Početna strana > Hronika > Aleksandar Vučić: I Miloš je znao kako da sačuva glave
Hronika

Aleksandar Vučić: I Miloš je znao kako da sačuva glave

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 28. april 2013.

Prihvatam održavanje referenduma sa pitanjem "da li ste za briselski sporazum ili ne", ali rekao sam Srbima sa severa Kosova da se ne igraju s nama i da nam ne postavljaju zahteve da pitanje bude nešto što vređa inteligenciju, kao na primer "da li ste za to da Kosovo bude u Srbiji", izjavio je danas prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić.

Gostujući u emisiji "Stav Srbije" na TV Prva, Vučić je naglasio da Vlada ima racionalan pristup zahtevu Srba sa severa Kosova da se održi referendum, ali da od njih zahteva da sprovedu demokratsku odluku koju donese većina građana Srbije.

- Mi volimo Srbe sa severa Kosova, to su naši ljudi, ali video sam u razgovoru da neke delove sporazuma nisu ni pročitali - rekao je Vučić, navodeći kao primer deo koji reguliše obrazovanje u budućoj Zajednici srpskih opština.

- Suština je da je rukovodstvo Srba sa severa Kosova apsolutno protiv a ja sam im rekao da imamo različito mišlljenje i da moramo da mislimo kako će nam deca živeti -  istakao je Vučić, napominjući da za briselski sporazum "nije niko u Srbiji" i da bi on mogao da mu pronađe najviše mana.

Ucene nisam trpeo u Briselu, pa neću ni ovde

Govoreći o zahtevu nekih lidera Srba sa severa Kosova da referendumsko pitanje može da bude formulisano kao za ili protiv briselskog sporazuma, pod uslovom da on ne učestvuje u kampanji, Vučić je rekao da to "ne dolazi u obzir".

"Ja moram da se uključim u kampanju jer mislim da treba da kažem narodu istinu. Ako se većina naroda izjasni protiv sporazuma, onda pada Vlada, jer je besmisleno da vladate ako narod ne prihvata pravac koji ste predložili i ako ta  većina želi konfrontaciju sa svima. Ako cena za to treba da bude moja funkcija, ja sa tim nemam problem. Mi u Vladi stavljamo na kocku naše političke pozicije, ali ja ni u Briselu nisam hteo da trpim pritiske i ucene pa neću ni u svojoj zemlji - rekao je Vučić.

Odluka o odlasku na KiM zavisi od odgovora Srba

Vučić je rekao da je spreman da ode na Kosovo, ali će odluka o tome hoće li ići zavisiti od odgovora koji će mu Srbi sa severa dati u utorak.

Vučić je ranije najavio da će mu predstavnici Srba sa severa Kosova u utorak odgovoriti da li će, u slučaju da se na referendumu proveri podrška gradjana briselskom sporazumu, prihvatiti većinski odgovor i učestvovati u njegovoj primeni.

- Ne bežim od toga da idem na Kosovo, ali to zavisi od odgovora, zavisi od toga kako će se odvijati situacija - rekao je Vučić u emisiji Stav Srbije.

On je dodao da to ne može biti pre utorka, jer danas putuje u Hrvatsku, gde sutra ime zvanične razgovore.

Na pitanje šta misli o predlogu lidera LDP Čedomira Jovanovića da na KiM ide delegacija sastavljena od svih stranaka koje podržavaju briselski sporazum, Vučić je rekao da nema ništa protiv takve ideje, ali ni protiv toga da u delegaciji budu i oni koji su protiv, kao što je DSS.

Kancelarija za Kosovo i Metohiju se ne ukida

Vučić izjavio je danas da Kancelarija Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju neće biti ukinuta. Vučić je, gostujući na Prvoj televiziji, rekao da je Aleksandar Vulin, koji je podneo ostavku na mesto direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju, tokom dijaloga u Briselu teže nego drugi prihvatao mnoge stvari vezane za Kosovo.

- On je u Briselu teže prihvatao mnoge stvari ili gledao na njih nego većina drugih, ili jednako kao ja, možda čak i brižnije, na to šta se zbiva i kad dodje Ketrin Ešton, tu je bilo jedno staklo, on je "skakao" da vidi da li odgovaramo sa da ili ne. Bio je veoma zabrinut i poštujem tu vrstu zabrinutosti i posvećenosti -  rekao je Vučić i dodao da su on i Vulin dugi niz godina saborci.

Vicepremijer je na pitanje da li se zatvara Kancelarija za Kosovo što su preneli pojedini mediji, rekao da ne želi i ne može da komentariše sve što se objavi u novinama, ali je naveo da Kancelarija neće biti ukinuta.

Vučić otvorio novu postavku u Miloševom konaku 

Prvi potpredsednik vlade i ministar odbrane Alekandar Vučić otvorio je novu stalnu postavku Konaka kneza Miloša, istakavši da se sećanjem na dela najslavnijih vladara Srbije deca ne uče prošlosti, već budućnosti.

Vučić je, na svečanosti u Topčiderskom parku, koja je upriličena na praznik Cveti kada je, pre 198 godina, pod vođstvom kneza Miloša Obrenovića podignut Drugi srpski ustanak, rekao da je Srbija i danas suočena sa problemima koje joj nameću strane sile, i da sama pokušava da opstane na vetrometini.

"Naš cilj je da nešto Miloševog znanja, umeća, hrabrosti i mudrosti iskoristimo da sačuvamo Srbiju, dobijemo što više prijatelja i saveznika i da gradimo modernu i prosperitetnu Srbiju", rekao je Vučić.

Na ceremoniji u Topčiderskom parku ministar kulture i informisanja Bratislav Petković je podsetio da je konak kroz istoriju menjao svoj namenu, ali da danas svedoči o teškim i herojskim danima borbe za nezavisnost i slobodu srpske države.

"O glavnim akterima te borbe istorija još nije rekla svoju polednju reč. Ta borba nekim svojim delom i danas traje, opominjući nas da se istorijske greške ne praštaju i da se ponekad moraju donositi teške odluke o kojima će tek budući naraštaju donositi prave sudove, najčešće mereći boljitak u svom svakodnevnom životu", rekao je Petković.

Kako je upozorio, Srbija i srpski narod su pred još jednom prekretnicom u svojoj istoriji.

"Kojim teškim putem će biti usmerena naša budućnost zavisiće dobrim delom i od pravih odluka koje ćemo svi zajedno doneti, poštovati i sprovoditi", rekao je Petković, koji je govor završio znamenitom rečenicom knjaza Miloša: "Nije vreme da sabljama zemlje delimo i glavama granice udaramo".

U prizemlju konaka nalazi se postavka "Život u Srbiji u 19. veku" i privremena izložba "Slike srpske revolucije", dok je spratni deo konaka u potpunosti posvećen dinastiji Obrenović.

Izložba "Život u Srbiji u 19. veku" prikazuje različite aspekte života običnog čoveka i značajnih kulturnih i društvenih promena tokom 19. veka.

Posetioci mogu, kroz uređenje doma, kulturu ishrane, negu tela, odevanje, modiranje, da prate transformaciju od osmanske kulture do evropske i izgradnju građanskog društva u Srbiji.

Centralni deo prizemlja rezervisan je za povremene tematske izložbe, a ovom prilikom predstavljene su slike posvećene Prvom srpskom ustanku, u istoriografiji poznatom kao Srpska revolucija, koji je označio početak oslobađanja od viševekovne osmanske vladavine i stvaranja moderne srpske države.

Na spratu su autentične prostorije sa originalnom dekoracijom iz vremena izgradnje konaka 1831. koje su malo obnovljene, a u ostalim sobama su izložene slike, grafike, fotografije koje svedoče o istoriji 19. veka, ličnim i političkim biografijama članova vladarske kuće Obrenović.

Muzej će za posetioce biti otvoren svakog dana od 10 do 17 časova, osim ponedeljkom.

Vučić: Mora da se nastavi borba za Kosovo

Prvi potpredsednik vlade Srbije Aleksandar Vučić rekao je da većina građana nije srećna zbog briselskog sporazuma, ali zna da mora da se nastavi borba i za Kosovo i za opstanak, prosperitet i budućnost Srbije.

"Imate 10 posto ekstremista koji će da izgovaraju najružnije reči, 10 posto lažnih građanskih ekstremista koji će da prihvate da se odmah odreknemo i Negotina i Zaječara i Kragujevca, i imate 80 odsto običnog naroda, u koje računam da spadam i ja, koji nisu srećni, ni zadovoljni, pomalo su tužni, ali znaju da mora da se živi, da život teče dalje i da moramo da nastavimo borbu za Kosovo i za opstanak i prosperitet Srbije i za napredak Srbije", rekao je Vučić.

Vučić je ponovio da "sasvim razume" Srbe sa KiM i da "niko nije srećan, ni zadovoljan" sporazumom.

(Tanjug-RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner