петак, 29. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Устав ће морати да се мења због уласка у ЕУ; Србија је спремна прихвати систем квота ЕУ за мигранте
Хроника

Александар Вучић: Устав ће морати да се мења због уласка у ЕУ; Србија је спремна прихвати систем квота ЕУ за мигранте

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 02. октобар 2015.

Србија полако али сигурно излази из кризе и рецесије и то ће нам омогућити да чврсто идемо у Европску унију, али и да чувамо традиционално добре односе са Русијом, Кином, Индијом и другим земљама, изјавио је премијер Александар Вучић. Дефицит буџета у септембру био је три милијарде динара, шест пута мањи него што је планирано, истакао је Вучић.

Александар Вучић је на предавању "Српска држава између Истока и Запада" на Правном факултету, рекао да наша земља треба да иде у Европску унију јер имамо много тога да научимо али и како бисмо могли да направимо систем, преноси Танјуг.

Говорећи о потреби одржавања традиционално добрих односа са Истоком, Вучић је рекао да смо показали свој однос према Русији јер једини нисмо увели санкције због украјинске кризе, без обзира на притиске, којих је било.

"Србија треба да много учи од Запада", рекао је Вучић али и подвукао да од Истока треба да узме ту врсту слободе и ширине коју Запад због процедура које има није дозвољавао.

Вучић је рекао да се када неко пита да ли сте за Европу, то нажалост своди на бесмислено политичко питање – "јеси ли за Европску унију или не".

Србија, како је навео, треба да тежи великом раду, бољитку, напретку и прихватању савремених технологија, и то је важно јер, како каже, заостаје у ономе што је најважније – у економском развоју.

Вучић је рекао да марљивост код нас, за разлику од протестантског света, никада није била довољно цењена врлина.

Премијер је указао да се ове године догодио покушај притисака да се Срби прогласе за геноцидан народ и да је Србија смела да се "испрси" и није имала због тога последице, као и да је једна чланица ЕУ једнострано увела санкције нашој земљи и извршила економску агресију.

То је, како је навео, био први пример да је Европска комисија стала на страну државе нечланице у сукобу са једном чланицом ЕУ.

"Државу морате да чувате, да доносите тешке одлуке, да три пута размислите пре него што пресечете и да доносите закључке на мудар начин", рекао је Вучић ексклузивно саопштавајући студентима да је дефицит буџета у септембру био три милијарде динара, односно да је био шест пута мањи него што је планирано.

„Још нисам одлучио да ли ћу на утакмицу у Албанију“

БЕОГРАД - Српски премијер Александар Вучић изјавио је данас да још није одлучио да ли ће присуствовати утамици Србија-Албанија у Елбасану, наводећи да га не занимају безбедносне процене.

„Нисам још донео одлуку, зато што сам се договорио са албанским премијером Едијом Рамом да идем тамо, а сада видим да зове и Хашима Тачија и неке друге. Не смета ми да Тачи долази на неке политичке скупове, али ово како бих вам рекао...„, објаснио је он.

Премијер је казао да није забринут за своју безбедност у Албанији, али да брине за фудбалере и да ће за њих послати обезбеђење из Србије.

„У великој сам гужви. Имам пуно посла. Одлучићу наредних дана. Лоптањем се још нисам бавио”, казао је Вучић.

Вишеструко смањене дневнице за пут у иностранство

Дневнице за путовање у иностранство убудуће ће бити 12 евра, уместо досадашњих 65 евра, рекао је Вучић наводећи да нико неће моћи да вара државу.

Вучић је рекао да је данас први пут добио извештај колико се троши на дневнице и путовања, као и на трошкове за одвојени живот.

"Био сам шокиран. Неки људи имају примања два и три пута већа од основне плате зато што узимају огроман новац, а то нико не примећује. Зато сам решио да од сутра дневница за путовање у иностранство није 65 него 12 евра. Сит сам превара, сви само траже начин како да преваре државу", навео је Вучић.

Наводећи да ће га многи мрзети због смањења дневница, Вучић је рекао да као председник владе има огромну плату 111.000 динара и да не може да трпи да неко ко га вози или му доноси храну прима већу плату зато што је уписао "не знам колико" прековременог рада и зато што је са њим ишао на путовања у иностранство.

"Као кувар у јавном сектору не можеш да имаш већу плату од председника владе", рекао је Вучић и истакао да у приватном можда то и може.

Одговарајући на питање студента како унапредити приватни сектор и обезбедити да запослени редовно примају плате, Вучић каже да се залаже за јачање приватног сектора јер "све нас издржавају приватници".

"Желимо да приватни сектор буде много јачи", рекао је Вучић и истакао да сигурност буде у приватном, а не у државном сектору.

Са Приштином 13. октобра

Премијер Александар Вучић изјавио је да ће 13. октобра бити настављени разговори са Приштином и да ће Србија наставити да ради на очувању стабилности.

"“Ми ћемо наставити наше разоворе са Албанцима на Косову 13. октобра, ове године и немам сумње да ћемо превазићи све потешкоће на миран начин"”, рекао је Вучић у обраћању на 5. Београдском безбедносном форуму.

Вучић је рекао да Србија може да постане нова економска снага у Европи, наводећи да ће, уколико се смањи фискални дефицит испод нивоа Мастрихта, то значити много за Србију, регион и целу Европу. 

Премијер је истакао да главни разлог због којег је Србија на европском путу није европски новац, већ знање, технологије, сазнање како да се креирају нова радна места и инвестиције, као и правила и процедуре. 

"“Досадне процедуре нису популарне, људи их не воле, волели би да их се отарасе, али те процедуре су створиле нешто што је до сад најбољи политички и економски простор на свету, чији део бисмо и ми желели да будемо”", рекао је Вучић.

Вучић: Устав ће морати да се мења због ЕУ

Премијер Србије Александар Вучић рекао је да ће због уласка у ЕУ, Устав Србије морати да се мења и додао да ће за то бити потребан широки консензус.

"Ту мора да постоји широки консензус, морамо да разговарамо са свима, бесмислено је да о томе одлучују две три странке, већ и са невладиним организацијама и регионалним чиниоцима", рекао је Вучић на предавању студентима Правног факултета на тему "Србија измедју Истока и Запада".

Он је одговарајући на питање студента да ли ће Устав морати да се мења због преамбуле, рекао да ће устав морати да се мења због уласка у ЕУ, али да ће текстописац, односно закондавна власт, када је реч о садржини, узети најбоље. 

Вучић каже да морају постојати озбиљни разлози да би се Устав мењао, као и широк консензус. 

Одговарајући на питање о иницијативама за промену политичког система, премијер је рекао да би волео да имамо 150 уместо 250 посланика у парламенту. 

"То није кључно за буџет, али је сигнал како треба да се понашамо", рекао је Вучић и додао да је локална самоправа прегломазна и да постоје проблеми у функционисању администрације. 

Вучић је поручио студентима и да земља излази из кризе и да чврсто иде у ЕУ. 

"То ће нам омогућити и да идемо у ЕУ и да чувамо добре односе са Русијом, Кином, Индијом и другим земљама", рекао је Вучић и додао да наша земља треба да иде у Европску унију јер имамо много тога да научимо али и како бисмо могли да направимо систем. 

Говорећи о потреби одржавања традиционално добрих односа са Истоком, Вучић је рекао да смо показали свој однос према Русији јер једини нисмо увели санкције због украјинске кризе, без обзира на притиске којих је било. 

"Србија треба много да учи од Запада", рекао је Вучић али и подвукао да од Истока треба да узме ту врсту слободе и ширине коју Запад због процедура које има није дозвољавао. 

Вучић је рекао да се када неко пита да ли сте за Европу, то нажалост своди на бесмислено политичко питање "јеси ли за Европску унију или не". 

Србија, како је навео, треба да тежи великом раду, бољитку и напретку и прихватању савремених технологија, и то је важно јер , како каже, заостаје у ономе што је најважније, у економском развоју. 

Вучић је рекао да код нас марљивост никада није била довољно цењена врлина, за разлику од протестантског света.

Премијер је указао да се ове године догодио покушај притисака да се Срби прогласе за геноцидан народ и да је Србија смела да се "испрси" и није имала због тога последице, као и да је једна чланица ЕУ једнострано увела санкције нашој земљи и извршила економску агресију. 

То је, како је навео, био први пример да је Европска комисија стала на страну државе нечланице у сукобу са једном чланицом ЕУ. 

"Државу морате да чувате, да доносите тешке одлуке, да три пута размислите пре него што пресечете и да доносите закључке на мудар начин", рекао је Вучић, ексклузивно саопштавајући студентима да је дефицит буџета у септембру био три милијарде динара, односно да је био шест пута мањи него што је планирано.

Александар Вучић: Европи потребно снажно лидерство и заједничко решење

Премијер Александар Вучић истиче да Европа није пронашла заједничко решење за мигрантску кризу и сви сада чекају да немачка канцеларка Ангела Меркел нешто учини. Додаје да је Европи потребно снажно лидерство.

Говорећи на тему "Може ли Европа редефинисати себе?", премијер је нагласио да је Србија спремна да понесе одговорност чак и већи терет од неких земаља ЕУ и да прихвати систем квота иако није чланица.

Премијер сматра да је потребна редефинисана Европа, али да је питање како то учинити и које елементе укључити, јер није лако пронаћи решење.

"Данас видимо да свакодневно имамо нове догађаје који на различит начин утичу на нашу реалност и подвлаче да нема прави одговор. Мигрантска криза је показала много слабости које не знамо како да решимо", објашњава премијер.

Европа, како каже, није пронашла заједничко решење за мигрантску кризу и да сви чекају да немачка канцеларка Ангела Меркел нешто учини.

Било је покушаја за решење, навео је Вучић, изразивши наду да ће Меркелова наставити да делује у том правцу.

На другој страни, неке земље ЕУ имају сопствени приступ и политике, а нико не може да препозна праву стратегију и тактике, истиче премијер и додаје да не говори само о ЕУ, већ и о земљама које нису чланице ЕУ а које решење чекају од Уније.

"Када је Европа била континент без већих проблема и имала много новца да даје свакој земљи Уније, пуне фондове на располагању чланицама, било је добро време и није било различитих мишљења и сукоба. Али код прве препреке, рупе која се појавила на путу, видели смо да постоји много проблема са којима ћемо се суочавати и у будућности", уверен је премијер.

Према његовим речима, велики број земаља чланица ЕУ водио је сопствену политику, бранио само своје интересе, не желећи јединствену политику и не марећи за заједничке европске проблеме.

Вучић сматра да је Европи први пут потребно снажно лидерство, те је изразио наду да ће људи у Бриселу, посебно напомињујући председника Европске комисије Жан Клод Јункера, и председника Савета ЕУ Доналда Туска, као и председника Европског парламента Мартина Шулца, али и Меркелова посебно, да учине нешто у име свих.

"Ако то не буде веома сам забринут због могућности дестабилизације не само региона Западног Балкана, којем ми припадамо, већ и шире", наглашава Вучић.

Оцењујући ситуацију у Сирији, премијер Вучић је рекао да она показује све слабости наших безбедносних теорија, јер је једним потезом промењено све за пар дана.

С тим у вези је изразио бојазан да ћемо бити суочени и са многим другим потезима који ће утицати на промену околности у свету.

"Зато Европа, али и читав свет, треба да нађу што је брже могуће одговорно решење. У супротном ћемо се суочити са проблемима у многим институцијама, а нисам ни сигуран да ли ће ЕУ моћи да преживи ако наставимо тим путем", закључио је Вучић.

Србија наставља пут динамичног раста

Премијер је поновио да је Србија изашла из рецесије, да је на путу динамичног раста и да ће тако и наставити.

Вучић је новинарима на 5. Београдском безбедносном форуму рекао да је дефицит у септембру износио око 3,5 милијарде и да ће прецизне податке о томе изнети сутра.

Премијер је рекао да су они свакако далеко бољи него претходне године и него што је договорено са ММФ.

Резултати су, како је оценио, добри, иако је Србија платила високе камате и огроман повраћај ПДВ.

"Срећом нису се јављали ови стручњаци из сенке што кажу да ће да нам буде 25 милијарди динара дефицит у септембру, као што су рекли 24 милијарде у августу, јер је то био лимит који смо договорили са ММФ, па смо у августу имали седам милијарди динара дефицита", рекао је Вучић.

Вучић је истакао и да Светска банка, ММФ као и Фискални савет наводе да Србији иде веома добро у фискалној области. 

(РТС-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер