понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић у Бриселу: Ми смо овде дошли код пријатеља. Верујем у европску будућност Србије и Западног Балкана
Хроника

Александар Вучић у Бриселу: Ми смо овде дошли код пријатеља. Верујем у европску будућност Србије и Западног Балкана

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. јун 2022.

Вучић на Инстаграму: Заједно ћемо се борити за европску будућност

Председник Србије Александар Вучић написао је на Инстаграму да верује у европску будућност и Србије и региона.

"Заједнички ћемо се борити за ту будућност, поштујући себе и верујући да заједно можемо много тога да урадимо", рекао је Вучић.

Вучић разговарао са Макроном

Председник Александар Вучић је одмах након самита ЕУ – Западни Балкан имао билатерални сусрет са председником Француске Еманулеом Макроном.

Завршен састанак лидера ЕУ–Западни Балкан

Састанак лидера ЕУ и Западног Балкана у Бриселу завршен је нешто после 13 часова. Састанак је трајао више од три сата, а главна тема разговора је била о начинима за јачање интеграције региона у ЕУ.

Састанку су, осим Вучића, присуствовали сви лидери западнобалканске шесторке.

Најављено обраћање лидера ЕУ, Шарла Мишела и Урсуле фон дер Лајен и франсуског председника Емануела Макрона, одложено је за касније због дужине трајања састанка.

Ускоро следи конференција за медије председника Александра Вучића, премијера Албаније и Северне Македоније, Едија Раме и Димитра Ковачевског.

Нехамер: Без двоструких критеријума у приступном процесу

Аустријски канцелар Карл Нехамер поручио је пред Самит ЕУ – Западни Балкан, да Аустрија подржава напредак региона у приступном процесу и да не сме бити двоструких критеријума у том процесу.

"Не сме бити двоструких критеријума и кандидата прве или друге класе. Морамо осигурати да се једнаки критеријуми примењују као и код других земаља Западног Балкана које траже кандидатски статус. Не би ми било замисливо да Украјина добије статус кандидата, а да истовремено земље попут Босне и Херцеговине држимо изван тога. Не смемо изазивати лажна очекивања ни у Украјини, јер је процес проширења комплексан и дуготрајан", упозорио је Нехамер.

У поруци из Брисела која је Танјугу достављена из канцеларовог кабинета, Нехамер је рекао да Беч има посебну одговорност за Западни Балкан.

"Наша сигурност и стабилност су повезани са Западним Балканом. Аустрија има такође јаке економске везе са западним Балканом, што осигурава десетине хиљада радних места у Аустрији", навео је Нехамер.

Џаферовић замолио Мишела да подржи кандидатуру БиХ

Председавајући Председништва БиХ Шефик Џаферовић састао се, уочи почетка самита ЕУ - Западни Балкан, са шефом Европског савета Шарлом Мишелом с којим је разговарао о европској перспективи БиХ.

Уочи самита, Џаферовић је рекао да је замолио Мишела да на седници Европског савета подржи доделу статуса кандидидата БиХ.

"Ако ће Европски савет доделити статус кандидата за Украјину и Молдавију, онда и Босна и Херцеговина треба да добију овај статус. Замолио сам председника Мишела да на седници Европског савета подржи кандидатски статус за БиХ", рекао је Џаферовић.

Почео састанак лидера ЕУ и Западног Балкана

Лидери ЕУ и Западног Балкана почели су око 10 часова састанак у Бриселу на коме се разговара о начинима за јачање интеграције региона у ЕУ.

Састанку присуствују лидери свих шест западнобалканских партнера, а Србију представља председник Александар Вучић.

Мишел: Западни Балкан је приоритет ЕУ

Председник Европског савета Шарл Мишел истакао је пред Самит ЕУ да се Унија налази пред одлучујућим тренутком, геополитички важним, пошто ће бити донете одлуке у корист стабилности и просперитета.

Изразио је уверење да ће на Самиту ЕУ бити донета одлука о статусу кандидата за Украјину и Молдавију, као и јасна европска перспектива за те две земље и Грузију.

"Имамо важан састанак са лидерима Западног Балкана, и постоји жеља да унесемо нову енергију у наш процес. Имамо тренутно проблем у Бугарској и покушавамо да ставимо предлоге на сто да би били у могућности да што пре отпочнемо приступне преговоре са Северном Македонијом и Албанијом. То нам је сада главни приоритет и учинићемо све да у томе напредујемо", рекао је Мишел новинарима.

Рекао је и да су сви напори које је БиХ предузела на путу у ЕУ имали позитивне ефекте на смањење тензија и да ће ЕУ учинити све да институције те земље буду функционалне.

"Овај самит је од геополитичког значаја, јер ћемо донети одлуке у корист стабилности и просперитета. Западни Балкан је приоритет за нас и ангажоваћемо се да унесемо нову енергију у процес интеграције", нагласио је Мишел.

Председница Европског парламента Роберта Мецола изјавила је да је процес проширења Европске уније важан и да га треба посматрати као начин да ЕУ успостави своју геополитичку безбедносну ситуацију како би се, каже, спречио малигни утицај трећих земаља које имају другачије интересе.

Борељ: Консензус проблем, добро што има напретка у дијалогу

Високи представник за спољну и безбедносну политику ЕУ Жосеп Борељ изразио је незадовољство што у Бугарској нема напретка у вези са отварањем приступних преговора Северне Македоније и Албаније и поручио да то показује да консензус није добро решење за доношење одлука у ЕУ.

"Овај случај показује још једном да је проблем консензус у доношењу одлука. Не можемо наставити пошто једна земља блокира. Данас није добар дан, јер је требало да покренемо приступни процес за две земље, али то не можемо, јер једна држава блокира цео процес. Морамо размотрити наше методе рада", подвукао је Борељ.

Борељ је указао да, међутим, има једну лепу вест, а то је напредак у дијалогу Београда и Приштине у вези са енергетиком.

"То је веома важан корак напред, и наставићемо да радимо даље. Могуће је да ћемо до краја месеца имати састанак на највишем нивоу", рекао је он.

Истакао је да ЕУ мора да уради све како би Западни Балкан био део њеног света.

То ће се, како каже, учинити позивима да земље региона учествују на састанцима шефова дипломатија ЕУ и на другим скуповима.

"Морамо да наставимо да не дозволимо да се европски пламен угаси на Западном Балкану", поручио је Борељ.

Вучић с Макроном пред састанак ЕУ – Западни Балкан

Председник Александар Вучић сусрео се накратко са председником Француске Емануелом Макроном, пре почетка састанка лидера ЕУ и Западног Балкана.

"Срдачан и пријатељски сусрет са председником Француске Емануелом Макроном пред почетак самита у Бриселу", објавио је Вучић на Инстраграму, уз фотографију са Макроном.

Вархељи: Тренутак је за одговорне одлуке, Западни Балкан да буде део ЕУ

Високи комесар ЕУ за проширење Оливер Вархељи поручио је, уочи самита ЕУ–Западни Балкан, да је сада тренутак за доношење одговорних одлука и истакао да Западни Балкан треба да буде део ЕУ.

"ЕУ озбиљно схвата све бугарске бриге и оне су сада део преговарачког процеса. Сада је моменат за одговорне одлуке. Западни Балкан треба да буде део Европске уније. Заједно ћемо бити јачи", навео је Вархељи на Твитеру.

Позвао је бугарски парламент да стави на гласање предлог о отварању преговора са Северном Македонијом и Албанијом.

"Опозициони ГЕРБ Бојка Борисова већ је показао лидерство истичући такав предлог. Сви треба да ураде исто. ЕУ мора да се покрене", поручио је Вархељи.

"Србија седи на својој столици"

Председник Вучић изјавио је, на питање медија из региона, да ли очекује критике у Бриселу због неувођења санкција Русији, да има спреман одговор на те критике и поручио да Србија седи на својој столици.

На питање да прокоментарише то што је немачки канцелар Олаф Шолц раније рекао да очекује да Србија призна Косово, Вучић је кратко одговорио: "И ја сам њему рекао да ми то не очекујемо".

Лидери региона и ЕУ стигли на самит

Председник Александар Вучић стигао је на Самит ЕУ–Западни Балкан у Бриселу.

У зграду Европског савета стигли су претходно и председник Француске Емануел Макрон, премијер Албаније Едији Рама, члан Председништва БиХ Шефик Џаферовић, председница привремених приштинских институција Вјоса Османи...

Лидери земаља иницијативе "Отворени Балкан", председник Србије Александар Вучић и премијери Албаније и Северне Македоније, Еди Рама и Димитар Ковачевски, данас учествују на самиту Европска унија - Западни Балкан у Бриселу.

Председник Србије Александар Вучић рекао је данас, по доласку на Самит ЕУ, да је дошао у Брисел да разговара са европским пријатељима о будућности Србије и региона.

На питање шта очекује од данашњег састанка, казао је „ништа“, а на то да ли се уплашио доласка у Брисел, као што су неки тврдили, поручио је да су прошла времена у којима неко може да слободне и независне државе уцењује пристицима.

„Ми смо овде дошли код пријатеља. Верујем у европску будућност Србије и Западног Балкана. Заједно ћемо се борити на том путу поштујући себе и верујући да заједнички можемо много тога да урадимо. То да смо уплашени и да смо много мали а неки много велики оставите неком другом, то су приче за малу децу“, поручио је он.

Желимо да убрзано развијамо пријатељске и братске односе. Верујем да ћемо на европском и свим другим путевима бити заједно", нагласио је Вучић.

Пренео је да је јутрос разговарао са македонским премијером Димитром Ковачевским, а на питање шта мисли о билатерализацији преговарачког процес, указао је да је то Србији урађено са Приштином, тиме што је добила поглавље 35.

„Не могу да кажем да је Ковачевски срећан. Видећемо шта ће бити“, додао је он.

Истакао је да је Северна Македонија за Србију братска и пријатељска земља и да све што осећа Скопље као да осећамо у у Београду.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер