понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Речено ми је да ћемо се у случају неприхватања плана суочити са прекидом евроинтеграција и повлачења инвестиција. Траже да се не противимо уласку „Косова“ у УН. Не можемо спречити улазак „Косова“ у Савет Европе и НАТО
Хроника

Александар Вучић: Речено ми је да ћемо се у случају неприхватања плана суочити са прекидом евроинтеграција и повлачења инвестиција. Траже да се не противимо уласку „Косова“ у УН. Не можемо спречити улазак „Косова“ у Савет Европе и НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 23. јануар 2023.

Председник Србије је рекао да му је у другој реченици на састанку "велике петорке" речено да  морамо да прихватимо план.

"Дошла је "западна петорка", у другој реченици која ми је саопштена речено је - морате да прихватите овај план (француско-немачки), а ако га не прихватите, суочићете се с последицама", рекао је председник Србије Александар Вучић.

Како је навео Вучић, поручили су му да план мора да буде прихваћен.

„Суочићете се, под један, са прекидом процеса евроинтеграција, под два, суочићете се са заустављањем и повлачењем инвестиција, под три – са свеобухватним мерама у политичком и економском смислу које ће нанети штету Србији. То ми је поновљено још три пута током разговора и сваки пут сам на то снажно реаговао“, истакао је Вучић.

Рекао је и да сматра да је замрзнути конфликт најогре решење и да треба да тражимо компромисно.

„Важно је да радимо на компромисном решењу, не верујем да је то могуће с Куртијевим режимом, морамо да тражимо решење јер нам је потребан мир с Албанцима“, каже председник Србије.

Председник наводи да су дошли са планом „који смо видели први пут пре 60 дана“, у чијем прављењу нисмо учествовали, нити нас је, како је рекао, нико није питао ни консултовао.

„Они су дошли да нам предоче свој план, без икакве кривице Србије, ништа нисмо уирадили никоме, није упуцан ниједан Албанац, ништа нисмо урадили, дошли су и показали план, а затим су 13. децембра све земље чланице прихватиле план и пет непризнавача Косова, јер су им објаснили да у плану нема експлицитног признања самосталности Косова, иако су прикрили чињеницу да постоји имплиците обавеза да се не противимо уласку косова у УН. Они су то сви прихватили, тиме је тај план постао де факто нови преговарачки оквир за Србију. Нама нема напретка уколико не будемо радили, ни у Европи, нити је могуће да било шта урадимо уколико не сарађујемо“, додао је.

„Они траже сукоб јер желе да НАТО уђе у сукоб са Србијом, а да он избегне своју обавезу формиања ЗСО. Ми указујемо сваког дана да Србима није било дозвољено да гласају, да су људи хапшени, да је пуцано у српску децу, али не можемо да променимо члињеницу да су се више узнемирили сви странци због тога што је Рада Трајковић седела на клупи два сата, него што су српска деца рањена. Ми морамо да разумемо да су осудили и Србију због барикада, нису желели да чују зашто су то Срби урадили, ми смо криви за њих зато што су барикаде изазвале нестабилност а не хапшење и малтретирање Срба“, додаје.

План за Косово и Метохију није више само француско-немачки, већ много више од тога, рекао је председник Србије Александар Вучић у обраћању јавности.

"Могао сам да кажем да нећемо да разговарамо, али би било последица

Председник је рекао да је прихватио разговоре не зато да би куповао време јер Аљбин Курти ће чинити све да не формира ЗСО, а што хронолошки прво следи, већ јер Србија не сме да остане изолована.

"Ја сам схватио да нас нико не слуша и да ћемо морати са тим да се суочимо. Да ли сам могао да кажем изађите напоље, нећемо да разговарамо о томе. Могао сам, али би било последица. Било би питање дана, или недеље, када би нам укинули безвизни режим који имамо са ЕУ. Друго што би нам се догодило не би било више страних инвестиција, а многе би се и повукле из Србије", рекао је Вучић.

Председник је рекао да само Немци у нашој земљи запошљавају 80.000, а ако се узму и Американци, Французи и Италијани она је тај број још толики.

"Са Немачком имамо 8,2 милијарде евра, од тога исплаћујемо плате и пензије, а да не причам шта би значило да Србија буде изолована. Србија мора да учествује у дилаогу, мора да настави свој пут, не зато што обожавам њихово лицемерје већ зато што економски морамо да оспатнемо и напредујеме, не смемо да будемо изоловани", рекоа је Вучић.

"Брине ме што не постоји више рационалан приступ решавању проблема"

Председник указује да га брине то што не постоји више никакав рационалан приступ решавању проблема.

"То је нешто што сам видео и у разговору са представницима најмоћнијих земаља света. Шта год да сам изговорио засновано на чињеницама и папирима и износио, схватио сам да је истекло време за разум, нико не жели ни да ме слуша. Не мене, никога од нас. Они имају своју агенду, то је пораз Русије и у тој агенди све што се нађе на путу биће почишћено", рекао је Вучић.

Када им кажем мора да иде прво ЗСО, они кажу јесте, али видите да није реално, додаје Вучић.

"Видите да никакви објективни и рационални аргументи више не пролазе", поручује Вучић.

"Знам шта ће се догодити, ми желимо компромис и разговоре. Увек смо их желели. Желимо да покажемо конструктиван приступ на сваком месту. Обе стране морају да чине уступке, разумели смо то, али је проблем у томе када видите да једна страна може да ради шта хоће и да у томе буде награђена", истакао је Вучић и додао да су "све ово биле једностране акције Куртија и његовог режима, а они су награђени добијањем безвизне либерализације, награђени пријемом њихових папира за ЕУ, награђени суштински уласком у Савет Европе да ли ће бити за шест месеци, годину или годину и по потпуно свеједно, биће".

"Следи велика борба за Заједницу српских општина"

Вучић поручује да морамо да радимо и да разговарамо са европским посредницима, као и Албанцима и да покушамо да пронађемо што је више могуће компромисних решења у бројним питањима.

"Ми не можемо да спречимо њихов улазак у неке међународне организације попут Савета Европе, не можемо да спречимо ни њихов улазак у НАТО иако сам рекао да ако од нас очекују аплаузе за тако нешто да их неће добити, али ми то не можемо да спречимо", каже Вучић.

Оно што можемо је, како каже, да разговарамо како да подижемо степен поверења између нас и Албанаца и како да изградимо позицију за неки будући дуготрајни мир.

"Пре свега мора да буде формирана Заједница српских општина", наглашава Вучић.

"ЗСО није и не може да буде невладина организација, она има своја 22 принципа потписана у Бриселу 2015. године. Ту постоје циљеви, организациона структура, то говорим јер би неки други да стављају како треба да изгледа ЗСО, а зна се како она треба да изгледа", рекао је Вучић.

"Само желим да кажем да сада следи велика борба за ЗСО, очигледно је да ће покушавати да кажу да 21 од ова 22 ова принципа није у складу са уставом Косова и да зато неће то да ураде, али видео сам одлучност Американаца по том питању, верујем да ће у наредним месецима који су пред нама коначно моћи да буде завршено", додаје Вучић.

"Саопштили су ми у другој реченици да план мора бити прихваћен"

Председник Србије је рекао да му је у другој реченици на састанку "велике петорке" речено да  морамо да прихватимо план.

"У другој реченици која ми је саопштена речено је  - морате  да прихватите овај план, а ако га не прихватите, јер ми сматрамо да он мора бити прихваћен, суочићете се – под један са прекидом процеса евроинтеграција, под два са заустављањем и повлачењем инвестиција и под три са свеобухватним мерама у економском и политичком смислу које ће нанети велику штету Републици Србији", рекао је председник Вучић.

Затим је, каже председник, то поновљено три пута у току разговара и да је он на то снажно реаговао.

"Нама нема напретка у Европи ако не сарађујемо"

Председник Србије је рекао да смо од доласка Аљбина Куртија на власт имали 288 инцидената, само у овој години 10 тешких инцидената, укључујући и данашње рањавање Миљана Делевића.

"Они траже сукоб јер желе да НАТО уђе у сукоб са Србијом, а да они избегну формирање ЗСО и то је цела њихова тактика", рекао је Вучић.

Председник је рекао да не можемо да променимо чињеницу да су се сви међународни званичници више узнемирили "зато што је Рада Трајковић седела два сата на клупици на административном прелазу него што су Срби шиканирани, хапшени, рањавани".

"Они су дошли са једним планом који смо први пут видели пре 60 дана. Без икакве кривице Србије, није упуцан ниједан Албанац, никога нисмо напали, они су дошли и показали план а онда су на форуму спољних послова то прихватили сви укључујући и пет земаља које нису признале независност Косова јер им је предочено да у плану нема признавања тзв. независности Косова. Тиме је тај план постао не формално али де факто нови преговарачки оквир за Србију. Нама нема напретка у Европи ако не сарађујемо", нагласио је председник Србије.

Вучић је рекао да одувек сматрао да је замрзнути конфликт најгоре решење а да је тражење компромиса једино решење.

"Морамо да разговарамо са свима и да тражимо решење, нама је потребан мир са Албанцима и одговоран приступ", рекао је Вучић.

"Велика је нервоза у Европи, нема толерисања било каквог искакања"

Председник Александар Вучић каже да смо у различитим медијима претходних дана видели прву верзију, која се не разликује много од друге верзије, тзв. француско-немачког плана, који, како каже, више није француско-немачки план, већ нешто много више од тога.

"Плашим се да нико није желео да говори о контексту, околностима и оном са чиме се Србија суочава", рекао је Вучић.

Када гледате неки папир више је него лако пронаћи много замерки, а у овом папиру тешко да можемо било шта да нађемо чиме смо одушевљени, напротив, поручује Вучић.

"Управо због чињенице да су промењене геополитичке околности, велика је нервоза, Европа је у де факто рату како год они говорили, нема толерисања било каквог искакања у политичком смислу и са друге стране желе да у свом дворишту, а Западни Балкан и Србија су њихово двориште, да ту виде све онако како они желе", наводи Вучић.

"Поставља се питање шта је још допринело ситуацији да се изађе са овако оштрим приступом и дозом хитности од стране европских званичника подржаних од стране Вашингтона", истакао је Вучић.

Указао је да је после избијања руско-украјинског сукоба, то постало један од највећих проблема за Србију.

Најпре што смо на радару свима јер нисмо увели санкције Русији, а затим, додаје, због инцидената које је Куртијев режим изазивао.

Председник Александар Вучић обраћа се јавности из Председништва Србије.

Раније данас, присуствовао је седници Владе на којој је, како је саопштено, упознао чланове Владе са ситуацијом, изазовима и тешкоћама пред којима се Србија налази, када је реч о Косову и Метохији.

Председник је информисао чланове Владе о састанку са међународном "петорком", који је одржан у петак.

Вучић је синоћ имао састанак са најближим сарадницима у седишту СНС-а.

Према писању медија, на састанку је било несугласица и позива да се одбију преговори са САД и ЕУ. На те несугласице је, како се наводи, реаговао председник Вучић и рекао да ако неко мисли да може боље од њега да води државу, он је спреман да им то препусти и потом отишао са састанка.

Један од челника Извршног одбора СНС-а Дарко Глишић је након састанка изјавио да ако председник Вучић остане при своме да поднесе оставку, то би био крај Српске напредне странке и крај каријере коју је СНС имао на политичкој сцени Србије.

Више министара, посланика и функционера Српске напредне странке, али и градски и општински одбори напредњака широм Србије пружили су подршку председнику Вучићу у борби за одбрану државних интереса, територијалног интегритета и решавању косовског питања.  

"У самом плану нема експлицитног признавања Косова"

"Приштина тражи сукоб да би Србија ушла у сукоб са НАТО и да би избегла формирање ЗСО", рекао је он.

Како је навео, преговарачи су дошли да Србији предоче свој план, и да нас суоче са оним што су у њега ставили, а у његовом прављењу Сбрија није учествовала ни на који начин.

"У самом плану нема експлицитног признања Косова, иако су прикрили чињеницу да постоји имплицитна обавеза да се не противимо уласку Косова у УН. Они су све то прихватили, тиме је тај план постао дефакто нови преговарачки оквир за Републику Србију", рекао је он.

"Рекао сам шта је за Србију неприхватљиво"

Вучић је напоменуо да је истакао шта је за Србију неприхватљиво и додао да опозиција на том питању неће доћи до власти јер ће он прихватити све на себе и "купити време Србији".

Ипак, Вучић је казао да не можемо да спречимо улазак "Косова" у поједине међународне организације, попут Савета Европе и НАТО и додао да је сигуран у то јер је видео одлучност Американаца да ће то у наредним месецима моћи да буде завршено.

"Следи нам тешка борба за Заједницу српских општина", рекао је Вучић. "Она није и не може бити невладина организација, има своја 22 принципа који су потписани у Бриселу. Зна се како она треба да изгледа."

(Н1, РТС, РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер