среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић на састанку са Владимиром Путином: Захвални смо на подршци Русије договорена нижа цена гаса; Србија неће нападати никога, па ни Хрватску
Хроника

Александар Вучић на састанку са Владимиром Путином: Захвални смо на подршци Русије договорена нижа цена гаса; Србија неће нападати никога, па ни Хрватску

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 29. октобар 2015.

Премијер Александар Вучић изјавио једа ће Србија у наредним данима дати озбиљан одговор на најаву Приштине о суспензији споразума о Заједници српских општина.

"Ми морамо да имамо озбиљан и одговоран одговор и он ће уследити у данима који су пред нама, а који се тиче пре свега Европске уније и њиховог односа према свима нама. Видећемо, да не прејудицирам", рекао је Вучић за РТС из Москве.

Упитан да прокоментарише то што Брисел за сад ћути тим поводом, Вучић је одговорио да то "веома снажно и довољно говори за себе".

Он је додао да је одлука Приштине тешка и лоша вест и у најмању руку крајње неодговорно понашање.

"Неко би рекао да од Приштине увек то можете да оцекујете, а мислим да је неочекивана вест јер је реч о веома неодговорном понашању. То је најблаже што сам могао да кажем, а да не дајем више никакве оцене", рекао је Вучић.

Он је навео да се о Бриселском споразуму месецима преговарало, да су ти преговори били мучни, тешки и пуни компромиса, те да је на споразум стављен потпис који се сад не поштује.

"Неко је ставио свој потпис, мој потпис нешто знаци, потпис било кога из Србије за мене је нешто значио и Борка Стефановића и Бориса Тадића и Ивице Дачића. Њима њихови потписи не значе ништа, а то су урадили дан пошто су добили Споразум о стабилизацији и придруживању са ЕУ", рекао је Вучић.

Србија неће никога да напада, па ни Хрватску

Србија никога неће да напада, рекао је премијер Србије Александар Вучић у Москви, коментаришући изјаву хрватског министра унутрашњих послова Хрватске Ранка Остојића, који је, на најаву да ће Србија набавити руско оружје, рекао да је Хрватска чланица НАТО савеза, те да може да се одбрани.

- Србија никога неће да напада. Не знам какви су планови Хрватске, не знам шта ће им балистичке ракете и лансерне лампе - рекао је Вучић одговарајући на новинарска питања након састанка са руским председником Владимиром Путином.

Он је казао и да не разуме све то што долази из Хрватске, али и да неће ни да се меша.

- Оно што нас занима - можемо ли ми да сачувамо нашу територију, грађане и народ, и то ће Србија и бити у ситуацији - рекао је Вучић.

У Бриселу сам три сата лежао на поду и рекао Дачићу да не потписује ништа

Премијер је изјавио данас да не осећа додатне притиске на Србију да уведе санкције Русији, уз опаску да је на њега тешко вршити притисак.

- То знају сви, много је то тешко урадити. То су својевремено урадили по питању Бриселског споразума и тад су схватили да је то бесмислено - изјавио је Вучић новинарима.

Премијер је подсетио на једну ситуацију пре потписивања Бриселског споразума, коју је описао новинарима:

"Кад су ми запретили каријером, ја сам легао на под и рекао (Ивици) Дачићу да тамо иде и да не потписује ништа и три сата сам спавао. Тад су научили да је боље да не врше никакав притисак - рекао је Вучић.

Вучић је рекао да свуда у свету говори исто, па је тако и у САД говорио да жели добре односе са Русијом, као што је и у Русији говорио да је Србија на европском путу.

- То нисам крио и зато сам и поштован и као председник владе и као лидер и као човек јер исте ствари говори на сваком месту. Зато се српска реч поштује - рекао је Вучић.

Нижа цена руског гаса за "Азотару" и МСК

Премијер је изјавио данас и да је са руским партнерима договрена нижа цена гаса за "Азотару" у Панчеву и "Метанолско-сирћетни комбинат" (МСК) у Кикинди.

- Остаје да се договоримо о техничким стварима, али смо се суштински договорили да "Азотара" и МСК имају нижу цену гаса - рекао је Вучић новинарима после састанка са председником Русије Владимиром Путином.

Он је подсетио да је постигнут договор за проширење складишта гаса у Банатском двору, са досадашњих 460 милиона кубика гаса на милијарду кубика, као и да је било речи о изградњи новог складишта у Итебеју од милијарду кубика гаса, те да верује да ће и тај посао ускоро бити договорен.

- Тиме би Србија могла да ускладишти две милијарде кубих метара гаса, и тог тренутка имамо једногодишње потребе Србије за гасом и онда смо мање осетљиви на политичке промене односа у свету и енергетске кризе  -  рекао је Вучић.

Он је рекао да Србија обезбеђује своју енергетску стабилност "због своје деце и будућности".

Премијер је додао и да је са Путином размотрио све енергетске теме, сарадњу руског и српског акционара у НИС, заједничком руско-српском предузећу.

Брисел да се изјасни о одступању Пришšтине од договора

Премијер Александар Вучић изјавио је данас да Београд очекује реаговање Брисела на најаву из Пришšтине о суспензији споразума о формирању Заједнице српских опšтина (ЗСО) до даљњег, јер је реч о одлуци која покреће многа питања, укључујући и питања од суштинског и стратешког значаја за Републику Србију.

Премијер је, у изјави новинарима после састанка с председником Русије, којег је обавестио о најновијем развоју догађаја, указао да је вест о одлагању формирања ЗСО дошла само дан пошто је Приштина практично награђена потписивањем ССП, а да није урадила оно на шšта се обавезала Бриселским споразумом.

Он је подсетио да се 40 одсто Бриселског споразума тиче ЗСО, да је то једино шšто је Београд тражио у циљу зашšтите Срба на Косову, да је Пришšтина добила ССП пре него Београд отварање поглавља, а да свеједно није негативно реаговао на то.

Међутим, објаснио је премијер, најава суспензије формирања ЗСО је неšшто šшто се вишšе не тиче само Приšштине, већ Брисела:

- Ово отвара много шира, већа и крупнија питања од тога какав је однос Приштине... Ово нама намеће друга, много важнија и много отворенија питања о којима ми морамо да размислимо - да ли се исплати бити поштен и одговоран, испуњавати своје обавезе, а да за то не будете награђени или је боље да не испуњавате ништа, а да будете награђени... Да не говорим и о другим питањима, која се овде отварају, а која не бих на данас да покрећем - рекао је премијер.

Он је најавио састанак дрžавног врха, како би се проценило шта све ово значи с гледиšта суштинских и стратешких интереса Републике Србије.

Ремонт руских хеликоптера - велики посао за Србију

Премијер Александар Вучић најавио је данас да ће се ремонт руских хеликоптера, који ће бити пребачени из Пољске и Чешке, обављати у нашој земљи.

- Ми ћемо тражити још експерата и вероватно запослити велики број људи у нашој земљи који ће да раде на ремонту руских хеликоптера. То је важна економска вест за нашу земљу - рекао је Вучић новинарима после састанка са председником Русије Владимиром Путином.

Он је рекао да су ти хеликоптери углавном били смештени у Пољској и Чешкој, а да је планирано да се највећи део сад премести у Србију.

- Ето великог посла за нас. А да ли ћемо бити способни да тај посао обавимо, остаје на нама. Надам се да хоћемо - рекао је Вучић.

Он је додао да ће бити фомиране радне групе које ће се бавити организацијом тог посла и додао да ће за тај посао бити потребно да се ангажују машински техничари и инжењери.

Вучић је рекао да је у разговору са Путном било речи и о сарадњи у наменској индустрији.

Договорена нижа цена гаса

Председник Владе Србије Александар Вучић састао се данас са председником Руске Федерације Владимиром Путином. Према Вучићевим речима договорена је нижа цена гаса.

Вучић након састанка са руским председником није желео новинарима да открива шта му је све Путин рекао, јер је, како каже, то био „разговор у четири ока“.

Он је истакао и да је договорено да ће Србија радити на ремонту руских хеликоптера, што ће, према његовим речима, значити нова радна места.

„Договорено је да потпредседник Владе Русије Дмитриј Рогозин почетком децембра посети Београд, а да то руски премијер Дмитриј Медведев учини следеће године“, рекао је Вучић, додајући да ће српски председник Томислав Николић тада посетити Москву.

Српски премијер је поновио да Србија неће уводити санкције Русији и да због тога не осећа притиске Запада, односно Брисела.

„На мене се тешко могу вршити притисци“, рекао је Вучић.

Како је рекао, са Путином је разговарао и о мигрантској кризи, ситуацији у свету и на Балкану, као и о ситуацији на Косову.

Александар Вучић на састанку са Владимиром Путином: Захвални смо на подршци Русије у УН и другим организацијама

Председник Русије Владимир Путин је пре састанка са делегацијом Србије највише говорио о економским темама.

Он је истакао да је свестан да се светска економија налази у лошем стању, али без обзира на то, економска сарадња са Србијом је добра.

У троминутном обраћању новинарима на почетку састанка, председник Путин је пожелевши добродошлицу српском премијеру и делегацији, у којој су министри Дачић, Вујовић, Михајловић, Стефановић и Гашић.

Испорука пољопривредних производа из Србије порасла је за 40 посто, што је одлично, закључио је Путин.

Премијер Вучић захвалио је председнику Путину на гостопримству и истакао да је српска делегација последњих три дана у Москви и са председником Владе Медведевим, и са другим саговорницима, размотрила наше економске, али и политичке односе.

“И са погледом у будућност нашли решење за још бржи развој наших односа“, истакао је Вучић.

Он је у име Републике Србије захвалио Путину на подршци у Уједињеним Нацијама, и Унеско, као и свим другим међународним организацијама, где Србија покушава да заштити свој интегритет, али и свој углед и слободарску традицију.

“Знамо да је ситуација у целом свету компликована, ништа мање није компликована ни на Балкану“, нагласио је Вучић. Он је председника Путина обавестио и о сарадњи са Приштином, Бриселском споразуму и застојима у његовој реализацији.

Сусретом са председником Путином, Вучић завршава тродневни боравак у Руској Федерацији.

Србија и Русија-стабилност Балкана, подршка миру

У уводу разговора премијера Србије Александра Вучића и председника Русије Владимира Путина наведено је да две земље традиционално воде политички дијалог.

Такође, наведено је да је разговор две земље усмерен на подршку миру и стабилности на Балкану, а у том контексту се говори о решавању косовског питања, уз став Србије да неће увести санкције Русији, што су учиниле земље Европске уније.

"Русија и Србија подржавају политички дијалог о целом низу питања, а посебна пажња се посвећена је подршци мира и стабилности у балканском региону. Две земље воде традиционално активан политички дијалог, који обухвата широки круг питања билатералне сарадње и међународне проблематике", наводи се у саопштењу.

Састанак председника Руске Федерације Владимира Путина и премијера Србије Александра Вучића почео је у подмосковској председничкој резиденцији Ново Огарјово.

Након састанка који је почео нешто пре 12.00 (по средњеевропском времену) не очекује се њихово заједничко обраћање новинарима.

Како је најавио Вучић, разговори ће бити посвећени пре свега економским темама, а како је рекао, Путин треба да одобри договоре постигнуте током његове посете Москви.

Навео је да је реч о ширењу складишта гаса у Банатском двору, куповини наоружања, ремонту руских војних хеликоптера, сарадњи у области железница.

Вучић обавестио руског председника о наjави Приштине о одлагању формирања ЗСO

Српски премиjер обавестио jе председника Рушке федерациjе да jе Београд забринут због наjновиjих изjава из Приштине, коjе указуjу на могућности да раниjе постигнути договори не буду реализовани, а пре свега споразум о формирању Заjеднице српских општина.

Вучић jе у разговору са шефом руске државе констатовао да jе ситуциjа на Балкану, као уосталом и у свету уопште, веома сложена, те подсетио на споразуме коjе су у Бриселу постигли Београд и Приштина.

"A, ево, данас jе председница Kосова изjавила да наjважниjи од тих споразума уопште немаjу намеру да реализиjу, тj. примене, што jе за нас озбиљна и тешка вест", рекао jе Вучић.

"Kосовска председница" Aтифете Jахjага одлучила jе да затражи оцену "уставности" споразума о формирању Заjеднице српских општина. Oна ће, како су пренели медиjи у Приштини, тражити да се споразум постигнут у Бриселу суспендуjе, док не добиjе мишљење "Уставног суда".

(Б92-Бета-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер