среда, 08. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: САД уводе свеукупне санкције НИС-у, изаћи ће са званичном одлуком пре 15. јануара. Фернандез очекивао да одмах извршимо национализацију. Разговараћу са Путином, непријатељско преузимање последња опција
Хроника

Александар Вучић: САД уводе свеукупне санкције НИС-у, изаћи ће са званичном одлуком пре 15. јануара. Фернандез очекивао да одмах извршимо национализацију. Разговараћу са Путином, непријатељско преузимање последња опција

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 04. јануар 2025.

Председник Александар Вучић присуствује седници Владе Србије, на позив премијера Милоша Вучевића.

Вучић: САД уводи санкције НИС-у; Имаћемо 60 дана да завршимо процес

"САД ће увести санкције, не неке генералне, већ свеукупне санкције нашој компанији НИС. То неће бити санкције против компанија које имају руско власништво, већ директне санкције нафтној индустрији Србије. Нас то доводи у веома тешку позицију", казао је председник.

Како додаје, после извесног времена не само за добављање нафте, већ и следе проблеми са рафинеријом, петрохемијом, суштинским опстанком економије коју имамо данас.

"Већ смо се сналазили до данас, ми смо улазили преко Србија Гаса, покушавајући да сачувамо све што се сачувати може. Ја сам рекао подсекретаром да ми не можемо да будемо срећни због те одлуке, али таква одлука следи", казао је.

Како каже, поставља се питање зашто сада и у овом тренутку доносе такву одлуку.

"Они ће рећи да је то уперено против Руса и због тога што они тиме финансирају део својих ратних напора. Руси нису тиме финансирали своје ратне напоре, али могуће да им смета што је руска компанија макар у једној години направила висок профит, али је ове године то многоструко ниже, а не може да буде висок ни у годинама што долазе".

"Да ли је то некакав покушај споља да се дестабилизује ситуација у нашој земљи - нисам сигуран и не могу да тврдим, али свакако нашу земљу ово доводи у тешку ситуацију".

Каже да је питао колики ћемо рок имати, односно колико времена.

"Оно што сам разумео господина Фернандеза, то је да ће нам дати 30 дана да ми сагледамо све своје могућности и да покренемо акцију, а за 60 дана морамо цео процес да завршимо. Они ће пре 15. јануара изаћи званично са том одлуком, што значи да ми до 15. марта морамо да завршимо све, а да 15. фебруара ми морамо да знамо шта радимо".

"Ми не можемо да дозволимо себи да дочекамо 15. март без решења ситуације са НИС-ом. Морамо да замислимо негативне последице на привреду, буџет, нећемо имати ни за плате и пензије на крају, а да не говоримо о томе да морамо да нађемо и новац у међувремену ако дође до тога. Ово морамо да решимо што пре", изнео је министар финансија Синиша Мали своје мишљење.

Председник је на то одговорио да је и Фернандезу излетело који је очекивао да ми извршимо одмах национализацију где би Запад признао да ми без накнаде то узмемо.

"Знам ја да су ово многи видели као нашу прилику, не питајући одакле нам новац, јер су помислили да је време да нешто отмемо. Сматрам да нико од нас не треба да прихвата логику '45. Тако мислим да не треба да отимамо Русима имовину, већ треба да седнемо и разговарамо са Русима. Мислим да имамо добру конекцију са новим секретаром, са којим могу да се видим у првих 7 или 8 дана његове владавине. Да ли ће он рећи да има 3 или 5 посто шансе да се нешто промени - видећемо. Последња опција мора да буде непријатељско преузимање - апсолутно последња опција. Делим забринутост, све резерве које имамо би направиле хаос на тржишту, то не смемо да дозволимо. Пре тога постоји безброј могућности о којима морамо да размислимо", казао је председник.

Додаје да ће ово донети много нестабилности за нас.

Обраћајући се министру финансија Синиши Малом, председник је рекао да иако будемо ишли да платимо Русима цену, то ће им директно завршити на ратишту.

"Не разумем смисао санкције, јер ће тај новац директно да им се нађе на ратишту. Ми нисмо за отимање, ми нисмо гусари. Ја ћу да разговарам са председником Путином, око Светог Саве, када видим да ли су разговори са новом америчком администрацијом нешто донели".

Како каже, што се гаса тиче - и Руси и Азербејџан су били поуздани партнери за нас.

"Дневно трошимо 13 и по до 14 и по милиона кубних метара гаса, што је велика потрошња, имамо и даље око 430 милиона кубних метара гаса у резерви, што у нашим, што у мађарским складиштима. Ово је важно и за струју, рафинерију, за све је важно. Још више бисмо имали проблема да немамо складишта".

(Б92)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер