петак, 22. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Нормално је да Србија преузме завтворенике из Гвантанама
Хроника

Александар Вучић: Нормално је да Србија преузме завтворенике из Гвантанама

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 12. јул 2016.

 Мандатар за састав Владе Србије Александар Вучић изјавио је после сусрета са помоћницом државног секретара САД Викторијом Нуланд, да је нормално и уобичајено да Србија преузме двојицу затвореника из Гвантанама, као и да су то учиниле и друге европске земље.

“Желим да се захвалим јер сам добио писмо и од државног секретара (Џона) Керија, али желим да се захвалим и на порукама од председника (Барака) Обаме везано за двојицу људи које смо преузели из Гвантанама. Мислим да је то нешто што је уобичајено, преузела је једна Немачка, преузеле су многе земље из региона, нормално је да то учини и Србија. Ми се понашамо као партнери у многим операцијама које се одржавају широм света: од Кипра и Либана, до Централноафричке Републике. Са таквом својом улогом партнера у одржању мира у свету Србија ће наставити и мислим да то добро говори о нашој земљи, и уверен сам да је то добар сигнал и за неко будуће заједничко деловање”, рекао је Вучић на конференцији за новинаре после сусрета са Викторијом Нуланд.

Двојица пребачених затвореника ухапшена крајем 2001. у Авганистану као „нижи сарадници“ Ал каиде

Њујорк тајмс пише да су ово први притвореници из Гвантанама који су пребачени у Србију после чега је у притвору у војној бази на Куби остало 76 притвореника од којих су 27 на списку за трансфер.

Двојица која су пребачена у Србију су ухваћена крајем 2001.године током рата у Авганистану и предата војсци САД која их је држала у притвору без суђења више од 14 година, пише њујоршки дневник, који наводи другачија имена притвореника него што је саопштила америчка влада.

Према писању њујоршког лица јеменски притвореник је некада "вероватно био нижи борац повезан са Ал Каидом", али је променио начин размишљања у затвору, научио енглески и завршио курсеве потребне да добије диплому средње школе.

Од 2012, углавном се придржавао правила притвора, наводи лист.

Други је држављанин Таџикистана који је чекао на трансфер од 2009. године када су притворске власти закључиле да представља довољно ниску претњу да може да буде пребачен у неку сигурну земљу. Он је заостао у Гвантанаму зато што је закључено да не може безбедно да буде враћен у своју земљу, пише Њујорк тајмс.

(Н1-Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер