Početna strana > Hronika > Aleksandar Vučić na sastanku sa Vladimirom Putinom: Zahvalni smo na podršci Rusije dogovorena niža cena gasa; Srbija neće napadati nikoga, pa ni Hrvatsku
Hronika

Aleksandar Vučić na sastanku sa Vladimirom Putinom: Zahvalni smo na podršci Rusije dogovorena niža cena gasa; Srbija neće napadati nikoga, pa ni Hrvatsku

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 29. oktobar 2015.

Premijer Aleksandar Vučić izjavio jeda će Srbija u narednim danima dati ozbiljan odgovor na najavu Prištine o suspenziji sporazuma o Zajednici srpskih opština.

"Mi moramo da imamo ozbiljan i odgovoran odgovor i on će uslediti u danima koji su pred nama, a koji se tiče pre svega Evropske unije i njihovog odnosa prema svima nama. Videćemo, da ne prejudiciram", rekao je Vučić za RTS iz Moskve.

Upitan da prokomentariše to što Brisel za sad ćuti tim povodom, Vučić je odgovorio da to "veoma snažno i dovoljno govori za sebe".

On je dodao da je odluka Prištine teška i loša vest i u najmanju ruku krajnje neodgovorno ponašanje.

"Neko bi rekao da od Prištine uvek to možete da ocekujete, a mislim da je neočekivana vest jer je reč o veoma neodgovornom ponašanju. To je najblaže što sam mogao da kažem, a da ne dajem više nikakve ocene", rekao je Vučić.

On je naveo da se o Briselskom sporazumu mesecima pregovaralo, da su ti pregovori bili mučni, teški i puni kompromisa, te da je na sporazum stavljen potpis koji se sad ne poštuje.

"Neko je stavio svoj potpis, moj potpis nešto znaci, potpis bilo koga iz Srbije za mene je nešto značio i Borka Stefanovića i Borisa Tadića i Ivice Dačića. Njima njihovi potpisi ne znače ništa, a to su uradili dan pošto su dobili Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU", rekao je Vučić.

Srbija neće nikoga da napada, pa ni Hrvatsku

Srbija nikoga neće da napada, rekao je premijer Srbije Aleksandar Vučić u Moskvi, komentarišući izjavu hrvatskog ministra unutrašnjih poslova Hrvatske Ranka Ostojića, koji je, na najavu da će Srbija nabaviti rusko oružje, rekao da je Hrvatska članica NATO saveza, te da može da se odbrani.

- Srbija nikoga neće da napada. Ne znam kakvi su planovi Hrvatske, ne znam šta će im balističke rakete i lanserne lampe - rekao je Vučić odgovarajući na novinarska pitanja nakon sastanka sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

On je kazao i da ne razume sve to što dolazi iz Hrvatske, ali i da neće ni da se meša.

- Ono što nas zanima - možemo li mi da sačuvamo našu teritoriju, građane i narod, i to će Srbija i biti u situaciji - rekao je Vučić.

U Briselu sam tri sata ležao na podu i rekao Dačiću da ne potpisuje ništa

Premijer je izjavio danas da ne oseća dodatne pritiske na Srbiju da uvede sankcije Rusiji, uz opasku da je na njega teško vršiti pritisak.

- To znaju svi, mnogo je to teško uraditi. To su svojevremeno uradili po pitanju Briselskog sporazuma i tad su shvatili da je to besmisleno - izjavio je Vučić novinarima.

Premijer je podsetio na jednu situaciju pre potpisivanja Briselskog sporazuma, koju je opisao novinarima:

"Kad su mi zapretili karijerom, ja sam legao na pod i rekao (Ivici) Dačiću da tamo ide i da ne potpisuje ništa i tri sata sam spavao. Tad su naučili da je bolje da ne vrše nikakav pritisak - rekao je Vučić.

Vučić je rekao da svuda u svetu govori isto, pa je tako i u SAD govorio da želi dobre odnose sa Rusijom, kao što je i u Rusiji govorio da je Srbija na evropskom putu.

- To nisam krio i zato sam i poštovan i kao predsednik vlade i kao lider i kao čovek jer iste stvari govori na svakom mestu. Zato se srpska reč poštuje - rekao je Vučić.

Niža cena ruskog gasa za "Azotaru" i MSK

Premijer je izjavio danas i da je sa ruskim partnerima dogovrena niža cena gasa za "Azotaru" u Pančevu i "Metanolsko-sirćetni kombinat" (MSK) u Kikindi.

- Ostaje da se dogovorimo o tehničkim stvarima, ali smo se suštinski dogovorili da "Azotara" i MSK imaju nižu cenu gasa - rekao je Vučić novinarima posle sastanka sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom.

On je podsetio da je postignut dogovor za proširenje skladišta gasa u Banatskom dvoru, sa dosadašnjih 460 miliona kubika gasa na milijardu kubika, kao i da je bilo reči o izgradnji novog skladišta u Itebeju od milijardu kubika gasa, te da veruje da će i taj posao uskoro biti dogovoren.

- Time bi Srbija mogla da uskladišti dve milijarde kubih metara gasa, i tog trenutka imamo jednogodišnje potrebe Srbije za gasom i onda smo manje osetljivi na političke promene odnosa u svetu i energetske krize  -  rekao je Vučić.

On je rekao da Srbija obezbeđuje svoju energetsku stabilnost "zbog svoje dece i budućnosti".

Premijer je dodao i da je sa Putinom razmotrio sve energetske teme, saradnju ruskog i srpskog akcionara u NIS, zajedničkom rusko-srpskom preduzeću.

Brisel da se izjasni o odstupanju Prišštine od dogovora

Premijer Aleksandar Vučić izjavio je danas da Beograd očekuje reagovanje Brisela na najavu iz Prišštine o suspenziji sporazuma o formiranju Zajednice srpskih opština (ZSO) do daljnjeg, jer je reč o odluci koja pokreće mnoga pitanja, uključujući i pitanja od suštinskog i strateškog značaja za Republiku Srbiju.

Premijer je, u izjavi novinarima posle sastanka s predsednikom Rusije, kojeg je obavestio o najnovijem razvoju događaja, ukazao da je vest o odlaganju formiranja ZSO došla samo dan pošto je Priština praktično nagrađena potpisivanjem SSP, a da nije uradila ono na ššta se obavezala Briselskim sporazumom.

On je podsetio da se 40 odsto Briselskog sporazuma tiče ZSO, da je to jedino ššto je Beograd tražio u cilju zašštite Srba na Kosovu, da je Prišština dobila SSP pre nego Beograd otvaranje poglavlja, a da svejedno nije negativno reagovao na to.

Međutim, objasnio je premijer, najava suspenzije formiranja ZSO je neššto ššto se višše ne tiče samo Prišštine, već Brisela:

- Ovo otvara mnogo šira, veća i krupnija pitanja od toga kakav je odnos Prištine... Ovo nama nameće druga, mnogo važnija i mnogo otvorenija pitanja o kojima mi moramo da razmislimo - da li se isplati biti pošten i odgovoran, ispunjavati svoje obaveze, a da za to ne budete nagrađeni ili je bolje da ne ispunjavate ništa, a da budete nagrađeni... Da ne govorim i o drugim pitanjima, koja se ovde otvaraju, a koja ne bih na danas da pokrećem - rekao je premijer.

On je najavio sastanak državnog vrha, kako bi se procenilo šta sve ovo znači s gledišta suštinskih i strateških interesa Republike Srbije.

Remont ruskih helikoptera - veliki posao za Srbiju

Premijer Aleksandar Vučić najavio je danas da će se remont ruskih helikoptera, koji će biti prebačeni iz Poljske i Češke, obavljati u našoj zemlji.

- Mi ćemo tražiti još eksperata i verovatno zaposliti veliki broj ljudi u našoj zemlji koji će da rade na remontu ruskih helikoptera. To je važna ekonomska vest za našu zemlju - rekao je Vučić novinarima posle sastanka sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom.

On je rekao da su ti helikopteri uglavnom bili smešteni u Poljskoj i Češkoj, a da je planirano da se najveći deo sad premesti u Srbiju.

- Eto velikog posla za nas. A da li ćemo biti sposobni da taj posao obavimo, ostaje na nama. Nadam se da hoćemo - rekao je Vučić.

On je dodao da će biti fomirane radne grupe koje će se baviti organizacijom tog posla i dodao da će za taj posao biti potrebno da se angažuju mašinski tehničari i inženjeri.

Vučić je rekao da je u razgovoru sa Putnom bilo reči i o saradnji u namenskoj industriji.

Dogovorena niža cena gasa

Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom. Prema Vučićevim rečima dogovorena je niža cena gasa.

Vučić nakon sastanka sa ruskim predsednikom nije želeo novinarima da otkriva šta mu je sve Putin rekao, jer je, kako kaže, to bio „razgovor u četiri oka“.

On je istakao i da je dogovoreno da će Srbija raditi na remontu ruskih helikoptera, što će, prema njegovim rečima, značiti nova radna mesta.

„Dogovoreno je da potpredsednik Vlade Rusije Dmitrij Rogozin početkom decembra poseti Beograd, a da to ruski premijer Dmitrij Medvedev učini sledeće godine“, rekao je Vučić, dodajući da će srpski predsednik Tomislav Nikolić tada posetiti Moskvu.

Srpski premijer je ponovio da Srbija neće uvoditi sankcije Rusiji i da zbog toga ne oseća pritiske Zapada, odnosno Brisela.

„Na mene se teško mogu vršiti pritisci“, rekao je Vučić.

Kako je rekao, sa Putinom je razgovarao i o migrantskoj krizi, situaciji u svetu i na Balkanu, kao i o situaciji na Kosovu.

Aleksandar Vučić na sastanku sa Vladimirom Putinom: Zahvalni smo na podršci Rusije u UN i drugim organizacijama

Predsednik Rusije Vladimir Putin je pre sastanka sa delegacijom Srbije najviše govorio o ekonomskim temama.

On je istakao da je svestan da se svetska ekonomija nalazi u lošem stanju, ali bez obzira na to, ekonomska saradnja sa Srbijom je dobra.

U trominutnom obraćanju novinarima na početku sastanka, predsednik Putin je poželevši dobrodošlicu srpskom premijeru i delegaciji, u kojoj su ministri Dačić, Vujović, Mihajlović, Stefanović i Gašić.

Isporuka poljoprivrednih proizvoda iz Srbije porasla je za 40 posto, što je odlično, zaključio je Putin.

Premijer Vučić zahvalio je predsedniku Putinu na gostoprimstvu i istakao da je srpska delegacija poslednjih tri dana u Moskvi i sa predsednikom Vlade Medvedevim, i sa drugim sagovornicima, razmotrila naše ekonomske, ali i političke odnose.

“I sa pogledom u budućnost našli rešenje za još brži razvoj naših odnosa“, istakao je Vučić.

On je u ime Republike Srbije zahvalio Putinu na podršci u Ujedinjenim Nacijama, i Unesko, kao i svim drugim međunarodnim organizacijama, gde Srbija pokušava da zaštiti svoj integritet, ali i svoj ugled i slobodarsku tradiciju.

“Znamo da je situacija u celom svetu komplikovana, ništa manje nije komplikovana ni na Balkanu“, naglasio je Vučić. On je predsednika Putina obavestio i o saradnji sa Prištinom, Briselskom sporazumu i zastojima u njegovoj realizaciji.

Susretom sa predsednikom Putinom, Vučić završava trodnevni boravak u Ruskoj Federaciji.

Srbija i Rusija-stabilnost Balkana, podrška miru

U uvodu razgovora premijera Srbije Aleksandra Vučića i predsednika Rusije Vladimira Putina navedeno je da dve zemlje tradicionalno vode politički dijalog.

Takođe, navedeno je da je razgovor dve zemlje usmeren na podršku miru i stabilnosti na Balkanu, a u tom kontekstu se govori o rešavanju kosovskog pitanja, uz stav Srbije da neće uvesti sankcije Rusiji, što su učinile zemlje Evropske unije.

"Rusija i Srbija podržavaju politički dijalog o celom nizu pitanja, a posebna pažnja se posvećena je podršci mira i stabilnosti u balkanskom regionu. Dve zemlje vode tradicionalno aktivan politički dijalog, koji obuhvata široki krug pitanja bilateralne saradnje i međunarodne problematike", navodi se u saopštenju.

Sastanak predsednika Ruske Federacije Vladimira Putina i premijera Srbije Aleksandra Vučića počeo je u podmoskovskoj predsedničkoj rezidenciji Novo Ogarjovo.

Nakon sastanka koji je počeo nešto pre 12.00 (po srednjeevropskom vremenu) ne očekuje se njihovo zajedničko obraćanje novinarima.

Kako je najavio Vučić, razgovori će biti posvećeni pre svega ekonomskim temama, a kako je rekao, Putin treba da odobri dogovore postignute tokom njegove posete Moskvi.

Naveo je da je reč o širenju skladišta gasa u Banatskom dvoru, kupovini naoružanja, remontu ruskih vojnih helikoptera, saradnji u oblasti železnica.

Vučić obavestio ruskog predsednika o najavi Prištine o odlaganju formiranja ZSO

Srpski premijer obavestio je predsednika Ruške federacije da je Beograd zabrinut zbog najnovijih izjava iz Prištine, koje ukazuju na mogućnosti da ranije postignuti dogovori ne budu realizovani, a pre svega sporazum o formiranju Zajednice srpskih opština.

Vučić je u razgovoru sa šefom ruske države konstatovao da je situcija na Balkanu, kao uostalom i u svetu uopšte, veoma složena, te podsetio na sporazume koje su u Briselu postigli Beograd i Priština.

"A, evo, danas je predsednica Kosova izjavila da najvažniji od tih sporazuma uopšte nemaju nameru da realiziju, tj. primene, što je za nas ozbiljna i teška vest", rekao je Vučić.

"Kosovska predsednica" Atifete Jahjaga odlučila je da zatraži ocenu "ustavnosti" sporazuma o formiranju Zajednice srpskih opština. Ona će, kako su preneli mediji u Prištini, tražiti da se sporazum postignut u Briselu suspenduje, dok ne dobije mišljenje "Ustavnog suda".

(B92-Beta-Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner