Početna strana > Hronika > Aleksandar Vučić: Bez saradnje sa EU ugrožen ekonomski opstanak Srbije
Hronika

Aleksandar Vučić: Bez saradnje sa EU ugrožen ekonomski opstanak Srbije

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 20. decembar 2012.

BEOGRAD - Prekid saradnje sa Evropskom unijom ugrozio bi ekonomski opstanak zemlje, izjavio je danas prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar odbrane Aleksandar Vučić.

On je odgovarajući na "prozivke" poslanika DSS, koji se protive bilo kakvoj saradnji sa EU, izjavio da bi najlakše bilo reći da nećemo da sarađujemo sa EU, ali da on to ne može da kaže, jer bi tako bila urušena pozicija Srbije, a nasuprot tome saradnja sa EU je, kako je naveo, jedini mogući način da s odgovorno ponašamo danas u Srbiji.

"Nije zabranjeno raspravljati o lošim stranama EU, ja samo mislim da je od ključnog značaja da budemo racionalni i razumni i da razmišljamo šta nam to donosi, a šta odnosi. Jeste problem što su 22 od 27 zemalja članica EU priznale nezavisnost Kosova, ali ukoliko bismo prekinuli naše odnose sa EU bio bi ugrožen ekonomski opstanak zemlje", rekao je Vučić u Skupštini Srbije.

Nakon što su poslanici DSS poručili da je za njih neprihvatljivo učešće srpskih vojnika u mirovnim operacijama koje organizuje EU i da put u Uniju ne obezbeđuje dobrobit građana Srbije, Vučić je rekao da o značaju saradnje sa EU ne govori zato što više voli Berlin, Brisel i Pariz od Beograda i drugih gradova u Srbiji, već zato što ne zna kako bi Srbija izmirivala svoje obaveze da nema pomoći EU.

"Da bismo od najgoreg u regionu došli do toga da pristojno živimo moramo mnogo stvari da promenimo i u tom smislu nam je važno da Evropska unija želi da nam pomogne. Sto sedamdeset milona evra dobijamo za popunu budžeta iz EU. To su džabe pare, to nam niko nije dao. Neću da kažem da je 170 miliona važnije od granice i našeg naroda, ali neću da kažem ni da je nevažno", naveo je Vučić.

On je kazao da Srbija ima ogromne probleme - nezaposlenost, budžetski deficit i najmanja primanja u regionu i da bi najlakše bilo reći da nećemo da sarađujemo sa EU.

"Ne mogu to da kažem, najlakše bi bilo da ponovim to što vi kažete, to bi verovatno najveći deo naroda želeo, ja ne mogu, ne zbog biračkog tela, već što bismo time urušili poziciju Srbije", odgovorio je prvi potpredsednik Vlade Srbije poslanicima DSS.

On je dodao da razume svaku politiku, pa i politiku DSS, ali da je saradnja sa EU "jedini mogući način da se odgovorno ponašamo danas u Srbiji".

"Neko je trebalo da isplati pre dva dana 4.000 dinara najsiromašnijim penzionerima, da li mislite stvarno da je to naša privreda stvorila", rekao je Vučić i dodao da ovih dana očekuje potvrdu za ruski kredit od 300 miliona evra, ali i za još jedan povoljniji kredit, ne precizirajući od koga će to biti.

Poslanik Demokratske stranke Konstantin Samofalov u raspravi je podržao stav prvog potpredsednika vlade ocenivši da su "alternative politici pridruživanja EU pogubne za Srbiju".

"Srbija pripada Evropi i postaće članica EU, zbog čega je dobro da pokažemo interes, da preuzmemo odgovornost za učešće u zajedničkoj bezbednosnoj i odbrambenoj politici EU", kazao je Samofalov.

Država će se izboriti s korupcijom

Vučić je izjavio je da su dosadašnje aktivnosti u borbi protiv kriminala i korupcije tek početak obračuna i da je siguran da će država na kraju pobediti.

“I dalje govorim da smo tek na početku i da sam jedino siguran da će država pobediti. Neće to biti laka borba”, rekao je Vučić u Skupštini Srbije, odgovarajući na pitanja poslanika.

Na opasku poslanika LDP da u Srbiji ima gorih i težih stvari od korupcije i postavili pitanje šta je sa formiranjem anketnog odbora o ubistvu dvojice gardista na Topčideru, Vučić je rekao da se ne slaže da je lakše boriti se protiv korupcije nego obavljati druge državne poslove. "Čini mi se da to govore oni koji u tome nisu de fakto učestovali. Da jesu, onda bi znali da je teško pronaći teži posao od toga”, kazao je Vučić.

Na pitanje o stradalim gardistima Včić je rekao da nadležni državni organi uvek rade svoj posao i da je Ministarstvo odbrane spremno da učestvuje u radu bilo kakvog anketnog odbora ako može da razjasni situaciju.

Pošto ga je Nataša Mićić iz LDP pozvala da obrazloži što je kao predstavnik SNS proteklih godina smatrao da učestvovanje srpskih vojnika u mirovnim misijama predstavlja kršenje politike vojne neutralnosti i tajno učestvovanje u misijama NATO, Vučić je rekao da je bio dovoljno fer da prizna da ranije nije razumeo važnost i značaj tog pitanja.

On je kazao da Srbija učešćem u njima značajno podiže svoj ugled u svetu, a da su srpski vojnici najbolji ambasadori.

Mićić je rekla i da bi bilo važno da Vučić objasni zašto je američkog sekretara za odbranu Leona Panetu zamolio da pripadnici NATO snaga ostanu na Kosovu, na šta je Vučić odgovorio da je to učinio jer je to u interesu srpskog naroda koji živi na Kosovu.

“Moj posao je da zastupam intrese Srbije i građana, tako sam se ponašao i tako ću se ponašati”, poručio je Vučić.

Na pitanje o učešću Srbije u vojnim savezima, ministar odbrane je kazao da na svakom mestu zastupa politiku Srbije, a to je vojna neutralnost.

“Niti ćemo biti član NATO, niti OKVD, niti bilo koje druge organizacije. Svima smo to rekli, i predstavnicima NATO zemalja. Tu nema nikakvih skrivanja, niti posebnih igara i igrica”, rekao je Vučić i dodao da Srbija ima posmatrače u NATO.

Vučić je najavio da je godišnji plan učešća pripadnika VS I MUP-a u multinacionalnim operacijama za 2013. godinu već u proceduri i da će poslanici o tome razgovarati u januaru.

On je dodao da će naredne godine, kada su mirovne operacije u pitanju, biti i nekih novih stvari, ali da Srbija gleda da uvek izbegne svaku vrstu rizika za svoje vojnike.

“Posao vojnika i policajaca je užasno težak. Veoma cenim posao manekena, ali oni ne mogu da poginu. Vojnički zadatak je težak, mi političari ne možemo da stradamo tako što ćemo da idemo uz stepenice u Skupštini”, rekao je Vučić.

Vučićev prethodnik na funkciji ministra odbrane Dragan Šutanovac je, uz napomenu da je plan za ovu godinu upućen parlamentu na vreme, ali da zbog izbora nije i usvojen, upitao da li refundacije za učešće u mirovnim operacijama idu u budžet Srbije ili u budžet Ministarstva odbrane.

Vučić mu je odgovorio da nema bojazni od nedobijanja novca na račun Ministarstva odbrane što se tiče UN. On je precizirao da je ukupan iznos za učešće pripadnika VS, koji će Srbiji biti uplaćen u 2012. godini, 107 miliona dinara, a da su UN ovog meseca uplatile 245.000 dolara.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner