Početna strana > Hronika > Aleksandar Vučić: Očekujem pohvalu od Angele Merkel, podržavam i Vulina i Zoranu Mihajlović, Ciprasova politika ne daje rezultate, plate i penzije biće povećane do kraja godine
Hronika

Aleksandar Vučić: Očekujem pohvalu od Angele Merkel, podržavam i Vulina i Zoranu Mihajlović, Ciprasova politika ne daje rezultate, plate i penzije biće povećane do kraja godine

PDF Štampa El. pošta
utorak, 30. jun 2015.

Premijer Aleksandar Vučić izjavio je večeras da od nemačke kancelarke Angele Merkel, prilikom posete Beogradu 8. jula, očekuje teške reči oko Kosova i Metohije i nekih drugih tema, ali i "najlepše moguće reči o srpskim reformama i ekonomiji".

Premijer je u emisiji "Teška reč" na Televiziji Pink rekao da je to rezultat činjenice da je Srbija uspela da preokrene gubitnički pristup i mentalitet i da ih zameni racionalnim pristupom i ekonomskim reformama.

On je u na taj način objasnio i svoju poruku iz Rume, gde je otvorena fabrika kinesko-danske kompanije "EverRest production", a on konstatovao da će takvi projekti biti "Vidovdani naše budućnosti".

On je rekao da je upravo stoga na Vidovdan i bio u Rumi, jer je time želeo da pokaže da se treba orijentisati na ono što bi trebalo da bude najvažnije za zemlju.

"Mislim da je vreme da se bavimo životom, treba da poštujemo tradiciju i prošlost, ali je vreme da se okrenemo radu, da slavimo pobede, a ne samo poraze", rekao je Vučić i dodao da Srbija takođe uspeva da održi poziciju poštovane i ugledne zemlje.

"Borba za ZSO je u toku"

Vučić smatra da je u razgovorima u Briselu po pitanju telekomunikacija postignuto i više nego što smo očekivali, ali je, istakao je, po pitanju Zajednice srpskih opština - "borba u toku".

On je rekao da Priština želi da ZSO bude na nivou nevladine organizacije, bez javnih ovlašćenja, i da zajednica, maltene, praktično ima manja prava nego što ih imaju opštine.

Kako je objasnio, i u Briselskom sporazumu piše, u tački 4. da opštine imaju pravo da određena kolektivna prava prebace na ZSO, a da se i ne govori o pravima u oblasti urbanizma, prosvete, zdravstva...

On je dodao da se u poslednjoj rundi dijaloga postiglo to da imamo pravo na "ozbiljno finansiranje ZSO", to je, istakao je, veoma važna stvar.

Vučić nije mogao da precizira kada će se razgovori nastaviti, ali je ponovio da mi jesmo za dijalog, za kompromis, ali da određene granice ne možemo da pređemo. Odbio je, kako je rekao, da nas "uvuku u neverovatnu priču" oko mosta na Ibru.

Premijer je rekao da prištinska delegacija traži da se skloni Park mira i dodao da su Srbi uplašeni, da negativno reaguju na otvaranje mosta za saobraćaj, te podsetio da pri tom postoje još dva mosta koja su otvorena za saobraćaj.

Govoreći o energetici, Vučić je naveo da ne pristaje i da nikada neće potpisati ništa čime bi se predala imovina Srbije.

"Još bez odluke o Srebrenici, ne možemo odvojiti Bošnjake i Srbe"

Vučić izjavio da još nije doneo odluku o odlasku u Srebrenicu, ali da neće odustati od politike najboljih odnosa sa Bošnjacima.

Premijer je objasnio da odluka o prisustvu obeležavanju godišnjice od zločina u Srebrenici zavisi „od mnogo čega“ i da će je tek doneti. Ali, istakao je, bez dileme je za najbolje odnose sa BiH.

Potrebno je da se povrati poverenje, treba raditi na budućnosti bez mržnje, poručio je Vučić.

"Važno je da Bošnjaci povrate poverenje u Srbe i Srbi u Bošnjake", rekao je predsednik Vlade Srbije.

Politika se vodi zbog budućnosti, rekao je i podsetio da Beograd ima teške razgovore s Albancima, da ih poštujemo i živećemo vekovima jedni pored drugih kao dva najveća naroda u regionu, delićemo sudbine, probleme, i imaćemo manje ili više dobre odnose, ali ćemo živeti uglavnom, ne računajući južni deo Kosova i Metohije, jedni pored drugih.

On je priznao da je u prošlosti pravio greške „u emocijama koje nisu uspele da budu nadvladane razumom".

Takođe je naglasio da ima korektnu komunikaciju sa članom Predsedništva BiH Bakirom Izetbegovićem, i da želi da veruje u njegove reči da je spreman da obiđe srpska stratišta.

Vučić je dodao da ćemo i sa Bošnjacima da živimo zajedno i da ne možemo odvojiti Bošnjake i Srbe:

"Kako je moguće odvojiti Sopoćane od Duge Poljane", zapitao je premijer.

On je objasnio da Srbija i Bosna i Hercegovina (BiH) imaju zajedničke potencijale, kao što je namenska industrija, jer, kako je konstatovaooružje i municija se sada troše više nego ikada, a možemo zajedno da sve proizvodimo.  „Samo nebo nam je granica ako bi radili zajedno“, uveren je premijer dodajućid a smo zajednički ekonomski jači, pošto možemo da privučemo islamski svet, Rusiju, a i prema Evropi je sve otvoreno.

„Nemamo granica samo da to uradimo“, ponovio je on podsećajući da bi Srbija i BiH bile tržište od 12 miliona stanovnika, što je mnogo više od 7,5 miliona koliko je samo naše tržište. Vučić je ukazao da je nemačka kancelarka Angela Merkel bila iznenađena što Srbija nema problem sa ukidajnem carina, što je spremna da potpuno otvori svoje granice, daleko iznad CEFTA sporazuma.

"Uspeli smo da ojačamo spoljnopolitičku poziciju Srbije, potrebno nam je jedinstvo"

Uspeli smo da ozbiljno učvrstimo, ojačamo i stabilizujemo spoljnopolitičku poziciju Srbije, ocenio je večeras premijer Aleksandar Vučić i istakao da tu stabilnost treba očuvati, uprkos iskušenjima koja su pred nama i na unutrašnjem i na spoljnopolitičkom planu.

On je rekao da je stoga nedavno pozvao na jedinstvo, imajući u vidu težinu puta pred nama i znajući šta nas sve čeka, uključujući "Srebrenicu, Oluju, Kosovo, dešavanja oko Nasera Orića...", ali i sve ono što se događa sa Grčkom, Ukrajinom, i drugim evropskim zemljama usled grčke krize. "Stabilnost smo postigli zahvaljujući ekonomiji, stabilizaciji ekonomskih prilika i finansijskoj stabilnosti", rekao je premijer.

Državu "podižemo", krećemo se naviše, "i nos i usta su nam nad vodom", Srbija ima jasan, stabilan put u koji veruje i na kojem "nema laži i nema prevare", rekao je Vučić.

On, međutim, nije odbacio mogućnost da neka "viša sila" poremeti tu stabilnost, kako je glasilo jedno od pitanja, ali je ukazao da preduzimamo sve mere da do toga ne dođe.

Srbija ostaje na evropskom putu i ostaje vojno neutralna, rekao je premijer.

Čuvamo dobre odnose sa Ruskom federacijom, popravljamo odnose sa SAD, sa kojima ima dva bilateralna problema, istakao je, ali nije mogao da prognozira da li će se prostor za neutralnost suziti u budućnosti, jer ne može da zna ishod grčke i ukrajinske krize.

"Branim pravo na drugačije mišljenje svojih ministara, u vladi mogu da budu i Vulin i Zorana Mihajlović"

Vučić je izjavio da će uvek braniti pravo na drugačije mišljenje, pa i kad je reč o članovima njegove vlade.

On je tako odgovorio na pitanje zašto nije branio ministarku Zoranu Mihajlović, kada je bila napadana u medijima, u poslednje vreme različitim povodima, uključujući i izjašnjavanje o rezoluciji o Srebrenici.

Vučić je precizirao da je nije branio jer niko nije ni tražio njenu ostavku, ali i zato što brani i uvek će braniti pravo na drugačije mišljenje.

On je podvukao da će uvek braniti pravo Mihajlovićeve da iznese svoje mišljenje, a to je, podsetio je, učinila bez bilo kakvih sankcija. Takođe je rekao da ne mora uvek da ima isto mišljenje kao i ona. Istakao je da je na sednici vlade "glasao drugačije od nje". Srpska napredna stranka okupila je ljude različitih političkih uverenja, ali istog pogleda na budućnost, rekao je premijer i lider SNS.

„Nisam branio ni ministra Gašića, protiv kojeg se vodila kampanja zbog farmerki od 200 evra, a on je privatnik“, dodao je Vučić. Vučić je podvukao da je on taj koji odgovara za rezultate vlade i da smatra da je moguće da u njoj budu ministri Mihajlović i Vulin, koji nemaju isto mišljenje o svemu.

S tim u vezi je napomenio da je ministar Vulin najveći simpatizer i veliki prijatelj grčkog premijera Aleksisa Ciprasa, veći od „onih iz Demokratske stranke“. „Nemam ništa protiv drugačijeg mišljenja, ali imam nešto protiv toga kada se ljudi u stranci svađaju i u tome neću da učestvujem“, poručio je Vučić.

On je rekao da je protiv hajki na Mihajlovićevu, Gašića i Zorana Babića. „Babić možda pravi neke greške, jer ne zna, ali uči“, zaključio je Vučić.

"Ciprasova politika ne daje rezultate, nisam spreman da je vodim"

Vučić je izjavio da veoma poštuje svog grčkog kolegu Aleksisa Ciprasa, zbog političke hrabrosti, ali da njegova ekonomska politika ne daje rezultate.

"Ciprasa (grčkog premijera) veoma poštujem, jer ima hrabrosti, ali nisam spreman da vodim takvu politiku. Srpska politika je veoma odgovorna, Srbija ima da vraća novac, pa čak i idiotske kredite koje smo ranije uzimali", rekao je Vučić.

"Kad me pitate zašto smo zaveli mere štednje, pa evo zašto - zato što teške mere i težak rad donose rezultat, a ne lake mere", rekao je Vučić.

Premijer Srbije je rekao da mu je Cipras politički simpatičan, ali da njegov ekonomski model i pristup neće primeniti.

Ukoliko dođe do bankrota Grčke doći će i do usporavanja srpske ekonomije, smatra premijer, ali je poručio da će Vlada Srbije odbraniti zemlju od najcrnjeg scenarija i očuvati ekonomsku i finansijsku stabilnost zemlje.

Grčki bankrot imao bi posledice po pad ekonomije EU, a EU je najvažniji spoljno-trgovinski partner Srbije, te bi i srpska ekonomija usporila, objasnio je.

Vučić je podsetio da je javni dug Srbije nedavno u jednom danu povećan za 0,5 odsto zbog pada evra u odnosu na dolar, iako se ni za dinar nismo zadužili kao država.

"Mi sad imamo dva odsto uvećan javni dug samo zbog odnosa evro - dolar", rekao je premijer.

On je naglasio da NBS vodi računa o stabilnosti bankarskog sistema, imajući u vidu da u našoj zemlju posluju četiri grčke banke, i to mnogo pre izbijanja sadašnje krize u Grčkoj.

"Odbranićemo se od najcrnjeg scenarija i očuvaćemo ekonomsku i finansijsku stabilnost zemlje", uveren je Vučić.

Vučić je rekao da grčkim prijateljima želi sve najbolje, ali da ne deli njihovo ekonomsko uverenje i stavove.

"Objasniću Orbanu da je zid loše rešenje"

Premijer Vučić je izjavio pred sutrašnju zajedničku sednicu vlada Srbije i Mađarske, da će predočiti premijeru Viktoru Orbanu da je podizanje zida loše rešenje i da to nije dobro ni za Srbiju, ni za Mađarsku, ni za Mađare u Vojvodin, ali da neće zbog toga "rušiti odnose" sa severnim susedom.

"Naše je da kažemo premijeru Orbanu šta mislimo, da zamolimo da to ne radi, ali ako ipak hoće, ne mislimo da rušimo odnose sa Mađarskom i mađarskom vladom", rekao je Vučić za Tv Pink.

Premijer je rekao i da treba misliti i na Mađare u Vojvodini, koji Srbiju osećaju kao svoju zemlju i ozbiljno se odnose prema vladi, čiju su i deo preko državnih sekretara.

"Ja želim da tako i ostane", rekao je Vučić.

On je predočio da su pred dve zemlje i brojni zajednički projekti, između ostalog i izgradnja brze pruge Beograd - Budimpešta.

Dve vlade će nastaviti da grade dobre odnose, rekao je premijer.

Druga zajednička sednica vlada Srbije i Mađarske biće održana sutra u Budimpešti.

"Biću premijer koji će okončati tranziciju"

Vučić je uveren da će tranzicija u našoj zemlji biti završena pre kraja mandata aktuelne vlade.

On je potvrdio da je mišljenja da će biti premijer koji će moći da kaže da je tranzicija završena.

„Tranzicija će biti završena pre kraja mandata ove vlade“, podvukao je Vučić, ali je dodao da to ne znači da će on biti premijer u sledećem mandatu.

"Do kraja godine povećanje plata i penzija"

Premijer Srbije Aleksandar Vučić najavio je večeras da će do kraja godine uslediti povećanje plata i penzija.

On je, gostujući u emisiji "Teška reč" na Televiziji Pink, rekao da pod tim misli i na vraćanje smanjenih plata i penzija na nivo pre smanjenja, ali i na povećanje onima kojima nisu bila smanjivana primanja.

„Prosvetarima ćemo najviše da povećamo primanja. Oni su najoštećeniji, jer su jedini koji nisu imali mogućnost dodatnih prihoda. Takođe ćemo povećati zdravstvenom i socijalnom sektoru, kao i vojsci i policiji. Nećemo da povećamo primanja upravi“, objasnio je premijer.

On je obećao penzionerima, kojima je smanjena penzija za deset odsto i onima koji imaju penzije niže od 25.000 dinara, da će pre kraja godine videti značajno poboljšanje u svojim novčanicima.

Vučić je ukazao na dobre rezultate sprovedenih ekonomskih reformi, koje su smanjile budžetski deficit za 100 milijardi dinara u poređenju sa prvih šest meseci prošle godine.

Na osnovu tih rezultata Srbija je, prema njegovim rečima, među najboljima u Evropi, te je to i razlog što imamo poštovanje kod velikog broja zemalja.

Rekavši da smatra da nam nije strašno loše, ali ni jako dobro, jer još uvek ima ljudi koji loše žive, Vučić je ukazao da je malo toga poskupelo.

"Mi ćemo pre kraja godine ići na povećanje plata i penzija. Deo je vraćanje, a biće povećajna i onima kojima nismo smanjivali", naveo je Vučić i dodao da se ne plaši našeg rada, već spoljnih okolnosti.

"Deficit budžeta manji za 100 milijardi dinara"

U prvoj polovini ove godine deficit budžeta je smanjen za 100 milijardi dinara, u odnosu na isti period prošle godine, a prosek plata u maju ove godine izjednačen je sa prosekom iz istog meseca 2014. godine, što je znak da su počele da rastu zarade u privatnom sektoru, izjavio je premijer.

Vučić je ponovio da vlada planira povećanja plata i penzija do kraja godine, jer je stvoren prostor za rast zbog pozitivnih efekata fiskalnih mera.

U prvih šest meseci ove godine deficit budžeta bio je niži od 27 milijardi dinara, a istog meseca prošle godine oko 126 milijardi dinara, što znači da je smanjen deficit budžeta za oko 100 milijardi dinara ili oko 850 miliona evra, naveo je Vučić.

Fiskalni deficit Srbije trenutno je 1,6 odsto BDP-a, što je rezultat koji je među najnižim u Evropi, naglasio je Vučić i dodao da su to podaci Rapubličkog zavoda za statistiku.

Rastu i poreski i neporeski prihodi državne kase, a prihod od bruto domaćeg PDV-a je za milijardu dinara veći u prvih šet meseci ove, u odnosu na isti period prošle godine, kazao je premijer.

"Industrijska proizvodnja u maju je za 17 odsto veća u odnosu na maj 2014, a u odnosu na prosek prošle godine veća je za devet odsto, što je znak da je prerađivačka industrija doživela bum u prvoj polovini ove godine", naglasio je on.

Napominjući da je inflacija u Srbiji minimalnih 1,8 odsto od početka godine, Vučić je rekao da je malo toga poskupelo u ovoj godini, osim jestivog ulja koje se poskupelo za sedam dinara po litru.

U proteklih mesec dana u tri kompanije zaposleno je oko hiljadu ljudi i uslovi za poslovanje u Srbiji postaju sve bolje, kazao je premijer i najavio da će se pozitivni efekti ekonomskih mera vlade osetiti u 2016.

"Za Železaru Smederevo zainteresovana kompanija iz Kine"

Premijer Srbije izjavio je da je jedna kompanija iz Kine zainteresovana za kupovinu Železare Smederevo, napominjući da se radi se o drugoj po veličini kompaniji za proizvodnju čelika u Kini.

Vučić je podsetio da je vlada prestala da izdvaja subvencije za Železaru Smederevo i da se ona postepeno oporavlja pod vođstvom novog menadžmenta, a proizvodnja je duplirana na oko 90.000 tona čelika mesečno.

Premijer je najavio da bi do kraja godine trebalo da bude pokrenuta i druga visoka peć u Železari Smederevo i to će onda značiti novih 90.000 tona čelika mesečno i novi podsticaj za rast srpske ekonomije.

Holandski "HPK inženjering” potpisao je 21. marta ugovor sa Vladom Srbije o upravljanju i savetovanju za Železaru Smederevo.

"Neću se kandidovati za predsednika"

Premijer je istakao da ne namerava da se kandiduje za predsednika Srbije. On je kazao da ga to mesto ne interesuje.

"Poštujem rad predsednika Tomislava Nikolića i mi podržavamo njegov rad", naglasio je Vučić.

Upitan o promeni Ustava, Vučić je istakao da se radi o opsežnom pitanju za celo društvo, oko kojeg posao treba da se završi krajem 2017.

Treba mnogo da razgovaramo kako i na koji način, objasnio je on, dodajući da nam je to potrebno, između ostalog, zbog pravosudnog sistema i ulaska u EU.

(Tanjug-Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner