петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Поповић: Партнери ДСС-а не могу бити еврофанатици
Хроника

Александар Поповић: Партнери ДСС-а не могу бити еврофанатици

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 24. март 2012.

ПАРТНЕРИ ДСС после наредних избора не могу да буду еврофанатици, нити они које хрле ка чланству у НАТО. Савез је могућ само са странкама којима је на првом месту Србија.

То је порука Александра Поповића, потпредседника ДСС и кандидата те странке за градоначелника Београда.

* Шта би ДСС променио у држави уколико би био у прилици да после избора учествује у новој влади?

- Пре свега политику која је владајућа, а која је дефинисана покличем "Европа нема алтернативу".

* Ни странке власти у кампањи не инсистирају на тој пароли већ обећавају бољи живот, реформе, запошљавање...

- Ни ту мантру, као ни толико пута коришћену паролу да су Европа и Косово два колосека, нећете чути у овој предизборној кампањи. Видимо да челници странака власти карактеришу Владу као "млитаву", као Владу која говори "лажи и бајке". То понашање коалиционих партнера довољно говори да је ова влада била лоша, јер да је била добра, сви би се поносили својим учешћем у њој. Скидају се значке са ревера, праве нове политичке формулације, као да свако покушава да побегне од учинка ове владе.

* Са којим странкама не бисте могли да преговарате после избора око формирања нове владајућа коалиције?

- Свакако да разговор на ту тему није могућ са еврофанатичним и странкама које се залажу за улазак Србије у НАТО.

* Николић каже да ће по затварању бирачких места прво позвати Коштуницу на преговоре. Верујете ли у договор са СНС око постизборног савеза?

- Наши су програми у нечему слични, у нечему се разликују. И сличности и разлике биће теме озбиљног разговора након избора.

* Хоће ли ваш услов за савез бити прекидање европских интеграција и озваничење политичке неутралности Србије?

- Политика ДСС је потпуно јасна, и дубоко верујемо да је у најбољем интересу Србије. Уосталом, постоји ли било ко ко може данас да каже да зна шта ће бити са ЕУ, када ће Србија моћи да постане њен члан, и, наравно, кључно питање, да ли било ко у Србији верује да даље одрицање од Косова и Метохије неће бити услов за европске интеграције? Одговори су, без обзира на то да ли су гласно исказани, очигледни.

* Којим путем кренути ако не у правцу ЕУ?

- Ако поштујемо сопствени Устав, ако се не одричемо сопствене земље, сасвим је јасно да је политика неутралности заправо једина могућа политика за Србију у овом тренутку. И за то није одговорна Србија, већ ЕУ.

* Оптуживали сте власт да је формирана уз помоћ страних амбасадора и тајкуна.

Очекујете ли да се то понови?

- Нема потребе да спекулишемо о било чему што се догађало у прошлости. Њу сасвим лепо описују депеше из америчке амбасаде у Београду које је објавио "Викиликс". У њима видите све, и ко је шта говорио, и ко се како понашао, и ко је имао редовне састанке у амбасади. Видите, такође, и како је ова влада формирана, видите и да једини политички фактор у Србији на који америчка амбасада није могла да утиче јесте ДСС и Војислав Коштуница.

* Спекулише се да странци већ сугеришу СНС да не планирају савез са вама...

- Шта ће бити у будућности, видећемо.

* Каквим резултатом бисте били задовољни после избора, истраживања вам "дају" највише између пет и седам одсто...?

- Не верујем ономе што кажу "истраживачи", јер велики број њих или не зна да ради свој посао, или покушава да утиче на јавно мњење. Бићу задовољан оним резултатом који ће ДСС добити излажући, пристојно и одговорно, без увреда и ниских удараца, свој програм. А, резултат ће бити бољи од онога који "дају" истраживања која спомињете.

* Хоће ли лидер ДСС Војислав Коштуница бити кандидат ваше странке за премијера Србије?

- Демократија је суштински везана за слободне и фер изборе, а на за прављење владе. Уосталом, владе се стварају и у диктатурама. Смисао избора је да се на њима грађани изјасне о политичким програмима, а не у томе да буду нека невољна предигра за поделу фотеља. За ДСС је кључно да политика политичке и војне неутралности Србије добије подршку грађана. А сва ће се друга питања решавати након избора.

* Зашто сте као кандидат за градоначелника Београда одабрали баш цвет различак као симбол кампање?

- Почиње пролеће, различак је цвет који се сади од марта, а цвета и у мају. Верујемо да је наш програм различит од других, верујемо да нисмо сви исти. Нећемо својом кампањом никога увредити, предлагаћемо реална и остварива решења. Имаћемо, дакле, потпуно атипичну кампању, циљ нам је да се не само идејама, програмом и људима, већ и кампањом издвојимо од других и покажемо да изборна кампања нису неопходно само фразе и рововска борба. Јер нисмо сви исти.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер