четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: План понуђен у дијалогу лош, ако одбијемо земља ће пропасти
Хроника

Александар Вучић: План понуђен у дијалогу лош, ако одбијемо земља ће пропасти

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 03. април 2013.

Србија је у драматично тешкој ситуацији, налазимо се "између чекића и наковња", јер бирамо између две лоше ствари, рекао за РТС Александар Вучић. Предложени план за север Косова је лош, а са друге стране, ако то одбијемо, плашим се да ће земља пропасти, каже први потпредседник Владе. Вучић поручује и да у наредна 72 до 96 часова морамо да донесемо одлуку.

Први потпредседник Владе Србије Александар Вучић рекао је да се делегација Београда вратила из Брисела да народу каже о чему је реч - да је Србија у драматично тешкој ситуацији, јер је принуђена да бира између две тешке ствари - прихватања веома лошег плана за Србе на северу Косова и Метохије и одбијања да потпише било какав споразум.

Вучић је, гостујући у Дневнику РТС-а, рекао да Београд до следећег уторка мора да пошаље у Брисел одговор и да каже да ли може или не да прихвати одређене ствари.

Према његовим речима, план који је Београду понуђен је веома лош за наш народ, а истовремено је и непостизање споразума веома лоше за нашу земљу.

"Сви грађани морају да знају да ће одбијање плана значити затварање Србије према свету и мање новца за наш буџет и економију, да ће бити немогуће издржати на политичкој сцени од различитих притисака са свих страна, а ако будемо прихватили веома лоше решење, питање је како ће то прихватити наш народ на Косову и како ће реаговати и други део нашег народа", рекао је Вучић.

"Морамо покушати да добијемо датум и да нађемо заједнички језик са западним силама", рекао је Вучић и истакао да је велико питање да ли ће се у томе успети.

"То је цела прича и нема ту велике тајне", додао је Вучић, објаснивши да је Србија "између чекића и наковња" и "пред немогућом мисијом" и да је веома важно да се одлука која ће бити донета, ако је могуће, донесе јединственим ставом политичких актера у земљи.

"Шта год да урадимо - свако од нас носиће тежак терет", нагласио је Вучић.

Истичући да Србија мора да покуша да добије датум почетка преговора са ЕУ и споразум са Приштином, а да при том не дозволи сопствено укидање, Вучић је рекао да би био лажов када би рекао да су понуде које су на столу добре по Србију.

"Најпоштеније је то што смо се вратили да кажемо народу о чему је реч. Ми нисмо ишли у Брисел да се додворавамо било коме, ишли смо да представљамо наш народ и земљу и посао нам је да кажемо какве су последице прихватања или одбијања", истакао је Вучић.

Коментаришући интерпретације његове расправе са косовским "премијером" Хашимом Тачијем, Вучић је рекао да је Тачи био веома нервозан и да му је речено да не може никоме да држи лекције, јер ничим није стекао то право.

"Господин Тачи је помало нервозан, јер су направили пет балона у нади да ће им проћи бар један, али није прошао ниједан", објаснио је Вучић.

Аргументи Приштине су, према његовим речима, били мучни за слушање и такви да пристојан човек на њих може само да се осмехне.

"Албанци су покушали да нам држе предавање, како не разумемо реалност и какве мајице треба да носимо и при том су се служили уличним триковима које сам научио са девет и по година", рекао је Вучић.

Вицепремијер је истакао и да током преговарачког процеса ниједног тренутка никоме није претио изборима, већ да се понашао одговорно, али да данас тај ниво одговорности захтева и од осталих политичких актера који треба да се изјасне о избору пред којим се Србија налази, јер је, како је објаснио, сит подметања у домаћој и светској јавности и покушаја да се добију симпатије сваљивањем кривице на Александра Вучића.

"Морамо да седнемо и да изађемо пред људе и кажемо да смо израчунали шта је мање лоше", рекао је Вучић и закључио како та одлука мора да се донесе у наредна 72 до 96 сати.

Тачијеви трикови

Александар Вучић је објаснио да је српска страна тражила да регионални командант за четири општине на северу Косова буде Србин, а да су Албанци на то одговорили да прихватају све принципе Београда, али да по косовским законима ту постоји седам општина и зато морају да додају и Вучитрин, Србицу и Јужну Косовску Митровицу, што Албанце чини већинским становништвом у том региону.

"То је онда однос 86 одсто Албанаца према 14 одсто Срба. Тамо где Срби чине већину од 98 одсто, Албанци додавањем општина с већинским албанским становништвом, тврде да је већина у њихову корист, 86 одсто према 14 одсто Срба", рекао је Вучић.

За српску страну је то било неприхватљиво, па су после три сата као "компромис" понудили да из региона избаце Вучитрн и Србицу, а да оставе Јужну Митровицу, што је опет однос 65 према 35, објаснио је Вучић.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер