среда, 27. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Били смо непоуздан партнер Немачке и нисмо умели да будемо савезник, имам велику трему пред сусрет са канцеларком Меркел
Хроника

Александар Вучић: Били смо непоуздан партнер Немачке и нисмо умели да будемо савезник, имам велику трему пред сусрет са канцеларком Меркел

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 11. јун 2014.

Председник Владе Србије Александар Вучић истакао је, пред разговоре с канцеларком Ангелом Меркел, да је Србији потребна шанса и да жели савезништво Немачке.

Србија је мала земља, која жели да решава своје проблеме, не улази у сукобе са било ким у региону и свету и окреће се својој европској будућности, навео је српски премијер у ауторском тексту објављеном у високотиражном немачком Франкфуртер алгемајне цајтунгу (ФАЗ), и додао да је наша земља постала поуздан партнер и да жели Немачку за савезника.

Признао је да Србија и њени политичари, укључујући и њега самог, деведесетих година прошлог века нису добро разумели свет око себе, као ни сопствене потребе. У то време, констатује Вучић, нисмо имали савезнике, јер их нисмо ни тражили, а никога нисмо ни слушали.

"Разуме се, у тим деведесетим, ми смо поражени на сваком плану и цену тог тешког пораза и такве политике плаћамо и данас", оценио је Вучић.

"Нимало чудно, Срби и Србија никада нису уживали велику популарност и наклоност немачког народа и државе, делимично и због тога што су наша руководства увек мислила да политичким триковима освоје подршку и поверење најзначајније европске силе. Били смо непоуздан партнер и нисмо умели да будемо савезник", објаснио је Вучић.

Ствари данас, према његовим речима, у многоме стоје другачије, не зато што се Србија у корену променила - биће потребно још година да се то суштински догоди - већ зато што смо, данас, потпуно свесни да, онако како не можемо да обмањујемо свој народ, то не можемо и не смемо ни да покушавамо у међународној арени.

"Зато, ако ништа друго, сасвим је извесно да оно што обећамо, или кажемо да ћемо да учинимо, то заиста и урадимо, а у лице, јасно и без увијања морамо да кажемо шта је оно што нисмо у стању да направимо. Чини ми се, после Бриселског споразума и постизања договора са Приштином, после јасне и недвосмислено стабилизаторске улоге Србије у целом региону, као и почетком спровођења тешких економских реформи, да ћемо, можда, после много година, добити прилику од немачке државе да будемо третирани онако како Немачка третира наше суседе", поручио је Вучић пред посету Берлину, на позив канцеларке Меркел.

Србији су потребни шанса и мало, мало више поверења, истакао је премијер и додао да неку врсту скепсе и подозривог односа према Србији и данас осећа код дела немачких парламентараца, "задужених за проналажење, по сваку цену, само лошег, а не случајног избегавања да се виде многе добре ствари и промене које доносе другачију будућност целом Западном Балкану".

Србија у тој великој глобалној игри разуме многе примедбе које јој се стављају на терет поводом најновије украјинске кризе, истакао је Вучић подсећајући да је Србија, на изненађење многих, јасно подржала територијални интегритет и суверенитет Украјине у њеним међународно - правно признатим границама, али да, из економских и политичких разлога, није увела санкције Русији.

Пред нама су, према његовим речима, бројни задаци - они на економском пољу, који су свакако најтежи, али и они политички, који и даље вуку трагове прошлости и прете да нас оставе у њој, као што су Косово, Босна и многи други.

Србија у решавању проблема Западног Балкана, чак и тамо где се њен став разликује од немачког, зна да, без помоћи и подршке немачке државе, ништа неће моћи да уради, додао је и оценио да Србија, по први пут у својој историји, а и он, као њен премијер, могу слободно и без било каквог устручавања да кажу да желимо Немачку за савезника, не зато што Немачка има паре, а ми смо много паметни па ћемо да се "огребемо" и нешто узмемо за себе, већ због тога што смо спремни да учимо од Немаца и других Европљана и поштујемо оне који су испред нас.

"Не стидим се да кажем, на неуобичајен начин за оне који воде Владе својих земаља, да сам почаствован и да имам велику трему пред сусрет са канцеларком Ангелом Меркел. Сви који ме познају добро знају да се не улизујем никоме. Ту трему и стрепњу имам не због личног, политичког, или било каквог другог страха, или бриге, већ због Србије, наше будућности, а знам колико нам та будућност зависи од става канцеларке Меркел и немачке државе. Ми Немачкој не можемо много да помогнемо, осим да гарантујемо пуну стабилност Балкана, без сукоба и турбуленција и да ћемо бити поуздан пријатељ и у тренуцима када то неће бити тако и толико лако, као што је данас", подвукао је Вучић.

Српски премијер је изразио захвалност канцеларки Меркел и немачком народу на великој помоћи и подршци коју смо као земља добили после катастрофалних поплава које су нас задесиле, поручивши да Срби то неће заборавити.

Србија иде напред у Европу и моли и очекује подршку Немачке за тај пут, закључио је премијер Вучић у ауторском тексту у Франкфуртер алгемајне зајтунгу.

(РТС)

Александар Вучић: Србија жели да своје обавезе према чланству у ЕУ жели испуни до 2019. године

БЕРЛИН - Србија постаје стуб стабилности у региону и своје обавезе према чланству у ЕУ жели да испуни до 2019. године, поручио је у интервјуу за "Тагешспигел" премијер Александар Вучић.

"Ми смо веома амбициозни и желимо свој рад да окончамо до 2019. године. Али онда, неће зависити од нас, већ од Немачке, Аустрије и других земаља, чланица ЕУ, да ли ће Србију прихватити или не", одговорио је Вучић на питање када рачуна са пријемом Србије у ЕУ.

Упитан да ли би било боље да се све земље Западног Балкана заједно приме у ЕУ, премијер Србије, који се данас састаје са немачком канцеларком Ангелом Меркел, сматра да би то била једна страшна порука за српски народ.

"Ми, као Србија, желимо да будемо вредновани. Ако нас буду све заједно вредновали, то би могло значити да бисмо ми морали да платимо, ако неко није урадио свој домаћи задатак. Тада ми не бисмо у наредних 15 година могли да дођемо у ЕУ.То би била страшна порука за српски народ", истиче је Вучих.

Када је реч о односима Београда и Приштине, Вучић је истакао да Србија даје свој максимум у нормализацији односа.

"После споразума из априла прошле године, ми смо пуно од тога имплементирали. И недавно смо постигли један коначни договор у области правосуђа и правних питања, који би требало да буде најважнији договор од постизања бриселског споразума", рекао је Вучић.

Он је додао да албански политичари са Косова, међутим, сада нису желели да се сретну са српским због тамошњих избора и интерних прилика.

"Ја сам, међутим, апсолутно сигуран да ћемо ми ускоро остварити напредак, што би за обе стране било важно", рекао је Вучић.

Када је реч о региону, Вучић је подсетио да је његова прва посета, као шефа владе, била у Сарајеву с циљем да подржи територијални интегритет и суверенитет БиХ, иако Србија има са Републиком Српском посебне везе.

" Ми имамо, такође, веома добре односе и са Македонијом и верујем да Србија постаје стуб стабилиности у региону, другачије него што је била у претходним временима", додао је он.

Осврћући се на период 90-их година, Вучић каже: "Ми се трудимо да променимо наш стил размишљања."

Како каже, није му тешко да призна да је починио грешке.

"Боље је то признати и грешке не понављати. Ми смо онда за те грешке платили страшну цену и сада морамо веома озбиљно да радимо да би проблеме решили", рекао је Вучић.

Вучић се осврнуо и на актулено питање Украјине, истакавши да Србија подржава територијални интегритет и суверенитет те земље, чланице УН, што је "у пуној хармонији са вредностима ЕУ и копенхашким критеријумима и свим другим међународним правилима".

Он је навео да Србија није увела санкције и да "за то имамо довољно економских и политичких разлога".

"То не значи да смо сагласни са свим потезима Русије", рекао је Вучић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер