Хроника

Александар Вучић: Русија није прекршила територијални интегритет Србије, Словенија јесте. Борут Пахор: Жао ми је што дијалог у Бриселу није довео до решења које су сви желели

Штампа
субота, 03. септембар 2022.

Сви желе по сваку цену да се Србија придружи санкцијама, а Србија има обавезу према аки (европским правним тековинама) да се прикључи европској спољној политици непосредно пред чланство у ЕУ - нико нас још није обавестио да смо пред чланством у ЕУ а не видим ни да планирају да нас обавесте, изјавио је председник Србије Александар Вучић.

Вучић је, одговарајући на питања новинара после сусрета са словеначким председником Борутом Пахором, упитао како да објасни народу да Србија уводи санкције Русији, а не Словенији.

„Русија није прекршила територијални интегритет Србије, Словенија јесте, а ми гледамо да имамо добре односе са Словенијом“, рекао је Вучић.

Председник Србије је упитао како то да сви подржавају територијални интегритет Украјине, а не Србије и позвао остале да се ставе у нашу позицију и размисле шта је реално.

Вучић замолио Пахора за помоћ Западном Балкану око струје

Покушавамо да избегнемо „савршену олују“ и зато смо разговарали и о дијалогу Београда и Приштине, али и о другим питањима, о томе како која земља дочекује зиму и како која земља може да помогне другима, изјавио је председник Србије Александар Вучић после састанка са словеначким председником Борутом Пахором у Београду.

Кључно је питање, како је истакао Вучић, веза између тешке енергетске ситуације предстојеће јесени и зиме и свих додатних политичких проблема који би могли да настану у региону.

„Замолио сам Борута Пахора да, уколико то буде на дневном реду неког органа ЕУ, да Западни Балкан буде део подршке у новцу или увезену струју или део потрошене струје. Сигуран сам да можемо да рачунамо на подршку словеначких пријатеља, посебно зато што ми не мислимо да би могли да добијемо онолико колико земље чланице, али све што би могли да добијемо било би значајно за сигурност снабдевања струјом и финансијску стабилност не само Србије већ и других држава, које стоје лошије од нас“, рекао је Вучић.

„Тренутно је двоје грађана на Косову прихватило да промени таблице“

Јутрос у 9х сам добио информацију да је тренутно двоје грађана прихватило да промени таблице, један је запослен у институцијама Приштине, други није, тако да им добро иде, а има укупно 9.000 таблица КМ, од којих је 7.500 на северу Косова, изјавио је Вучић.

„Очигледно сви чекају у реду да подрже те Куртијеве идеје, можда ја грешим, можда он познаје боље наш народ него што га ја познајем“, рекао је Вучић.

Пахор: Жао ми је што дијалог у Бриселу није довео до решења које су сви желели

Словеначки председник Борут Пахор изјавио је, у вези с дијалогом Београда и Приштине, да му је као великом пријатељу обе стране жао што се показало да је степен поверења мањи него што је био раније и да дијалог није довео до решења које су сви желели, а да током посете Приштини планира да каже три ствари.

У Приштини ћу, прво, рећи да дијалогом треба решити и преостала питања, актуелна у септембру и октобру, а друго да дијалог мора да буде „живахнији“, мислим да има превише неповерења, рекао је Пахор.

„Треће, неке ствари су договорене и потписане од обе стране, али не и имплементиране – сваки пут сам пријатељима у Приштини, када сам долазио, говорио да се мора формирати Заједница српских општина, ако желимо да неки процес буде кредибилан“, рекао је Пахор.

Нагласио је да мисли да је пројекат Отворени Балкан као створен да се неки проблеми, који делују нерешиво, буду решени ако би му се прикључили Косово, Црна Гора и Босна и Херцеговина.

„На Западном Балкану има довољно политичке воље да се сачува мир и европска перспектива“

Пахор је изјавио да је у посети Београду како би се посаветовао са председником Србије Александром Вучићем о томе да у региону има довољно политичке воље да се сачува европска перспектива Западног Балкана и њена стабилност.

„Рат у Украјини не помаже миру и стабилности на Западном Балкану, али и Вучић и ја се слажемо да на Западном Балкану, без обзира на сва неповерења и билатералне проблеме, има довољно политичке воље да се сачува мир и европска перспектива“, рекао је Пахор после састанка.

Он је оценио да постоји могућност да се све вође региона сложе око три централна питања.

„Прво је да се Србији, Црној Гори, Северној Македонији и Албанији убрзају преговори за улазак у ЕУ, да Босна и Херцеговина добије до краја године статус кандидата и да ЕУ испуни своју обавезу о визној либерализацији“, рекао је он.

Пахор је подржао иницијативу Отворени Балкан и честитао на успеху у њеном развоју, јер сматра да нема довољно таквих процеса у региону.

Он је рекао да је са председником разговарао и о питањима која су значајна за успешно одржавање самита иницијативе Брдо-Бриони, која ће се одржати у Словенији 12. септембра.

(Фонет, Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]