Početna strana > Hronika > Aleksandar Popović: Partneri DSS-a ne mogu biti evrofanatici
Hronika

Aleksandar Popović: Partneri DSS-a ne mogu biti evrofanatici

PDF Štampa El. pošta
subota, 24. mart 2012.

PARTNERI DSS posle narednih izbora ne mogu da budu evrofanatici, niti oni koje hrle ka članstvu u NATO. Savez je moguć samo sa strankama kojima je na prvom mestu Srbija.

To je poruka Aleksandra Popovića, potpredsednika DSS i kandidata te stranke za gradonačelnika Beograda.

* Šta bi DSS promenio u državi ukoliko bi bio u prilici da posle izbora učestvuje u novoj vladi?

- Pre svega politiku koja je vladajuća, a koja je definisana pokličem "Evropa nema alternativu".

* Ni stranke vlasti u kampanji ne insistiraju na toj paroli već obećavaju bolji život, reforme, zapošljavanje...

- Ni tu mantru, kao ni toliko puta korišćenu parolu da su Evropa i Kosovo dva koloseka, nećete čuti u ovoj predizbornoj kampanji. Vidimo da čelnici stranaka vlasti karakterišu Vladu kao "mlitavu", kao Vladu koja govori "laži i bajke". To ponašanje koalicionih partnera dovoljno govori da je ova vlada bila loša, jer da je bila dobra, svi bi se ponosili svojim učešćem u njoj. Skidaju se značke sa revera, prave nove političke formulacije, kao da svako pokušava da pobegne od učinka ove vlade.

* Sa kojim strankama ne biste mogli da pregovarate posle izbora oko formiranja nove vladajuća koalicije?

- Svakako da razgovor na tu temu nije moguć sa evrofanatičnim i strankama koje se zalažu za ulazak Srbije u NATO.

* Nikolić kaže da će po zatvaranju biračkih mesta prvo pozvati Koštunicu na pregovore. Verujete li u dogovor sa SNS oko postizbornog saveza?

- Naši su programi u nečemu slični, u nečemu se razlikuju. I sličnosti i razlike biće teme ozbiljnog razgovora nakon izbora.

* Hoće li vaš uslov za savez biti prekidanje evropskih integracija i ozvaničenje političke neutralnosti Srbije?

- Politika DSS je potpuno jasna, i duboko verujemo da je u najboljem interesu Srbije. Uostalom, postoji li bilo ko ko može danas da kaže da zna šta će biti sa EU, kada će Srbija moći da postane njen član, i, naravno, ključno pitanje, da li bilo ko u Srbiji veruje da dalje odricanje od Kosova i Metohije neće biti uslov za evropske integracije? Odgovori su, bez obzira na to da li su glasno iskazani, očigledni.

* Kojim putem krenuti ako ne u pravcu EU?

- Ako poštujemo sopstveni Ustav, ako se ne odričemo sopstvene zemlje, sasvim je jasno da je politika neutralnosti zapravo jedina moguća politika za Srbiju u ovom trenutku. I za to nije odgovorna Srbija, već EU.

* Optuživali ste vlast da je formirana uz pomoć stranih ambasadora i tajkuna.

Očekujete li da se to ponovi?

- Nema potrebe da spekulišemo o bilo čemu što se događalo u prošlosti. Nju sasvim lepo opisuju depeše iz američke ambasade u Beogradu koje je objavio "Vikiliks". U njima vidite sve, i ko je šta govorio, i ko se kako ponašao, i ko je imao redovne sastanke u ambasadi. Vidite, takođe, i kako je ova vlada formirana, vidite i da jedini politički faktor u Srbiji na koji američka ambasada nije mogla da utiče jeste DSS i Vojislav Koštunica.

* Spekuliše se da stranci već sugerišu SNS da ne planiraju savez sa vama...

- Šta će biti u budućnosti, videćemo.

* Kakvim rezultatom biste bili zadovoljni posle izbora, istraživanja vam "daju" najviše između pet i sedam odsto...?

- Ne verujem onome što kažu "istraživači", jer veliki broj njih ili ne zna da radi svoj posao, ili pokušava da utiče na javno mnjenje. Biću zadovoljan onim rezultatom koji će DSS dobiti izlažući, pristojno i odgovorno, bez uvreda i niskih udaraca, svoj program. A, rezultat će biti bolji od onoga koji "daju" istraživanja koja spominjete.

* Hoće li lider DSS Vojislav Koštunica biti kandidat vaše stranke za premijera Srbije?

- Demokratija je suštinski vezana za slobodne i fer izbore, a na za pravljenje vlade. Uostalom, vlade se stvaraju i u diktaturama. Smisao izbora je da se na njima građani izjasne o političkim programima, a ne u tome da budu neka nevoljna predigra za podelu fotelja. Za DSS je ključno da politika političke i vojne neutralnosti Srbije dobije podršku građana. A sva će se druga pitanja rešavati nakon izbora.

* Zašto ste kao kandidat za gradonačelnika Beograda odabrali baš cvet različak kao simbol kampanje?

- Počinje proleće, različak je cvet koji se sadi od marta, a cveta i u maju. Verujemo da je naš program različit od drugih, verujemo da nismo svi isti. Nećemo svojom kampanjom nikoga uvrediti, predlagaćemo realna i ostvariva rešenja. Imaćemo, dakle, potpuno atipičnu kampanju, cilj nam je da se ne samo idejama, programom i ljudima, već i kampanjom izdvojimo od drugih i pokažemo da izborna kampanja nisu neophodno samo fraze i rovovska borba. Jer nismo svi isti.

(Večernje novosti)