Početna strana > Hronika > Vučić u Parizu: Srbija dobila podršku od Makrona za pronalaženje kompromisnog rešenja sa Albancima, nećemo ući u EU pre nego što bude rešeno pitanje KiM; Makron: Francuska će pomoći Srbiji u rešavanju najosetljivijih pitanja na putu ka EU
Hronika

Vučić u Parizu: Srbija dobila podršku od Makrona za pronalaženje kompromisnog rešenja sa Albancima, nećemo ući u EU pre nego što bude rešeno pitanje KiM; Makron: Francuska će pomoći Srbiji u rešavanju najosetljivijih pitanja na putu ka EU

PDF Štampa El. pošta
utorak, 17. jul 2018.

Franuski predsednik Emanuel Makaron je u Parizu, posle razgovora sa srpskim kolegom Aleksandrom Vučićem, izjavio da će Pariz pomoći Srbiji u rešavanju najosetljivijih pitanja na putu ka Evropskoj uniji. Vučić je rekao da očekuje podršku Markona u procesu evropskih integracija Srbije.

Makron se, posle razgovora sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, zahvalio Srbiji na saradnji u borbi protiv terorizma, organizovanog kriminala i ilegalne imigracije, kao i na pozivu da 11. novembra u Beogradu učestrvuje na obeležavanju 100. godišnjice Prvog svetskog rata.

"Moramo da čuvamo mir i stabilnost, da zajednički tražimo rešenja i gledamo u budćnost, a ne samo u prošlost", rekao je Vučić.

On je rekao da je Srbija dobila podršku od Makrona za pronalaženje komprimisnog rešenja sa Albancima na Kosovu kako bi se "obezebedio trajni mir za sve ljude koji žive na našim prostorima".

Vučič je rekao da je sa Makronom razgovarao o budućnosti Srbije i regiona kao i o dijalogu Beograda i Prištine, o bilaterlanim odnosima i o "srpsko-francuskom iskrenom i dugotrajnom prijateljstvu koje ne traje decenijama već vekovima".

"Makron je bio zaintersovan kako ćemo se boriti za rešavanje problema u okviru migrantske krize da ćemo držati i pod kontrolom, ali u skladu sa najvišim standardima tretiranja ljudi kako to Francuska i Makron zahtevaju", rekao je Vučić.

On je rekao da su se fokusirali na budućnost i da bilateralna saradnja napreduje posebno na ekonomskom planu.

Vučić se kratko obratio i na francuskom jeziku i čestitao pobedu reprezentaciji Francuske na Svetskom prvenstvu.

Dan posle sastanka sa Makronom u Briselu je zakazana nova runda dijaloga predsednika Srbije i Kosova, Aleksandra Vučića i Hašima Tačija, uz posredovanje visoke predstavnice EU Federike Mogerini.

Vučić: Ima napretka u istrazi ubistva Olivera Ivanovića

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da su srpski istražni organi napredovali poslednjih nedelja u istrazi ubistva lidera Građanske inicijative SDP Olivera Ivanovića i da je uveren da će biti učinjeno sve da taj slučaj bude rešen, ali da u ovom trenutku još nema lica koje bi bilo osumnjičeno za taj zločin.

U izjavi novinarima nakon susreta sa predsednikom Francuske Emanuelom Makronom, Vučić je rekao da, nažalost, Beograd nema efektivnu vlast na Kosovu i da Srbija nije mogla da sprovede uviđaj niti je imala pravo da vodi istragu, već su to učinile prištinske vlasti.

"Sve podatke smo dostavili Prištini i spremni smo u svakom trenutku da sarađujemo jer je to za nas ključno pitanje. Tražili smo od nekih stranih službi satelitske snimke da vidimo gde su se sakrile ubice, ali su nam rekli da ništa ne može da se iskoristi iz tih snimaka jer je bila magla. Mi smo, uprkos tome, tražili da ih dobijemo, ali ih nismo dobili", rekao je Vučić.

On je dodao da nema savršenog zločina već samo velike potrebe i velike nade da će i taj zločin biti rešen.

"Ja sam u to uveren. I ne pitam ko može da nam pomogne, već sam siguran da će sve biti urađeno da se i to reši. To je za nas jedno od ključnih pitanja", rekao je Vučić.

Vučić: Ne čudi me proslava uspeha fudbalske reprezentacije uz ustaške pesme u Hrvatskoj; kako ide ona (Tompsonova) pesma „Geni kameni, 'nije dobra '45, raselili nas diljem sveta“ 

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u Parizu da ga ne čudi proslava uspeha fudbalske reprezentacije u Hrvatskoj pevanjem ustaških pesama, ali da je njegov posao da sa Zagrebom ima dobre i sve bolje odnose.

U obraćanju srpskim novinarima posle sastanka s francuskim predsednikom Emanuelom Makronom, Vučić je rekao da ima pravo da ne navija za Hrvatsku i dodao da neće da "izgovori nijednu ružnu reč" jer su Srbiji "potrebni dobri i bolji odnosi u budućnosti".  

"Ja sam reagovao posle prve utakmice. U svakom trenutku sam pokazivao poštovanje prema Hrvatima, govorio da igraju odličan fudbal. Rekao sam samo, kao što svako ima pravo da navija za njih, imam pravo da ne navijam za njih. Jesam li nekoga uvredio? Ne", naveo je srpski predsednik.  

Naveo je da su 1992. godine spaljene sve kuće njegovih stričeva, braće od stričeva, tetke, njegovog oca, kao i kuća koju su njegov otac, brat i on zidali.  

"Sve su spalili. Ja treba da kažem 'divno, sad moram da navijam'. Pa ne moram. Moje je da vodimo dobru politiku s Hrvatima, da imamo dobre i sve bolje odnose. Imaćemo sve bolje odnose, moje je da brinem o hrvatskoj manjini u Srbiji, da brinem o srpskom življu, da nešto, ako mogu, učinim da se oni osećaju slobodnije i sigurnije u Hrvatskoj, iako je to teško", kazao je Vučić.  

On je kazao da je za Srbiju 1941. godina bila teška i naveo delove pesme hrvatskog muzičara Marka Perkovića Tompsona u kojoj se 1945. godina prikazuje kao loša za hrvatski narod.  

"I sledeći put će da budu iste te pesme. Kako ide ona (Tompsonova) pesma Geni kameni, 'nije dobra '45, raselili nas diljem sveta'. Za nekog je dobra '41, a za nas je bila teška, ružna i očajna. Za nas je '45. godina konačnog oslobođenja od nemačkog nacizma, hrvatskog fašizma, italijanskog, bugarskog, mađarskog", dodao je predsednik Srbije.  

"Ne želim da govorim o ratu, Srbija će biti sačuvana od sukoba"

Upitan da prokomentariše izjavu kosovskog premijera Ramuša Haradinaja da će u slučaju podele teritorije doći do novog rata, Vučić je rekao da on ne želi da govori o ratu i da će Srbija biti sačuvana od sukoba.  

"Ne volim kada lideri drugih naroda govore o ratu, mi rat ne želimo i daćemo sve od sebe da naš narod i našu zemlju sačuvamo od bilo kakvih sukoba", kazao je Vučić.  

On je dodao da je danas video da "još neko nešto poručuje" o ratu, ali da je njegova poruka da će biti sačuvan mir.  

"Kada stalno pominjete tu reč rat i kada to stalno rade Orić i Haradinaj, onda ne možete da kažete da je to bezveze i da su to gluposti. Stara izreka kaže, kad kod Čehova vidite u prvom činu okačenu pušku, ta puška će da opali u trećem činu", naveo je Vučić.  Rekao je da misli da će Srbija imati podršku Makrona u pronalaženju kompromosnog rešenja za Kosovo, da se nada i podršci nemačke kancelarke Angele Merkel, i dodao da "onda neka nada postoji".  

"Ako ostane zamrznut konflikt na Kosovu, računajte da nema evropske perspektive, računajte da dolazi smanjenje investicija", naveo je srpski predsednik.  

On je kritikovao one koji misle da bi Srbija trebalo da "pokazuje mišiće".  

"Sa čime da pokazujemo mišiće? Sa nula migova, koliko ste mi ostavili u ispravnom stanju, sa dva stara helikoptera, sa starim puškama? Sa tim da pokazujem mišiće? A čiju decu da šaljem? I danas kada imamo mnogo više oružja, ne pokazujemo mišiće, jer nemamo decu za bacanje. A to oružje nam služi kako odvraćajući faktor za sve ludake koji bi da pomisle da mogu Srbiju da porobe", naveo je Vučić.

Vučić: Makron obećao da će doći u Srbiju

Pariz -- Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Parizu sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom koji je obećao da će doći u Srbiju.

Vučić je rekao da je sa Makronom razgovarao o budućnosti Srbije i regiona kao i o dijalogu Beograda i Prištine, o bilaterlajnim odnosima i o "srpsko-francuskom iskrenom i dugotrajnom prijateljstvu koje ne traje decenijama već vekovima". 

Francuski predsednik Emanuel Makron rekao je posle susreta s predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem da Francuska želi da pomogne Srbiji na putu ka Evropskoj uniji i zahvalio na pomoći Srbije po pitanjima bezbednosti i borbe protiv organizovanog kriminal i ilegalne migracije.

"Srbija je angažovana u pregovorima o pristupanju EU... Želimo da budemo ti koji će joj pomoći na tom putu da biste rešili najosetljivija pitanja", rekao je Makron na zajedničkoj konferenciji za novinare s Vučićem u Jelisejskoj palati. 

Makron je rekao da stogodišnjica Prvog svetskog rata podseća kako su se nekad Francuska i Srbija borile kao saveznici i dodao da su srpski i francuski vojnici ponovo danas zajedno u mirovnim misijama, na primer u Maliju i u Libanu. 

"Zahvaljujem na pomoći po pitanju bezbednosti, organizovanog kriminala i imigracije, Srbija je neophodan partner, rekao je Makron. 

On je rekao da podržava stabilnost celog regiona, svake zemlje regiona i pozvao ih da ne popuste pod bilo kakvom stranom pretnjom. 

Francuski predsednik Emanuel Makron prihvatio je poziv da dođe u Srbiju, a predsednik Aleksandar Vučić rekao da se nada da će to da bude što pre. 

Makron je prethodno na zajedničkoj pres konferenciji rekao da je zahvalio Vučiću na pozivu i da želi da išpostuje preuzeti poziv, dok je srpski predsednik u novinarima preneo da je danas molio Makrona da Srbiju poseti što pre. 

"Ja sam danas uspeo, mučio sam, mučio predsednika Makrona da mi obeća da će da dođe u Srbiju a ne samo ja ponovo u Pariz i na kraju sam uspeo i rekao sam da ću to da kažem srpskoj javnosti i da se on ne ljuti zbog toga", rekao je Vučić i obratio se Makronu recima: "Mi vas očekujemo punog srca i da to bude što pre", rekao je Vučić. 

"I ja sam to potvrdio", rekao je Makron i zahvalio.

Makron: Ako ispunite sve, ulazite u EU 2025.

Francuski predsednik je rekao da je neophodno reformisati EU pre 2025.

- Srbija je počela pregovore sa EU. Data je 2025. godina kao okvirna. Treba da gledamo ključne stvari. Ako se ništa ne uradi do tada u smislu reformi i onog što se zahteva u pregovorima, Srbija ne može ući tada u EU. Ako Srbija ispuni kriterijume i napreduje brže nego što je predviđeno, onda pregovori mogu da budu zaključeni. EU mora da se reformiše zbog sebe same. U dijalogu koji imamo sa Srbijom, treba da odgovaramo na pitanje koja su pred nama. Ako je urađeno sve ono što je predviđeno, Srbija će ući 2025 godine u EU - istakao je on.

Vučić: Srbija neće ući u EU pre nego što bude rešeno pitanje Kosova

Vučić je naveo da Srbija neće ući u EU pre nego što bude rešeno pitanje Kosova.

- Da li ćemo u tome uspeti, ja nisam preveliki optimista, ali ću se boriti da u tome uspemo. Posvetićemo se rešavanju svih problema. Razgovarali smo o regionalnoj ekonomskoj zoni na Balkanu, to je veoma važno To nije stvaranje nikakve nove Jugoslavije. To je stvaranje boljih uslova za investitore i nije supstitucija za EU. Za nas je važno da imamo Francusku za svog prijatelja i saveznika - rekao je predsednik Srbije.

 Vučić je naveo i da mu je Makron čestitao na pobedi Đokovića na Vimbldonu, rekavši da je to nezvanično prvenstvo sveta, a tom prilikom on je francuskom predsedniku čestitao na pobedi francuske reprezentacije na Svetskom prvenstvu u fudbalu.

Pariz -- Razgovori u četiri oka francuskog predsednika Emanuela Mkrona i predsednika Srbije Aleksandra Vučića završeni su u trajali su duže nego što je bilo predviđeno.

Naime planirano je da tet-a-tet razgovor dva državnika bude polučasovni, a trajao je pun sat.

Šef francuske drzave dočekao je predsednika Vučića, uz vojne počasti, prisutnu gardu, ispred Jelisejske palate, nakon čega su započeli razovore.

Ovaj susret dvojice predsednika održava se u važnom trenutku, dan uoči nove runde dijaloga u Beograda i Prištine u Briselu, a prema ranijoj najavi Vučić i Makron će razgovarati o bilateralnim odnosima, naročito o ekonomskoj saradnji, situaciji u regionu, sa posebnim osvrtom na briselski dijalog i evropskim integracijama Srbije. 

Nakon tet-a-tet razgovora predsednicima će se pridružiti saradnici na radnom ručku, koji predsednik Makron priređuje u čast srpskog kolege u Jelisejskoj palati. 

Posle ručka predsednici će se obratiti novinarima. 

Vučić i Makron razmenili su i poklon. Predsednik Srbije je francuskom kolegi poklonio specijalnu ediciju Aleksandrović vina u drvenoj kutiji sa ključem i Ratni dnevnik od 7. septembra 1918 godine, kopija sa prevodom na francuski, sa porukama, čestitkama, Stojana Protića i Poenkarea. Makron je Vučiću poklonio takođe vino, ako i specijalne držače za boce za vino. 

Poseta predsednika Vučića Francuskoj je od velikog značaja za Srbiju imajući u vidu da je poslednji put jedan šef države boravio u Beogradu pre 18 godina, a tada je to bio Žak Širak. 

Vučić je uoči odlaska u Pariz rekao da mnogo očekuje od razgovora sa predsednikom Makronom. "Mislim da je taj susret veoma važan za Srbiju. Nismo imali takvu komunikaciju u prethodnom periodu sa više francuskih predsednika i njihovih srpskih kolega", rekao je predsednik Srbije.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovaraće danas u Parizu s predsednikom Francuske Emanuelom Makronom.

Sastanak u Jelijsejskoj palati zakazan je za 13.30 posle čega je predviđen ručak i zajednička konferencija za novinare.

Prema najavama iz Beograda, dvojica predsednika razgovaraće o bilateralnim odnosima - ekonomskoj saradnji i pokrenutim i planiranim zajedničkim projektima u Srbiji, regionalnoj situaciji sa akcentom na dijalog Beograda i Prištine.

Razgovaraće se i o evropskim integracijama Srbije i Makronovom vidjenju aktuelne situacije u EU, kao i njegovim idejama za reformu EU i globalnim pitanjima s obzirom na ulogu Francuske u međunarodnoj politici, naveli su iz kabineta predsednika Srbije.

Dan posle sastanka sa Makronom u Briselu je zakazana nova runda dijaloga predsednika Srbije i Kosova, Aleksandra Vučića i Hašima Tačija, uz posredovanje visoke predstavnice EU Federike Mogerini.

Nikola Selaković: Ko je još iz regiona imao tu čast da ga tako prima Makron?

Generalni sekretar predsednika Srbije Nikola Selaković izjavio za TV Prva da ni jedan državnik našeg regiona nije imao čast da razgovara s Makronom kao Vučić.

Podsetimo, predsednik Srbije Aleksandar Vučić stigao je u Pariz sinoć, a danas će razgovarati s francuskim predsednikom Emanuelom Makronom, koji će u Jeliselskoj palati prirediti i radni ručak za gosta iz Srbije.

Kako je najavljeno iz Predsedništva Srbije Vučić i Makron razgovaraće o niz važnih pitanja, od kojih je jedno i dijalog Beograda i Prištine, na koji Vučić odlazi odmah nakon Pariza.

Govoreći o današnjoj poseti Parizu, Selaković ističe da je predsedniku Srbije Makron ukazao poštovanje i čast.

"Ko to ne razume o čemu govorim, neka mi kaže ko je iz regiona imao priliku da ga tako primi Makron", kazao je on i napomenuo da će, odmah nakon razgovora i radnog ručka Makron, zajedno s Vučićem, održati konferenciju za štampu.

Prema rečima Selakovića, ova poseta je važna jer uloga Makrona i Francuske u svetu raste, a Makron je jedan od prvih lidera. "Zato ovaj sastanak je za našu državu veoma važan", rekao je Selaković.

Joksimović: Francuska je sve važnija u EU, zato je Vučićeva poseta važna

Predsednica Centra za spoljnu politiku Aleksandra Joksimović kaže da je veoma važna poseta predsednika Srbije Aleksandra Vučića Francuskoj i sastanak sa predsednikom te zemlje Emanuelom Makronom, jer Francuska ima sve snažniju ulogu u EU.

"Posle Bregzita jača uloga Francuskeu EU, i ne samo posle Bregzita već posle pobede Makrona. Francuska je zajedno sa Nemačkom čini ključnu osovinu EU", rekla je Joksimović.

Ona je dodala da Makron svojom "agilnošću" širi broj tema kojima se bavi i koje su mu u fokusu, te da Francuska do sada nije bila mnogo angažovana oko normalizacije odnosa Beograda i Prištine, ali da i tu treba očekivati promenu.

"Francuska ima svoje stavove, koje ne očekujem da će menjati. U procesu pregovora nije davala konkretne impute, kao Nemačka. Nemačka je i dalje kao pojedinačna zemlja ključna za određena pitanja u EU i svojom snagom i uticajem može nametnuti određena rešenja", pojasnila je Joksimović.

Dodaje da Francuska ima sve snažniju ulogu i da je zbog toga današnja poseta predsednika Srbije izuzetno značajna. Joksimović podseća da se ove godine obeležava 100 godina od Prvog svetskog rata, to su bili zlatni trenutci Srpsko- Francuskih odnosa.

Upitana da prokomentariše nedavne izjave Makrona da nema proširenja dok se EU ne konsoliduje ona je rekla da proces konsolidacije EU i proces proširenja dva komplementarna procesa, te da moraju teći paralelno.

"EU mora pronaći nekakvo novo ustrojstvo funkcionisanja zarad sopstvenog opstanka i napretka. Sa druge strane bez integracije Zapadnog Balkana nemoguće je zaokružiti bezbednosni perojekat EU", zaključila je ona.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner