Početna strana > Hronika > Aleksandar Vučić: Nismo uveli sankcije Rusiji, nadam se da će tako i ostati. EU nameravala da ukaže koja strana je više kriva zbog izostanka napretka u dijalogu Beograda i Prištine, ali su neke zemlje tražile da se stav uravnoteži
Hronika

Aleksandar Vučić: Nismo uveli sankcije Rusiji, nadam se da će tako i ostati. EU nameravala da ukaže koja strana je više kriva zbog izostanka napretka u dijalogu Beograda i Prištine, ali su neke zemlje tražile da se stav uravnoteži

PDF Štampa El. pošta
utorak, 19. septembar 2023.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da Srbija do sada nije uvela sankcije Rusiji i da se nada da će tako i ostati.

Vučić, koji će se u četvrtak obratiti Generalnoj skupštini UN, rekao je novinarima da očekuje da će mu svetski zvaničnici držati pridike zbog toga što se Srbija nije uskladila sa politikom Zapada i uvela sankcije Rusiji.

"Prvo će da mi drže predavanje ovde za 7-8 minuta, pa će i svi ostali da mi drže pridike. Saslušaću ih, pa ću da im kažem da Srbiju kao predsednik vodim ja. Dokle god je tako, vodićemo poštenu, odgovornu i fer politiku. Znamo kako smo mi prolazili sa sankcijama. Što bismo mi u takvim stvarima učestvovali", rekao je Vučić.

Vučić je naveo da je američki predsednik DŽozef Bajden je u svom govoru kao najviše vrednosti čovečanstva naveo teritorijalni integritet, suverenitet i tek pod tri ljudska prava, više puta se pozivajući na Povelju UN i akte u UN.

Istakao je da će pokušati u svom govoru, iako dolazi iz male zemlje, da podseti da to nije sasvim slučaj i na to kada su 1999. mimo odluke SB UN jednu slabašnu zemlju na Zapadnom Balkanu bombardovali njih 19 najjačih i ubijali narod.

Kako se tog teritorijalnog integriteta i suvereniteta nisu setili pre 20 godina, ironično je upitao predsednik aludirajući na NATO agresiju na SRJ.

"I dalje ne priznaju Rezoluciju 1244. Velikima je sve dozvoljeno, a mi koji smo mali bolje da na vreme shvatimo koliko smo mali. Ja to još nisam shvatio, možda me pridikama ubede", dodao je on ironično.

Predsednik je ocenio da se iz izlaganja pred Generalnom skupštinom UN vidi da postoje različita viđenja sveta.

Sastanci

Prvi put, da ja znam, brazilski predsednik je dobio veći aplauz od američkog, rekao je Vučić novinarima na marginama Generalne skupštine UN.

"To pokazuje da postoji promena raspoloženja kod dela afričkih i azijskih zemalja, to se videlo i na nekim evropskim prijemima gde ti kontinenti nisu toliko zastupljeni", rekao je Vučić.

Imali smo juče i danas mnogo sastanaka sa gotovo svim evropskim liderima koji su ovde prisutni.

"Još nisam video Đorđu Meloni, a ostale čini mi se da sve jesam. Imaćemo ručak predsednika sa Zapadnog Balkana. Imao sam susret sa Redžepom Tajipom Erdoganom i sa predsednikom Evropskog saveta Šarlom Mišelom, sa predsednikom Kube Miguelom Diazom Kanelom", poručio je predsednik.

Dodao je da očekuje izuzetno važan razgovor sa kineskim potpredsednikom Hangom Žengom, sa Miroslavom Lajčakom, kao i još mnogo važnih bilateralnih sastanaka.

Veoma važan će nam biti sutrašnji sastanak sa potpredsednikom Kine naročito jer sredinom oktobra idemo u Kinu sa najvećom delegacijom dosad, dodao je Vučić.

"U eri novog sukoba Azerbejdžana i Jermenije, u trenutku kada imate napetost između Kanade i Indije, hiljade mrtvih na dnevnom nivou u Ukrajini, sve veće zahlađenje odnosa između Kineza i Engleza, Kineza i Nemaca, onda je jasno da treba da razgovaramo", rekao je Vučić.

On je ocenio da zvuči besmisleno pričati o ugljen dioksidu u vazduhu u trenutku kada imate sukobe na sve strane. Ako se to ne zaustavi, posledice će biti sve teže.

Obraćajući se medijima, među kojima su bili i ruskih, Vučić je rekao da Srbija podržava teritorijalni integritet zemalja koje su članice UN.

"Smatramo da je to princip koji će uvek biti poštovan i kod nas i u svetu. Nadamo se da će naši prijatelji u kavkaskom regionu sve uraditi da dođe do mira. Potrebno je izbeći rat", rekao je Vučić.

Pitanje KiM

Predsednik Srbije je rekao i da je EU nameravala da ukaže na stranu koja je više kriva zbog izostanka napretka u dijalogu Beograda i Prištine, ali da su neke zemlje koje su priznale tzv. Kosovo tražile da se stav "uravnoteži".

"Ako pažljivo čitate, namera je bila da se više ukaže na stranu koja je stvarno kriva, ali onda su došli iz devet zemalja, koliko sam obavešten, koje su tražile da se ne poistoveti, nije baš poistovećeno, videli ste dve, tri rečenice, ali su tražili da se uravnoteži", rekao je Vučić u Njujorku odgovarajući na pitanje novinara da li će na radnom ručku sa šefom evropske diplomatije Žozepom Boreljom postaviti pitanje zašto EU ponovo kaže da su obe strane krive da ne ispunjavaju obaveze.

On je istakao i da Srbija ne može da bude u prednosti, jer su to zemlje koje su priznale nezavisnost "Kosova".

"Smatraju nas krivim zbog problema Kosova, jer ga mi ne priznajemo i moraju da slušaju nekog malog Vučića koji će da govori o međunarodnom pravu i da svi znaju da sam potpuno u pravu, nije to baš prijatno ni lako", rekao je Vučić koji učestvuje na zasedanju Generalne skupštine UN.

Na pitanje o učešću predsednice privremenih prištinskih institucija Vljose Osmani na zasedanju Generalne skupštine, Vučić je rekao da ona ne učestvuje u radu skupštine i "ne može da sedne gde mi sedimo".

"Ali zemlje koje su priznale Kosovo daju specijalnu kartu da ulaze na prijeme. To su radili i prošle i pretprošle godine, a radili su i sa drugima", naveo je Vučić.

Evropska unija je ranije danas pozvala Beograd i Prištinu da ispune obaveze koje proizilaze iz sporazuma o normalizaciji odnosa i naglasila da rad na uspostavljanju Zajednice srpskih opština treba da počne bez daljeg odlaganja ili preduslova.

Savet ministara spoljnih poslova EU je, pored ostalog, izrazio zabrinutost zbog izostanka napretka na prošlonedeljnom sastanku strana u Briselu, podseća Tanjug.

(RT Balkan)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner