših crkava od Podujeva do Prizrena“, te radio na tome da postavi granicu na Jarinju i Brnjaku. Takođe je ćutao kada je donešena presuda međunarodnog suda pravde „na najgluplje pitanje koje smo mogli postaviti“, kojom je dat legitimitet kosovskoj nezavisnosti, još jednom je spočitao sadašnji predsednik što vidi kao greške prošle vlasti.

„Mnogo je pametniji kada ćuti i on i oni sa kojima to radi, kada se neko bori da ispravi makar deo gluposti koji su on i njegovi pajtosi napravili“, dodao je Vučić.

Kazavši da pored njega stoji jedan od srpskih generala koji je učestvovao u odbrani naše zemlje, Vučić kaže:

„Kosovo – Izrael“ – nismo srećni zbog toga ali to otvara druge perspektive

Za uspostavljanje diplomatskih odnosa Izraela i Kosova danas, Vučić kaže da je to očekivano, uz opasku da su taj sporazum pravili Albanci i Amerikanci, dok su se Srbi borili protiv toga, a za potpisivanje posebnog sporazuma sa Amerikancima.

„Nego smo pravili svoj sporazum jer nismo hteli to da podstičemo. Naprotiv. Želeli smo da podstaknemo Izrael da to ne uradi. Izrael je izabrao naravno da im je Amerika najvažnija. To neće sjajno uticati na naše odnose. Nimalo nismo srećni zbog toga ali to otvara neke druge perspektive o kojima ne bih ovog puta da govorim“, kazao je predsednik.

Ipak, nagovestio je sledeće: „Pokušajte da među muslimanskim zemljama sada pronađete neku zemlju koja će da prizna nezavisno Kosovo, ja vam kažem nećete naći nijednu kako god da je tražite“.

Srbija će sačekati da vidi da li će Priština ispuniti svoj deo obaveza iz ovog sporazuma. To je za Vučiča, pre svega: da se pravi pruga Priština-Merdare, a ne preko Kosovske Mitrovice

U mini Šengenu Srbi da se slobodno kreću sa kojom god hoće ličnom kartom

Sledeća tema koju je spomenuo u razgovoru sa Bojanom Dacovićem sa TV Pinka koji prati predsednikovu posetu u Parizu, je „ulazak u Mini šengen“, važan za, kako je to predstavio, Srbe sa Kosova.

Kaže da je to pitanje „najvažnije“, to jest ono što će Srbima iz svih krajeva u kojima žive na Kosovu i Metohiji, prema njegovim rečima večeras, omogućiti da se sa ličnom kartom kojom god hoće slobodno kreću.

„Ipak ono što je najvažnije je da vidimo kad ćete da uđete u Mini šengen, da bi Srbi mogli da ulaze sa ličnom kartom kojom hoće na teritoriju Kosova i Metohije i obrnuto. Dakle, i vi s čim god hoćete, na teritoriju centralne Srbije, ali da nas više ne onemogućavate“, dodao je srpski predsednik, nabrojavši mesta iz kojih Srbi treba da se slobodno kreću.

 (Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner