среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић за немачки „Ханделсблат“: Србија без ЕУ не би могла да преживи, не постоји алтернатива Европској унији - желимо да постанемо чланица и тачка
Хроника

Александар Вучић за немачки „Ханделсблат“: Србија без ЕУ не би могла да преживи, не постоји алтернатива Европској унији - желимо да постанемо чланица и тачка

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. јул 2021.

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је за Србију недвосмислени приоритет Европска унија и да, без обзира што развија и партнерство са Кином, Србија без ЕУ не би могла да преживи.

„Рећи ћу јасно и гласно: За Србију не постоји алтернатива Европској унији. Желимо да постанемо пуноправна чланица и тачка. Нас повезује историја, заједничка култура а државе ЕУ су већ сада наши убедљиво најважнији партнери“, рекао је Вучић у интервјуу за немачки дневник Ханделсблат.

Он је указао да је обим спољнотрговинске размене Немачке и Кине 3.000 пута већи од оног између Србије и Кине, али да се ипак од пословања Србије са Кином прави проблем, пренео је Еурактив Србија.

На примедбу да немачка канцеларка Ангела Меркел није хвалила Комунистичку партију Кине, за разлику од њега, Вучић је рекао да „Србија није Немачка, већ једна мала земља“, а на питање шта ће бити ако Београд једном буде морао да се одлучи између Кине и ЕУ, нагласио је: „Ми смо се већ одлучили“.

Наши највећи инвеститори су из ЕУ. На ЕУ отпада 67 одсто наше трговине. И још 17 одсто на земље региона које су све на путу у ЕУ – Босну и Херцеговину, Северну Македонију и све остале. Ми без ЕУ не можемо да преживимо

„Наш циљ јесте и остаје ЕУ. Наши највећи инвеститори су из ЕУ. На ЕУ отпада 67 одсто наше трговине. И још 17 одсто на земље региона које су све на путу у ЕУ – Босну и Херцеговину, Северну Македонију и све остале. Ми без ЕУ не можемо да преживимо. А да ли са Кином можемо да направимо добре ствари? Да. И то и радимо, као на пример и Немачка“, рекао је Вучић.

„Кина је за нас важан партнер. Када смо 2014. почели са консолидацијом државних финансија, од Кине смо добили добре понуде за наше развојне пројекте. Видите, на молбу ЕУ смо у источној Србији расписали јавни тендер за рудник бакра. Шест месеци нити једно једино европско предузеће није доставило понуду. Кинези су га преузели“, рекао Вучић.

Председник Србије одбацио је критике које се могу чути на рачун квалитета пројеката изграђених у оквиру кинеског плана новог Пута свиле.

„Квалитет путева и мостова које градимо заједно са Кином је јако добар. Уговор дајемо оном ко да најбољу понуду“. рекао је Вучић додајући да ће Србија увек пристати ако Европљани „који критикују кинеске пројекте“ дају бољу понуду.

Вучић је приметио да се Кинези труде да свугде ојачају своје присуство, али да на Западу ипак „многи процеси теку глаткије и ефикасније“.

„Морамо још пуно тога да научимо од Запада“

„Морамо још пуно тога да научимо од Запада. Али смањујемо заостатак. Српска привреда је за осам и по година порасла за 52 одсто. За ЕУ то значи да можемо да будемо снажна чланица, мотор за цео регион“, рекао је Вучић.

Вучић је, између осталог, набројао врхунску радну снагу „која говори енглески“, дигитализовану управу, дуално образовање, као и „најфлексибилније законе о раду у Европи“

На питање шта види као разлоге за такав привредни развој, Вучић је, између осталог, набројао врхунску радну снагу „која говори енглески“, дигитализовану управу, дуално образовање, као и „најфлексибилније законе о раду у Европи“.

„Нудимо наравно и подстицаје инвеститорима. Али развојни центар (немачке компаније) Континентал не долази због субвенција. То за немачке концерне није одлучујуће“, рекао је Вучић, наглашавајући да је Немачка за Србију „убедљиво највећи трговински партнер и инвеститор“.

Председник Србије рекао је и да се Србија не жали што неће у скорије време постати чланица ЕУ иако би, како је оценио, српска привреда тако даље одмакла „да је као Бугарска добила 45 милијарди евра на име помоћи ЕУ“.

„Уместо тога добили смо 1,6 милијарди евра од ЕУ. Али ми смо навикли да своје успехе сами стварамо“, рекао је Вучић, додајући да Србија, „када би била део ЕУ, не би одмах питала за највеће субвенције“.

Вучић је рекао да пут Србије иде трагом пута Немачке у ЕУ и да верује речима немачке канцеларке Ангеле Меркел, али и да је „потпуно сигуран“ у подршку нове владе, коју ће Немачка добити после избора у септембру.

Вучић је рекао и да познаје Армина Лашета, кандидата за канцелара демохришћанске ЦДУ Ангеле Меркел.

„Веома је паметан, разуме ситуацију на Балкану и као нови канцелар сигурно ће наставити политику Ангеле Меркел за овај регион“, рекао је Вучић.

Упитан да ли брине да би „једног дана када се конкретизује улазак Србије у ЕУ, њен традиционални пријатељ Русија могао да реагује као у случају Украјине“, Вучић је одговорио: „Не. То је суверена одлука Србије“.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер