Početna strana > Hronika > Aleksandar Vučić izneo dokaze o prisluškivanju
Hronika

Aleksandar Vučić izneo dokaze o prisluškivanju

PDF Štampa El. pošta
subota, 10. novembar 2012.

Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da su od 1. aprila do 8. novembra listinzi telefonskih poziva predsednika Srbije Tomislava Nikolića traženi četiri puta i najavio promene u policiji i promene zakona.

Navodi da se to prvi put desilo još 2009. kad je SNS bila u opoziciji.

U tom periodu postoje 4 urađena listiga za Nikolića i 4 urađena listinga za Vučića. Pri tome za Nikolića jedan neuspešan pokušaj od kada je postao predsednik Srbije i za Vučića jedno uzimanje listinga od kada je postao potrpedsednik Vlade.

- Od 1. aprila do 8. novembra Nikolić se pominje u 103 izveštaja o elektronskom nadzoru telekomunikacija, iako je u tom periodu ostvaren samo jedan telefonski kontakt sa zvaničnikom Republike Srpske prema kojem je primenjivana mera - rekao je Vučić, a prenela Radio-televizija Srbije.

Vučić je naveo da se on u istom periodu pominje u 84 izveštaja o elektronskom nadzoru u kojima se navodi da je "ostvario posebno sa više inostranih predstavnika različite vrste komunikacija".

Prvi potpredsednik Vlade kroz primer objašnjava kako to izgleda.

"Na ime postoji neka operativna akcija, neretko političkog karaktera. A pošto sam lično u pitanju, a neki govore da se to vezuje za kriminalcem, evo reč je o novinaru Vladimiru Đukanoviću koji se stavljen na mere još 2009 godine, inače član je SNS. To je bilo iskorišćeno za vađenje listinge Tomislava Nikolića i mog listinga i stavljanja na mere nadzora. To je bilo 2009. i 2010. godine", objašnjava Vučić.

Potpredsednik Vlade je istakao da je od 2010. godine nabavljana nova oprema i pojačano praćenje i prikupljanje informacija koje na političkom i medijskom tržištu mogu da donesu dobrobit.

- Telekom je 2010. godine i 2011. godine nabavio dodatnu opremu po nalogu Službe za borbu protiv organizovanog kriminala (SBPOK) i u tom periodu se pojačava 'proširenje mera' što je pravna praznina i mogućnost prikupljanja više informacija i podataka koje na političkom i medijskom tržištu mogu nekome da donesu dobrobit a nekome ne - rekao je Vučić.

Prisluškivan i Stefanović

On navodi da je poslednji slučaj o uzimanju zahteva za njegove listinge i listinge Nebojše Stefanovića, zbog lica Zvonimira M.

"Njega do sada nikada nismo videli ni čuli. Reč je o nekom producentu, kulturnom radniku, ne znam o čemu se radi, očigledno da je reč o masci da bi se došlo od naših kontakata i kretanja", kazao je Aleksandar Vučić.

Izvađeno 111.436 listinga za potrebe BIA i MUP-a

On je naveo da je od 2006. godine do 2012. godine je za potrebe BIA i MUP-a izvađeno je ukupno 111.436 listinga, a taj podatak je važan zato što listing ne pokazuje samo sve kontakte i delimični nadzor, nego i kompletnu strukturu kretanja praćenog, jer pokazuje koje su bazne stanice mobilne telefonije registrovale njegov telefon, naveo je Vučić.

Potpredsednik Vlade je naveo da je od 2002. godine do 2012. godine primenjeno 77.235 "mera potpune kontrole" telefonskih i internet komunikacija.

Vučić je rekao da su listinzi čelnika Srpske napredne stranke (SNS) prvi put traženi 2009. godine kad je SNS bila u opoziciji, a prisluškivan je novinar i član te stranke Vladimir Đukanović.

- Od 1. aprila do 8. novembra postoji po četiri listinga Nikolića i Vučića, pri tome za Nikolića i jedan neuspešan pokušaj od kada je izabran za predsednika Srbije i jedno uzimanje listinga za Vučića od kada je postao potpredsednik Vlade Srbije - rekao je Vučić.

On je istakao da je najveći problem pravna praznina koja je omogućila da MUP i BIA mogu da odlučuju o proširenju mera, što se neretko primenjivalo i primenjuje na političare.

- To ćemo morati da sprečimo ubuduće, kako izmenama Zakona o krivičnom postupku, tako i izmenama nekih drugih zakonskih i podzakonskih akata - rekao je Vučić.

(B92-Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner