субота, 30. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Сигуран сам да ће Меркелова и Макрон нешто да смисле, ја не знам шта да причам са Приштином
Хроника

Александар Вучић: Сигуран сам да ће Меркелова и Макрон нешто да смисле, ја не знам шта да причам са Приштином

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. април 2019.

 ПЕКИНГ - Председник Србије Александар Вучић поручује уочи сусрета у Берлину да не зна како и о чему може да разговара са представницима Приштине, посебно након најновијих покушаја да се спречи учешће Српске листе на изборима на северу КиМ.

"Ја морам да кажем да не разумем... Увек сам поштовао канцеларку Ангелу Меркел и председника Емануела Макрона. Сигуран сам да су паметнији од мене и да ће нешто да смисле. Ја у овом тренутку не разумем како и о чему да разговарам са Приштином", рекао је Вучић српским новинарима у Пекингу, упитан да ли Приштина последњим потезима обесмишљава предстојећи сусрет у Берлину.

Оцењује да то што косовска Централна изборна комисија ни данас није потврдила кандидате Српске листе за градоначелнике четири српске општине на северу Косова и Метохије представља укидање демократије на које нико из света није реаговао.

Канцеларки Меркел и осталим лидерима у Берлину поставиће, каже, питање како се назива то кад некоме браните да се кандидује, зато сто вам се не свиђа њихова политика, иако у њој нема ништа противзаконито, нити нарушава нечија људска права.

Ако нас ЕУ неће, важно само да не заустављају наш развој

„Ако нас неће у ЕУ, важно је само да не коче наш развој, и да не условљавају Србију с ким ће да сарађује", поручио је Вучић поводом неких ставова да ЕУ није потребно даље проширење, укључујући Србију.

"Ми желимо да припадамо друштву слободних европских земаља", рекао је Вучић.

Како је рекао, сарађујући са ЕУ, желећи да испуњавамо своје обавезе и отварамо нова поглавља и да нека стара затварамо, Србија ће радити и сарађивати са свим другим земљама.

" Ми смо овде, у Кини, широко отворили врата Србији. Нећемо их затварати и нећемо их држати само одшкринутим него ћемо у пуни замах да их отворимо, да што више сарађујемо са свима - Кинезима, Турцима, Русима, Египћанима. Свима могућим. И наравно са ЕУ, то се подразумева", каже Вучић и додаје:

"Само немојте да нам говорите - немојте са овима, али ми вас нећемо."

Он је то рекао одговарајући на питање новинара како види поруку Манфреда Вебера, једног од кандидата за председника ЕК, да Унији у овом тренутку није потребно проширење.

Како додаје, биће добро чути од канцеларке Меркел и председника Макрона - хоће ли нас или неће.

"Е, сад, кад вас неко не жели... можете да јурите неко време, али после извесног времена то губи смисао", каже он.

Србија се, нагласио је, свакако налази на европском путу, радимо све како би земља била пристојна, економски снажнија и демократски уређена, али ћемо сарађивати са свима.

Он је указао да, за разлику од многих земаља, код нас нема хапшења оних који другачије мисле, малтретирања, батинања, као и да они који другачије мисле могу да раде многе ствари, од којих неке чак нису у складу са законом.

"Тиме показујемо своје слободарско и демократско опредељење и желимо да припадамо друштву слободних европских земаља. Ако нас неко неће, важно је да нам не зауставља развој. И то је од суштинског значаја", истакао је председник Србије.

 Вучић је истакао да није успео да пронађе Веберову изјаву, која је и њега заинтересовала, те да је нашао само део који се тиче његовог односа према Турској.

"Видео сам сукоб између њега и Ципраса и жестоку реакцију грчког премијера, јер је Вебер подржао Нову демократију", напоменуо је Вучић.

Додао је да се нада добрим порукама из Берлина.

"Верујем у боље поруке. А оно што ја знам јесте да ће Србија убрзано економски да се развија и да то нико не може да заустави", закључио је Вучић.

Најава новог инвестиционог циклуса

Председник Вучић је најавио да Србија улази у нови инвестициони циклус, и то тако да не угрожава јавни дуг.

Вучић је истакао да се за десет отвора јужни крак Коридора 10, да ће до краја јула или августа бити потпуно завршен источни крак Коридора 10, као и да ће за око два месеца бити отворена деоница пута Обреновац - Чачак, а до краја године и Сурчин - Обреновац.

"То су огромне ствари за Србију, а данас улазимо у нови инвестициони циклус", подвукао је Вучић, наводећи да су бројни споразуми потписани, или ће тек бити, са кинеским партнерима.

Како је рекао, министар финансија Синиша Мали требало би да потпише говор о кредиту за пругу Суботица - Нови Сад.

Вучић је подсетио да се две деонице пруге кроз Војводину већ раде - Руси раде, и то каже, одлично деоницу Стара Пазова - Нови Сад, док Кинези већ граде пругу на деоници Београд - Стара Пазова.

Такође, истакао је да је потписан и оквирни споразум, вредан између 800 и 900 милиона евра, за реконструкцију и модернизацију пруге Београд - Ниш – Прешево - Државна граница са Републиком Северном Македонијом.

"Желимо да ту возови иду 160 километара на сат. Са возовима који иду 200 километара на сат, од Београда до Новог Сада и Суботице, уз карго који ће повећава, подстичемо бизнис у Србији и олакшавамо превоз, јер су нам аутопутеви све пунији", приметио је Вучић.

Он је додао да није само главни град пунији за 30.000 нових аутомобила годишње, већ да ће, како животни стандард расте и гужве свуда бити веће, па су нам потребне пруге, како би се људи што више возили возовима.

"Као што је важно да иде Беовоз и до Младеновца и Лазревца, градња метроа, у коју по први пут укључујемо Кинезе, па ћемо да радимо и са њима и са Французима, и видећемо шта је то што можемо заједнички да направимо", рекао је Вучић.

Додао је да се потписује и уговор за деоницу Прељина - Пожега, да крећу радови Чачак - Пожега, а да онда остају деонице од Пожеге ка Ариљу и Ивањици, као и ка Дугој Пољани, између Сјенице и Новог Пазара, и Бољаре - граница са Црном Гором.

Вучић је навео и да би он волео да Црна Гора закључи уговор о изградњи 60 километара од Андријевице до Бољара, али да није сигуран да они могу то да ураде због стања јавног дуга.

"Важно је да улазимо у нови циклус, не правећи проблеме са јавним дугом. Разговарали смо и у авиону министар Мали и ја да видимо како све да урадимо, а да не оптеретимо јавни дуг драматично, да земљу не оптеретимо, већ да је развијамо и повећамо раст", нагласио је председник Србије.

Вучић је навео и да се потписује се оквирни споразум за пут Нови Сад - Рума, те да ће се видети на који начин ће се то извести, будући да радови коштају између 500 и 600 милиона евра, због фрушкогорског тунела који је скуп.

Подсетио је да се већ ради на деоници Рума-Шабац-Лозница.

Он је поменуо и Моравски коридор Чачак-Краљево - Врњачка бања - Трстеник - Крушевац - Ћићевац - Појате.

"Са тим идемо одмах и када то погледате, Србија је другачија земља. Не лични на ону који смо затекли пре неколико година", подвукао је Вучић.

Он је указао да је важно да кинески инвеститори "дубински" улазе у Србију и да улажу, покрећу производњу, попут Линглонга, јер је, каже, немогуће имати такву инвестицију, без брзе саобраћајнице Београд - Зрењанин.

Вучић је напоменуо и да је потписан споразум о сарадњи ради изградње обилазнице око Београда на деоници Бубањ Поток - Панчево (Сектор Ц), што ће, каже, коштати око 475 милиона евра, због моста преко Дунава код Винче.

Додао је и даће за годину и по до две бити завршена обилазница до Бубањ потока, што ће много значити за Београд, да сви могу да заобиђу град.

"Овим бисмо спојили тај прстен и после више никаквих проблема не би било", приметио је он.

Вучић је додао да ће, пошто Американци кажу како други смеју или не смеју нешто да купе од Кине, због америчких санкција, он у разговорима са кинеским партнерима гледати како да на најбољи начин обезбеди да се Србија опреми и снабде оним што је потребно за нашу сигурност и сигурност наше деце.

Србији указана велика част, стижу нове инвестиције

Председник Србије је рекао да је Србији, као малој земљи, указана велика част и поштовање у Кини, као и да је свеобухватна сарадња са Кином у многим областима потврда челичног пријатељства две земље.

"Потписујемо више оквирних споразума за конкретне пројекте и уговоре о финансирању, као и меморандуме. Ми са Кинезима, када говорим о билатералног сарадњи, развијамо свеобухватну стратешку сарадњу у свим областима друштвеног живота", рекао је Вучић.

Каже да је сарадња почела кроз билатералне инфраструктурне пројекте, на пример, на делу Коридора 11, али да је сарадња са Кином свеобухватнија.

"Кинези у Србију улажу највише од свих земаља Југоисточне Европе, пре свега у своје фабрике, од Железаре, Линглонга, Зиђина и других", рекао је Вучић истакао да су све то инвестиције вредне милијарду и више евра.

Истакао је да су Кинези све више заинтересовани за улагања и долазак у Србију, као и да је трећи оквир сарадње са Кином стварање индустријских паркова.

Вучић каже да ће Србија и Кина формирати и радну групу за заједничке инвестиције и да је његова молба према председнику Кине Си Ђинпингу да помогне Србији да се као мала земља укључи процесе развоја роботике и вештачке интелигенције, с обзиром да и САД и Европа заостају у томе у односу на Кину.

У нашој земљи, истиче, има пуно младих талентованих људи и да би могли да се у то укључе.

Вучић каже да Србија има и војнотехничку сарадњу са Кином и да је таква сарадња потврда челичног пријатељства наше две земље.

Додао је да је Србија прва у Југостичној Европи подржала иницијативу Појас и пут.

Он је истакао да Србија жели са Кином пуну сарадњу.

"У Европи, када поменете Кину, сви се нешто правдају. Ја се нигде не правдам. За разлику од оних који нам свакодневно поручују :"Није вам место у Европи или нећемо вас", Кинези нам кажу:"Ми са вама хоћемо". И ми хоћемо", каже Вучић, додајући да Кина не угрожава суверенитет и интегритет Србије.

Вучић је допутовао рано јутрос у вишедневну посету Пекингу, током које ће се састати са председником Кине Си Ђипингом, као и председником Руске федерације Владимиром Путином, са којима ће, поред билатералних питања, пре свега разговарати о Косову и Метохији.

У кинеској престоници одржава се други Форум "Појас и пут", на којем ће, према најавама домаћина, од 25. до 27. априла учествовати двоструко више државних делегација него што је било пре две године, на првом скупу, а међу њима биће и високи званичници из земаља чланица ЕУ, које у почетку нису учествовале у овој иницијативи.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер