петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић о извештају ЕК о неусклађености спољне политике Србије са ЕУ: У праву су људи, честитам им што су приметили
Хроника

Александар Вучић о извештају ЕК о неусклађености спољне политике Србије са ЕУ: У праву су људи, честитам им што су приметили

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 30. октобар 2024.

 Председник Србије Александар Вучић изјавио је поводом оцена из извештаја Европске комисије о неусклађености Србије са спољном политиком Европске уније (ЕУ), да су европски званичници у праву и "честитао им што су то приметили".

„У праву су људи. Честитам им што су то приметили“, рекао је Вучић новинарима током обиласка Националног фестивала хране у Београду, не желећи да дубље улази у детаље.

Упитан о изјави некадашње европосланице Виоле фон Крамон која је упоредила „изборну превару“ у Грузији са оном у Србији, казао је да се „тресе од свега што она каже“.

Вучић није желео да коментарише ни различите ставове председника Социјалистичке партије Србије Ивице Дачића и функционера те странке Бранка Ружића око сарадње са Српском напредном странком (СНС), чији је члан и бивши дугогодишњи председник, наводећи да на Националном фестивалу хране не жели да говори о политичким темама.

Европска комисија је поново препоручила отварање кластера 3 у приступним преговорима са Србијом, позвала је Београд да се усклади с рестриктивним мерама против Русије и истакла да ће свеукупни темпо приступних преговора и даље зависити од реформи у области владавине права и нормализације односа с Косовом.

У годишњем Извештају о Србији који је део Пакета проширења, Европска комисија је позвала Србију да унапреди усклађивање са заједничком спољном и безбедносном политиком ЕУ укључујући рестриктивне мере и да избегава активности и изјаве које су у супротности са позицијама спољне политике ЕУ.

После руске агресије на Украјину, Србија се ускладила с неким позицијама ЕУ у међународним форумима, укључујући Генералну скупштину УН, наставила је да сарађује с ЕУ на спречавању заобилажења санкција и у пружању финансијске и хуманитарне помоћи Украјини.

„Међутим, и даље се не усклађује ни са каквим рестриктивним мерама против Руске Федерације и није се ускладила с већином изјава Високог представника о том питнају. Одржавала је односе на високом нивоу с Русијом и интензивирала је односе с Кином, што отвара питање о стратешком правцу Србије“, наводи се у извештају.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер